Płatki śniadaniowe – cała prawda



Przekaz płynący z reklam wszelkiego rodzaju płatków zbożowych jest jasny – to smaczny i zdrowy sposób na śniadanie, przede wszystkim dla dzieci i osób na diecie.

W rzeczywistości jednak większość proponowanych asortymentów trudno zaliczyć do zdrowych. Często bowiem ich skład niewiele różni się od składu… herbatników!

Przekaz płynący z reklam wszelkiego rodzaju płatków zbożowych jest jasny – to smaczny i zdrowy sposób na śniadanie, przede wszystkim dla dzieci i osób na diecie. W rzeczywistości jednak większość proponowanych asortymentów trudno zaliczyć do zdrowych. Często bowiem ich skład niewiele różni się od składu… herbatników!

Rynek spożywczy oferuje wiele różnych rodzajów płatków zbożowych. Niektóre z nich, takie jak płatki owsiane, żytnie czy orkiszowe, to wysokowartościowe produkty, chętnie polecane przez dietetyków. Są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, witamin z grupy B (B1, B2, PP), składników mineralnych oraz cennego błonnika.

Z odtłuszczomleknym iem (1,5-2%) i garścią owoców stanowią doskonały pomysł na śniadanie lub przekąskę. Warunek jest jednak taki: powinny to być grube płatki z pełnego ziarna, przygotowane samodzielnie. Niestety, popularne owsianki typu instant, czy gotowe owsianki z jogurtem, prócz płatków zawierają bardzo dużo cukru.



Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wysoko przetworzonych produktów śniadaniowych w postaci czekoladowych kuleczek, płatków w polewach cukrowych lub miodowych, a także musli typu granola.

Warto przyjrzeć się etykietom:100 g zbożowych płatków kierowanych do dzieci dostarcza aż 25-30 g cukru, płatki typu fit z błonnikiem – 26 g,  a płatki z oświadczeniem „pomaga obniżyć cholesterol” –  23 g cukru!

To naprawdę duże ilości, biorąc pod uwagę fakt, że maksymalne spożycie cukru nie powinno przekraczać 10% całkowitej wartości energetycznej (kaloryczności) codziennej diety. I tak np. przy diecie 2000 kcal, wartość kaloryczna cukru ze wszystkich źródeł – posiłków, przekąsek i napojów – powinna wynieść 200 kcal (co odpowiada 50 g cukru).

Oczywiście chodzi tutaj nie tylko o cukier dodany, lecz także ten naturalnie występujący w produktach, np. w owocach. Starajmy się uważnie czytać etykiety produktów zbożowych: wybierajmy te z niską zawartością cukru, ale z jak największym udziałem błonnika. Pamiętajmy też, że cukier niejedno ma imię i kryje się pod innymi nazwami, takimi jak glukoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop cukru inwertowanego, ekstrakt słodowy itp.

Może się wydawać, że takie skrupulatne sprawdzanie etykiet jest bardzo czasochłonne. Nic bardziej mylnego! W analizie składu produktów pomoże nam aplikacja mobilna Asystent Zdrowego Żywienia, dostępna bezpłatnie dla użytkowników systemu Android, a wkrótce także iOS.

Dzięki niej możemy łatwo porównywać wartość odżywczą różnych produktów i ułożyć swoją indywidualną dietę. Dodawajmy więc do jadłospisu płatki śniadaniowe – jeśli lubimy ich smak i mamy taką potrzebę, ponieważ bez wątpienia stanowią one źródło błonnika oraz witamin i składników mineralnych.

Aplikacja podpowie nam, w jaki sposób zaplanować menu, aby całkowita podaż cukru i innych składników diety była zgodna z zaleceniami ekspertów.

 

Konsultacja merytoryczna: mgr Wojciech Kłys, Instytut Żywności i Żywnienia

Pobierz darmową aplikację  i stwórz swoją własną dietetyczną kompozycję: http://bit.ly/zachowajrownowage

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ