Krakowskie specjały kuchni



Większości turystów Kraków kojarzy się przede wszystkim z obwarzankami, które w mieście tym można kupić niemalże na każdym rogu kamienicy.

Oferowane są w kilku wersjach smakowych, z różnorodnymi posypkami i z pewnością warto ich spróbować czy zabrać do domu jako pamiątkowy smakołyk. Jednak Gród Kraka to nie tylko obwarzanki ale bardzo wiele innych propozycji kulinarnych – zarówno dla wytrawnych smakoszy – jak i dla wielbicieli street food.

Kraków może się poszczycić restauracjami z bardzo bogatą historią. Zjemy tam dania z jesiotra czy pstrąga, jagnięcinę czy prawdziwy staropolski piernik. Restauracje współpracują z gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji wysokiej jakości wyrobów tradycyjnych. Możemy więc liczyć na niezwykłą ucztę zmysłów na najwyższym kulinarnym poziomie. Jednak stolica Małopolski to nie tylko znane restauracje i kuchnia staropolska.

Będąc w Krakowie, warto spróbować zapiekanek z kazimierskiego Placu Żydowskiego czy kiełbasek z niebieskiej Nyski pod Halą Targową. W żadnym innym mieście te znane potrawy nie smakują jak w tym.



Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również food trucki, które znajdziemy na Kazimierzu. Zjemy tam nie tylko przepyszne hamburgery ale też tradycyjne polskie potrawy, jak maczanka, flaki i krupnik. Jeśli jesteśmy fanami lokalów gastronomicznych w PRL-owskim stylu, wtedy warto odwiedzić krakowskie mleczne bary. Znajdziemy ich w tym mieście niemało.

Tam specjałem będą pierogi czy kopytka. Na śniadanie zjemy jajecznicę, a herbatę wypijemy ze szklanki. Kraków może poszczycić się też wieloma kawiarniami, w których zasmakujemy w pysznych kawach i deserach. Oczywiście na duży wybór lokali gastronomicznych mogą liczyć wielbiciele sushi czy pizzy.

Te popularne potrawy możemy wygodnie zamawiać do domu (np. pizzę z Domino’s Pizzy) – co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, kiedy na przykład odwiedzamy znajomych w Krakowie. Miasto oferuje więc nie tylko mnogość rozrywek kulturalnych ale też daje nam wiele opcji kulinarnych. Będąc w Krakowie trzeba koniecznie popróbować ich jak najwięcej.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ