Kolorowo i w różnych smakach – 3 proste przepisy na paprykę, z których skorzystasz także zimą



Czerwona, zielona, żółta, na ostro lub na słodko – popularna w polskiej kuchni papryka jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Odkryte przez Krzysztofa Kolumba warzywo sprawdza się w różnych odsłonach. Co więcej, jako jedno z niewielu, nie traci swoich cennych właściwości po przetworzeniu. To doskonały powód, aby na chłodniejsze miesiące przygotować pyszne zapasy.

 

Nieco ezgotyczne cayenne, chilaca, jalapeno albo dobrze znane pepperoni, tomato oraz chilli. Na świecie jest blisko 200 odmian papryki. Warzywo pochodzące z Peru, zostało sprowadzone do Europy w XV wieku przez odkrywcę Ameryki. Na szeroką skalę rozpowszechnili je Węgrzy. Papryka, o której mowa, to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Świeża dostarcza cztery razy więcej witaminy C niż cytryna. Na tym jednak nie kończą się jej zalety.

 – Lecznicze właściwości papryki już wiele lat temu dostrzegła medycyna ludowa. Jednak nie wszyscy wiedzą, że warzywo po obróbce termicznej nie traci dobroczynnych składników. Dlatego duszona, pieczona, gotowana czy marynowana jest równie wartościowa dla naszego organizmu – tłumaczy Boris Karapetyan, KROSAGROPrezentujemy kilka prostych przepisów, które sprawdzą się także zimową porą.

Tradycyjna przystawka – marynowana papryka

Papryka marynowana to klasyka w polskiej kuchni. Można ją serwować jako przystawkę albo dodatek do innych dań. Ze względów estetycznych najlepiej sprawdza się papryka czerwona, która w największych ilościach dostarcza beta karotenu oraz witaminy C. Jesień jest najlepszym momentem na zrobienie takich przetworów, choćby ze względu na niską cenę. Przepis jest prosty. Paprykę kroimy w cienkie paski i wkładamy do słoików.

Do każdego dodajemy po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego oraz po łyżce oleju. Następnie przygotowujemy zalewę. Na około 4 kilogramy papryki do marynaty będziemy potrzebowali: 14 szklanek wody, 3,5 szklanki octu, 3 szklanki cukru i 10 łyżek soli. Zalewę gotujemy, a później dodajemy do słoików.

Na końcu całość pasteryzujemy około 20 minut. Papryka marynowana doskonale sprawdza się jako uzupełnienie potraw, na przykład pieczonych mięs.

modanaurode.pl marynowana papryka

Kremowa zupa po hiszpańsku

Żółta papryka stanowi z kolei źródło luteiny i zeaksantyny, które wspomagają wzrok. Ta odmiana jest najważniejszym składnikiem kremowej zupy po hiszpańsku. Do jej przyrządzania będziemy potrzebowali także: czosnek, cebulę, szczypiorek, paprykę chili, pomidory, śmietanę 36% oraz sól i pieprz do smaku. Jak ją przygotować? Paprykę należy pokroić w ćwiartki, a następnie rozłożyć je razem z czosnkiem i cebulą na blachę, wcześniej  wyłożoną aluminiową folią.

Warzywa pieczemy przez 15 minut w temperaturze 200 stopni C. W tym czasie możemy sparzyć pomidory, obrać je ze skórki i pokroić na kawałki. Następnie do garnka wrzucamy podpieczone warzywa, wraz z sokiem, który pojawił się podczas pieczenia. Kolejno dodajemy pomidory i wcześniej przygotowany bulion.

Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Aby zupa nabrała kremowej konsystencji, po zagotowaniu poleca się ją zmiksować ze śmietanką. Na końcu danie doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Tak przyrządzoną zupę najlepiej podawać z wiejskim chlebem posypanym szczypiorkiem i odrobiną sera.

modanaurode.pl kremowa zupa po hiszpansku



Zielona na bogato – faszerowana papryka z kaszą gryczaną

Zielona papryka jest szczególnie polecana kobietom, ponieważ zawiera znaczne ilości kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży oraz witaminę młodości – E. To również źródło chlorofilu, który sprzyja obronie organizmu przed szkodliwymi czynnikami rakotwórczymi dodaje Boris Karapetyan, KROSAGROPapryka faszerowana kaszą gryczaną i szynką to alternatywa na szybki obiad albo typowo jesienną kolację.

Do jej przygotowania potrzebne będą: cebula, marchewka, pietruszka, kasza gryczana (jeden woreczek), jajko, sól i pieprz. Na początku paprykę należy umyć, wyczyścić z nasion i przekroić na pół. Cebule zeszklić i dodać do niej startą marchew, a całość dusić przez około 5 minut. Następnie ugotowaną kaszę mieszamy z podduszonymi warzywami, dodajemy surowe jajko oraz doprawiamy solą i pieprzem. Szynkę kroimy w kostkę i razem z posiekaną pietruszką łączymy z farszem.

Wypełniamy nim połówki papryk, a całość zapiekamy przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C.

 

Kusi swoim smakiem, kolorami ozdabia potrawy, dodaje sił witalnych, a przede wszystkim pomaga chronić nasze zdrowie. Świetnie sprawdza się jako przystawka oraz dodatek do zup czy sosów. Również sama może być głównym i pysznym daniem, nie tylko latem.

modanaurode.pl papryka faszerowana kasza gryczana

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ