Kolorowo i w różnych smakach – 3 proste przepisy na paprykę, z których skorzystasz także zimą



Czerwona, zielona, żółta, na ostro lub na słodko – popularna w polskiej kuchni papryka jest nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Odkryte przez Krzysztofa Kolumba warzywo sprawdza się w różnych odsłonach. Co więcej, jako jedno z niewielu, nie traci swoich cennych właściwości po przetworzeniu. To doskonały powód, aby na chłodniejsze miesiące przygotować pyszne zapasy.

 

Nieco ezgotyczne cayenne, chilaca, jalapeno albo dobrze znane pepperoni, tomato oraz chilli. Na świecie jest blisko 200 odmian papryki. Warzywo pochodzące z Peru, zostało sprowadzone do Europy w XV wieku przez odkrywcę Ameryki. Na szeroką skalę rozpowszechnili je Węgrzy. Papryka, o której mowa, to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Świeża dostarcza cztery razy więcej witaminy C niż cytryna. Na tym jednak nie kończą się jej zalety.

 – Lecznicze właściwości papryki już wiele lat temu dostrzegła medycyna ludowa. Jednak nie wszyscy wiedzą, że warzywo po obróbce termicznej nie traci dobroczynnych składników. Dlatego duszona, pieczona, gotowana czy marynowana jest równie wartościowa dla naszego organizmu – tłumaczy Boris Karapetyan, KROSAGROPrezentujemy kilka prostych przepisów, które sprawdzą się także zimową porą.

Tradycyjna przystawka – marynowana papryka

Papryka marynowana to klasyka w polskiej kuchni. Można ją serwować jako przystawkę albo dodatek do innych dań. Ze względów estetycznych najlepiej sprawdza się papryka czerwona, która w największych ilościach dostarcza beta karotenu oraz witaminy C. Jesień jest najlepszym momentem na zrobienie takich przetworów, choćby ze względu na niską cenę. Przepis jest prosty. Paprykę kroimy w cienkie paski i wkładamy do słoików.

Do każdego dodajemy po 5 ziaren ziela angielskiego i pieprzu ziarnistego oraz po łyżce oleju. Następnie przygotowujemy zalewę. Na około 4 kilogramy papryki do marynaty będziemy potrzebowali: 14 szklanek wody, 3,5 szklanki octu, 3 szklanki cukru i 10 łyżek soli. Zalewę gotujemy, a później dodajemy do słoików.

Na końcu całość pasteryzujemy około 20 minut. Papryka marynowana doskonale sprawdza się jako uzupełnienie potraw, na przykład pieczonych mięs.

modanaurode.pl marynowana papryka

Kremowa zupa po hiszpańsku

Żółta papryka stanowi z kolei źródło luteiny i zeaksantyny, które wspomagają wzrok. Ta odmiana jest najważniejszym składnikiem kremowej zupy po hiszpańsku. Do jej przyrządzania będziemy potrzebowali także: czosnek, cebulę, szczypiorek, paprykę chili, pomidory, śmietanę 36% oraz sól i pieprz do smaku. Jak ją przygotować? Paprykę należy pokroić w ćwiartki, a następnie rozłożyć je razem z czosnkiem i cebulą na blachę, wcześniej  wyłożoną aluminiową folią.

Warzywa pieczemy przez 15 minut w temperaturze 200 stopni C. W tym czasie możemy sparzyć pomidory, obrać je ze skórki i pokroić na kawałki. Następnie do garnka wrzucamy podpieczone warzywa, wraz z sokiem, który pojawił się podczas pieczenia. Kolejno dodajemy pomidory i wcześniej przygotowany bulion.

Całość należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 15 minut. Aby zupa nabrała kremowej konsystencji, po zagotowaniu poleca się ją zmiksować ze śmietanką. Na końcu danie doprawiamy solą, pieprzem i cukrem. Tak przyrządzoną zupę najlepiej podawać z wiejskim chlebem posypanym szczypiorkiem i odrobiną sera.

modanaurode.pl kremowa zupa po hiszpansku



Zielona na bogato – faszerowana papryka z kaszą gryczaną

Zielona papryka jest szczególnie polecana kobietom, ponieważ zawiera znaczne ilości kwasu foliowego, niezbędnego dla kobiet w ciąży oraz witaminę młodości – E. To również źródło chlorofilu, który sprzyja obronie organizmu przed szkodliwymi czynnikami rakotwórczymi dodaje Boris Karapetyan, KROSAGROPapryka faszerowana kaszą gryczaną i szynką to alternatywa na szybki obiad albo typowo jesienną kolację.

Do jej przygotowania potrzebne będą: cebula, marchewka, pietruszka, kasza gryczana (jeden woreczek), jajko, sól i pieprz. Na początku paprykę należy umyć, wyczyścić z nasion i przekroić na pół. Cebule zeszklić i dodać do niej startą marchew, a całość dusić przez około 5 minut. Następnie ugotowaną kaszę mieszamy z podduszonymi warzywami, dodajemy surowe jajko oraz doprawiamy solą i pieprzem. Szynkę kroimy w kostkę i razem z posiekaną pietruszką łączymy z farszem.

Wypełniamy nim połówki papryk, a całość zapiekamy przez 10 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni C.

 

Kusi swoim smakiem, kolorami ozdabia potrawy, dodaje sił witalnych, a przede wszystkim pomaga chronić nasze zdrowie. Świetnie sprawdza się jako przystawka oraz dodatek do zup czy sosów. Również sama może być głównym i pysznym daniem, nie tylko latem.

modanaurode.pl papryka faszerowana kasza gryczana

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ