Dyniowe szaleństwo sezonowe



Jesienne złote liście, których coraz więcej wokół nas usilnie przypominają, że zima za pasem. Październik to ostatni dzwonek, kiedy na pobliskich straganach można wybrać spośród bogactwa warzywnych i owocowych specjałów. Kabaczek, śliwki czy świeży szpinak to tylko kilka przykładów dostępnych na rynku w tym czasie. Jak co roku, główną rolę odgrywa jednak dynia.

 

To okrągłe, intensywnie pomarańczowe warzywo swoją barwę zawdzięcza obecności karotenu, a właściwie witaminie A. Oprócz tego zawiera witaminy z grupy B, witaminę C, E i niacynę, a także wiele składników mineralnych takich jak fosfor, magnez czy żelazo. Dodatkowo, dynia jest niskokaloryczna, ponieważ 100g miąższu ma tylko 30 kcal.

Dzięki niskiej zawartości tłuszczu może być świetną bazą do dań, nawet dla osób na diecie odchudzającej. Bogactwo witamin i minerałów powoduje, że dynia ma również właściwości lecznicze – moczopędne, żółciopędne i odkwaszające. Co ciekawe jest polecana kobietom w ciąży, jako doskonały środek przeciwwymiotny.



Mówiąc o dyni należy również pamiętać o cennych właściwościach jej pestek. Zawdzięcza się to obecności pełnowartościowego tłuszczu, a przede wszystkim nienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych do budowy ścian komórkowych, witaminy D czy hormonów.

 

W medycynie to właśnie obecność tłuszczów tego typu pomaga w obniżaniu poziomu złego cholesterolu, a tym samym leczeniu miażdżycy. Tłoczony na zimno olej z nasion dyni ma lekko orzechowy zapach i smak i jest lekkostrawny. Szczególnie ceniony w kosmetyce, polecany dla suchej skóry wchodzi w skład kremów, balsamów czy peelingów. Pestki dyni to źródło cynku, który zbawiennie działa na włosy i paznokcie. Dba również o kondycję skóry, dlatego jest stosowany przy leczeniu trądziku czy opryszczki.

 

Kreatywność w kulinarnym wykorzystaniu tego warzywa jest wyjątkowo ceniona. To świetna baza do ciast, placków czy rozgrzewających koktajli z dodatkiem imbiru bądź cynamonu. Niemniej jednak najbardziej popularny pomysł na dynię to zupa krem, która z dodatkiem wspomnianych wyżej uprażonych pestek dyni może stanowić świetny przykład sycącego podwieczorku – dla zdrowia i dla figury.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ