Dermatologiczne i kosmetyczne sposoby pielęgnacji cery naczynkowej



Cera naczynkowa często występuje u osób o jasnej karnacji. Jeśli na Twoich policzkach często pojawia się gorący rumieniec, a Twoja twarz podatna jest na powstawanie tzw. pajączków, oznacza to, że Twoja skóra prawdopodobnie boryka się z problemem rozszerzonych naczyń krwionośnych.

Skórę naczynkową ma wiele osób, jednak większość z nich ją bagatelizuje i nie poddaje odpowiedniej pielęgnacji, co jest najlepszą drogą do tego, aby posiadać nieestetyczną i niezdrowo wyglądającą cerę. A przecież istnieje wiele sposobów na pokonanie zaczerwienionej twarzy. Wystarczy wypróbować kilka z nich, a efekty przyjdą same.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cera naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami włosowatymi. Czerwone pajączki pojawiają się zazwyczaj w tych miejscach, w których skóra jest najcieńsza, czyli w okolicach nosa, policzków, czy brody. Do przyczyn ich powstawania w głównej mierze przyczyniają się geny. To właśnie nasz kod DNA aż w 80% odpowiada za słabe naczynia krwionośne. W dalszej kolejności wymienia się:

czynniki wewnętrzne:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • problemy z krążeniem,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu pokarmowego,

czynniki zewnętrzne:

  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • niezdrowy tryb życia,
  • niewłaściwa dieta,
  • nadmierne opalanie się,
  • silne emocje i stres,
  • szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych.



Wyżej wymienione czynniki bezpośrednio powodują rozszerzanie się naczynek włosowatych, które powodują, że podskórny układ żył zostaje przepełniony. Zbyt duża ilość krwi nie znajduje miejsca ujścia zaczyna przenikać do żył powierzchniowych, które ujawniają się na skórze właśnie jako cienkie czerwone niteczki, zwane przez dermatologów teleangiektazją.

Drobne pajączki sprawiają przede wszystkim problem estetyczny. Jednak poza defektem kosmetycznym rozszerzone naczynia krwionośne mogą być symptomem wielu poważnych chorób, a w szczególności niewydolności żylnej i limfatycznej. Nieleczenie teleangiektazji może prowadzić do powstania trądziku różowatego i mogą poprzedzać jego rozwój wiele lat wcześniej.

Aby ustrzec się wielu schorzeń, a także cieszyć się nieskazitelną cerą, warto zadbać o skórę naczynkową od razu. Leczenie skóry naczynkowej może przebiegać na trzech płaszczyznach: farmakologicznej, kosmetycznej oraz wspomagającej, czyli domowej.

Dermatologiczne sposoby leczenia cery naczynkowej

Niestety dotychczas farmakologia nie znalazła skutecznego leku na niewydolność żylną. Dlatego też bardzo rzadko zdarza się, że dermatolog zapisze jakieś medykamenty pacjentom borykającym się z cerą naczynkową. Zamiast tego raczej zaleci dermokosmetyki wspomagające odpowiednią pielęgnację.

W przypadkach, gdy problem pękających naczynek krwionośnych jest poważny, lekarz może zalecić laseroterapię. Jest to zabieg polegający na laserowym usunięciu naczynek poprzez naświetlanie je bardzo jasnym światłem o odpowiednich parametrach. Laseroterapia jest zabiegiem skutecznym, jednak należy go powtarzać co jakiś czas, ponieważ jest to sposób, który jedynie zwalcza objawy.

Kosmetyczne sposoby pielęgnacji cery naczynkowej

Dermatolodzy zalecają, aby osoby ze skórą naczynkową skupiły się na odpowiedniej pielęgnacji twarzy. W tym celu powinny stosować specjalne kosmetyki, które przeznaczone są dla cery wrażliwej.

Kosmetyki do cery naczynkowej powinny zawierać szereg substancji, które nie tylko wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych, ale także zapobiegną ich powiększaniu oraz zmniejszą ich przepuszczalną. Należą do nich:

  • Flawonoidy – związki chemiczne o działaniu przeciwzapalnym, które dodatkowo posiadają właściwości uszczelniające naczynia krwionośne. Flawonoidy pozyskuje się z arniki, nagietka, rumianku, malin oraz marchwi.
  • Witamina C – posiadająca właściwości antyoksydacyjne i rozjaśniające.
  • Witamina PP – normalizująca ukrwienie skóry.
  • Rutyna – substancja zmniejszająca przepuszczalność naczyń włosowatych oraz zwiększająca odporność ich ścianek.
  • Witamina K – przeciwdziała powstawaniu krzepów, a także hamuje krwawienie. Naturalnie występuje w zielonych produktach spożywczych takich jak: szpinak, brokuły, awokado, ogórek, sałata.

Produktów do pielęgnacji cery naczynkowej jest na rynku drogeryjnym jest bardzo wiele. Przy wyborze odpowiednich kosmetyków warto kierować się zaufaniem do jednej marki. Należy pamiętać, że skóra naczynkowa jest tak kapryśna, jak skóra wrażliwa. Dlatego też korzystanie z produktów z jednej linii pozwoli uniknąć uczulenia i alergii.

Ponadto, w pielęgnacji cery naczynkowej najlepiej sprawdzą się produkty marki Mixa, która nazywana jest “ekspertem od skóry wrażliwej”. W asortymencie tej firmy znajduje się wiele kosmetyków, które zwalczają problemy związane z pękającymi naczynkami – na przykład BB Krem Łagodzący przeciw zaczerwienieniom, który łagodzi i koryguje zmiany skórne powstałe w wyniku rozszerzonych naczyń krwionośnych, a także wyrównuje koloryt: http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/11-bb-krem-lagodzacy.

Więcej informacji na temat kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej znajduje się na stronie internetowej: http://www.mixa.com.pl/produkty/twarz/.

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ