Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!



Cesarskie cięcie to rozwiązanie które dotyczy obecnie ok. 40 % ciężarnych kobiet. Z reguły jest ono konieczne ze względu na zdrowie i życie dziecka oraz matki.  Pozostałe przypadki to tzw. „cesarki na życzenie pacjentki”, które jednak często wynikają również z medycznych pobudek. Problem blizny po porodzie dotyczy zatem sporej liczby kobiet. Jednak taka blizna po cesarskim cięciu może stać się prawie niewidoczna. Aby tak się stało należy zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Jak to robić?

Słowo o ,,cesarce’’

Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny. Operacja ta polega na rozcięciu powłok brzusznych i wyjęciu dziecka bezpośrednio z macicy kobiety. Podczas zabiegu cesarskiego cięcia dochodzi do przerwania ciągłości powłok skórnych oraz warstw znajdującymi się pod nimi. Lekarz decyduje się na wykonanie jednego z dwóch rodzajów nacięć brzucha: poprzecznego (częściej stosowanego) bądź podłużnego.

Blizna po cesarskim cięciu – jak wygląda?

Podczas cesarskiego cięcia skóra na podbrzuszu zostaje rozcięta na długość 12–15 cm. W miejscu, które zostało poddane nacięciu powstaje rana, która stopniowo podlega procesowi gojenia się, a następnie zabliźniania.  U pewnej grupy kobiet po jakimś czasie blizna po cesarskim cięciu staje się prawie niewidoczna, jednak nie zawsze tak się dzieje. U innych z kolei tworzy się tzw. blizna przerosła, która jest twarda i nieestetyczna.

Najważniejsze to… odpowiednia pielęgnacja

  • Po porodzie rana zostaje opatrzona specjalnym opatrunkiem, na który należy zwrócić szczególną uwagę,  np. podczas kąpieli.
  • Po zdjęciu opatrunku i szwów należy pamiętać o tym, aby rana nie uległa zabrudzeniu, a przez to, aby nie doszło do zakażenia.
  • Ranę należy przemywać ciepłą wodą lub używać hipoalergicznego mydła.
  • Ranę najlepiej osuszać ręcznikiem jednorazowym lub gazą.
  • Zaleca się nosić bawełnianą bieliznę, aby zmniejszyć podrażnienie rany.
  • Rana po cesarskim cięciu powinna się zagoić całkowicie po 4–6 tygodniach od porodu.
  • Zaleca się stosowanie Contractubex plastrów na noc o intensywnym działaniu, które ułatwią właściwe zabliźnienie się tkanek. Taką terapię pooperacyjną blizny można rozpocząć po początkowym etapie, po zdjęciu szwów gdy odpadnie strup i nie ma już wysięków.

 



Zapomnij o bliźnie i ciesz się z bycia mamą!

Plastry Contractubex to skuteczne i wygodne rozwiązanie dla kobiet, których poród zakończył się cesarskim cięciem. Są to plastry na blizny o intensywnym działaniu, do stosowania na noc. To innowacyjny produkt o podwójnym mechanizmie działania, który zapewnia skuteczne leczenie świeżych blizn.

W warstwie samoprzylepnej znajdują się wyciąg płynny z cebuli i alantoina. Alantoinę stosuje się przede wszystkim jako środek pobudzający ziarninowanie, czyli powstawanie nowej tkanki łącznej skóry, zawierającej bogatą sieć naczyń włosowatych oraz jako składnik przyspieszający gojenie.

Natomiast wyciąg z cebuli hamuje wzrost komórki tkanki łącznej różnego pochodzenia, a w szczególności bliznowców – dzięki temu przeciwdziała niefizjologicznemu tworzeniu się blizny.

modanaurode.pl Contractubex plasty np. na blizny po cesarskim cięciu

Stosowanie plastrów przez co najmniej 3 miesiące, zapobiega tworzeniu się wypukłych i przebarwionych blizn. Plaster chroni również wrażliwy obszar blizny i łagodzi swędzenie, pieczeniei uczucie napięcia, które często towarzyszą procesowi tworzenia blizn.

 

Plastry Contractubex, Sugerowana cena detaliczna: 105 – 120 PLN,
Producent: Merz Pharmaceuticals

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ