Wysypka u dzieci – czego nie powinniśmy ignorować?



Wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry u dzieci powinny być dla nas alarmujące – ewentualne zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do powstania groźnych chorób, z którymi słabsze dziecięce organizmy radzą sobie nie bez kłopotów.

Pierwszą oznaką, że coś może być nie tak ze skórą naszego dziecka, jest wysypka. Często niewielka i niewinna, z czasem może jednak przeobrazić się w wiele chorób. Jakie jej rodzaje najczęściej pojawiają się u dzieci?

 

Rumień zakaźny

Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo intensywnym przebiegiem, który jest w stanie poważnie osłabić organizm naszej pociechy. Jest groźny również dlatego, iż zazwyczaj pojawia się u niemowląt i przedszkolaków.

Najczęściej występującym objawem jest intensywne zaczerwienienie, zlokalizowane w okolicach policzków. Poza zmianami skórnymi, nasze dziecko zmaga się z bolesnym swędzeniem i pieczeniem. Rumień zakaźny jest wynikiem zarażenia się przez dziecko tak zwanym parwowirusem B19. Okres leczenia zazwyczaj trwa około 2 tygodnie, zarumienienie z policzków powinno natomiast ustąpić po około miesiącu.

Wysypka nagła

Kolejna dolegliwość, która dotyka bardzo młode dzieci (zazwyczaj przed drugim rokiem życia). Związana jest z dwoma wirusami: HHV-6 oraz HHV-7. Poza zaczerwienieniem na buzi, charakteryzuje się intensywną gorączką. Wszystko to sprawia, że nie należy tego stanu bagatelizować, gdyż bez odpowiedniej kuracji może przeobrazić się w bardzo poważny stan zapalny.

Gorączka i wysypka leczone są farmakologicznie, terapia w skrajnych przypadkach może potrwać nawet ponad dwa tygodnie.

 



Rumień wędrujący

Choroba często pojawiająca się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wywoływana jest przez ukąszenie zarażonych kleszczy. Na uwagę zasługuje fakt, iż nieleczony rumień wędrujący może przybrać formę przewlekłą, która następnie przemienia się w boreliozę, która w przypadku dzieci jest niezwykle groźna.

Dlatego też, w razie ukąszenia przez kleszcza, a także pojawienia się w zaczerwienia, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty. Dermatolog rozpocznie skuteczną kurację, która ochroni nasze dziecko przed niebezpiecznymi następstwami.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to kolejna niezwykle groźna choroba, przed którą powinniśmy chronić nasze dzieci. Narażone są na nią głównie niemowlęta. Zapalenie objawia się intensywną wysypką w postaci grudek.

W pierwszym stadium choroby możemy ujrzeć je na policzkach dziecka, następnie rozszerzają się na całej buzi i całym ciele. Dodać do tego należy również świąd. Chcąc walczyć z chorobą, należy odpowiednio natłuszczać i nawilżać skórę dziecka. Jeżeli zmiany naskórne okażą się poważne, powinniśmy udać się do lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Stan zapalny wywoływany przez mocz i kał, odkładające się w dziecięcej pieluszce. Skóra zostaje podrażniona, czego objawem jest zaczerwienienie.

Zapaleniu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie i dość intensywny ból, dlatego powinniśmy regularnie stosować specjalną maść przeciw różnego rodzaju oparzeniom. Warto podrażnionej skórze dać pooddychać, dlatego należy często zdejmować pieluszki. Jeżeli tego typu zabiegi okażą się nieskuteczne, musimy udać się z dzieckiem do lekarza dermatologa.

Uwaga:
Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ