Wysypka u dzieci – czego nie powinniśmy ignorować?



Wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry u dzieci powinny być dla nas alarmujące – ewentualne zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do powstania groźnych chorób, z którymi słabsze dziecięce organizmy radzą sobie nie bez kłopotów.

Pierwszą oznaką, że coś może być nie tak ze skórą naszego dziecka, jest wysypka. Często niewielka i niewinna, z czasem może jednak przeobrazić się w wiele chorób. Jakie jej rodzaje najczęściej pojawiają się u dzieci?

 

Rumień zakaźny

Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo intensywnym przebiegiem, który jest w stanie poważnie osłabić organizm naszej pociechy. Jest groźny również dlatego, iż zazwyczaj pojawia się u niemowląt i przedszkolaków.

Najczęściej występującym objawem jest intensywne zaczerwienienie, zlokalizowane w okolicach policzków. Poza zmianami skórnymi, nasze dziecko zmaga się z bolesnym swędzeniem i pieczeniem. Rumień zakaźny jest wynikiem zarażenia się przez dziecko tak zwanym parwowirusem B19. Okres leczenia zazwyczaj trwa około 2 tygodnie, zarumienienie z policzków powinno natomiast ustąpić po około miesiącu.

Wysypka nagła

Kolejna dolegliwość, która dotyka bardzo młode dzieci (zazwyczaj przed drugim rokiem życia). Związana jest z dwoma wirusami: HHV-6 oraz HHV-7. Poza zaczerwienieniem na buzi, charakteryzuje się intensywną gorączką. Wszystko to sprawia, że nie należy tego stanu bagatelizować, gdyż bez odpowiedniej kuracji może przeobrazić się w bardzo poważny stan zapalny.

Gorączka i wysypka leczone są farmakologicznie, terapia w skrajnych przypadkach może potrwać nawet ponad dwa tygodnie.

 



Rumień wędrujący

Choroba często pojawiająca się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wywoływana jest przez ukąszenie zarażonych kleszczy. Na uwagę zasługuje fakt, iż nieleczony rumień wędrujący może przybrać formę przewlekłą, która następnie przemienia się w boreliozę, która w przypadku dzieci jest niezwykle groźna.

Dlatego też, w razie ukąszenia przez kleszcza, a także pojawienia się w zaczerwienia, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty. Dermatolog rozpocznie skuteczną kurację, która ochroni nasze dziecko przed niebezpiecznymi następstwami.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to kolejna niezwykle groźna choroba, przed którą powinniśmy chronić nasze dzieci. Narażone są na nią głównie niemowlęta. Zapalenie objawia się intensywną wysypką w postaci grudek.

W pierwszym stadium choroby możemy ujrzeć je na policzkach dziecka, następnie rozszerzają się na całej buzi i całym ciele. Dodać do tego należy również świąd. Chcąc walczyć z chorobą, należy odpowiednio natłuszczać i nawilżać skórę dziecka. Jeżeli zmiany naskórne okażą się poważne, powinniśmy udać się do lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Stan zapalny wywoływany przez mocz i kał, odkładające się w dziecięcej pieluszce. Skóra zostaje podrażniona, czego objawem jest zaczerwienienie.

Zapaleniu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie i dość intensywny ból, dlatego powinniśmy regularnie stosować specjalną maść przeciw różnego rodzaju oparzeniom. Warto podrażnionej skórze dać pooddychać, dlatego należy często zdejmować pieluszki. Jeżeli tego typu zabiegi okażą się nieskuteczne, musimy udać się z dzieckiem do lekarza dermatologa.

Uwaga:
Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ