Wysypka u dzieci – czego nie powinniśmy ignorować?



Wszelkiego rodzaju stany zapalne skóry u dzieci powinny być dla nas alarmujące – ewentualne zaniedbania mogą bowiem doprowadzić do powstania groźnych chorób, z którymi słabsze dziecięce organizmy radzą sobie nie bez kłopotów.

Pierwszą oznaką, że coś może być nie tak ze skórą naszego dziecka, jest wysypka. Często niewielka i niewinna, z czasem może jednak przeobrazić się w wiele chorób. Jakie jej rodzaje najczęściej pojawiają się u dzieci?

 

Rumień zakaźny

Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo intensywnym przebiegiem, który jest w stanie poważnie osłabić organizm naszej pociechy. Jest groźny również dlatego, iż zazwyczaj pojawia się u niemowląt i przedszkolaków.

Najczęściej występującym objawem jest intensywne zaczerwienienie, zlokalizowane w okolicach policzków. Poza zmianami skórnymi, nasze dziecko zmaga się z bolesnym swędzeniem i pieczeniem. Rumień zakaźny jest wynikiem zarażenia się przez dziecko tak zwanym parwowirusem B19. Okres leczenia zazwyczaj trwa około 2 tygodnie, zarumienienie z policzków powinno natomiast ustąpić po około miesiącu.

Wysypka nagła

Kolejna dolegliwość, która dotyka bardzo młode dzieci (zazwyczaj przed drugim rokiem życia). Związana jest z dwoma wirusami: HHV-6 oraz HHV-7. Poza zaczerwienieniem na buzi, charakteryzuje się intensywną gorączką. Wszystko to sprawia, że nie należy tego stanu bagatelizować, gdyż bez odpowiedniej kuracji może przeobrazić się w bardzo poważny stan zapalny.

Gorączka i wysypka leczone są farmakologicznie, terapia w skrajnych przypadkach może potrwać nawet ponad dwa tygodnie.

 



Rumień wędrujący

Choroba często pojawiająca się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wywoływana jest przez ukąszenie zarażonych kleszczy. Na uwagę zasługuje fakt, iż nieleczony rumień wędrujący może przybrać formę przewlekłą, która następnie przemienia się w boreliozę, która w przypadku dzieci jest niezwykle groźna.

Dlatego też, w razie ukąszenia przez kleszcza, a także pojawienia się w zaczerwienia, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty. Dermatolog rozpocznie skuteczną kurację, która ochroni nasze dziecko przed niebezpiecznymi następstwami.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to kolejna niezwykle groźna choroba, przed którą powinniśmy chronić nasze dzieci. Narażone są na nią głównie niemowlęta. Zapalenie objawia się intensywną wysypką w postaci grudek.

W pierwszym stadium choroby możemy ujrzeć je na policzkach dziecka, następnie rozszerzają się na całej buzi i całym ciele. Dodać do tego należy również świąd. Chcąc walczyć z chorobą, należy odpowiednio natłuszczać i nawilżać skórę dziecka. Jeżeli zmiany naskórne okażą się poważne, powinniśmy udać się do lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Stan zapalny wywoływany przez mocz i kał, odkładające się w dziecięcej pieluszce. Skóra zostaje podrażniona, czego objawem jest zaczerwienienie.

Zapaleniu towarzyszy nieprzyjemne pieczenie i dość intensywny ból, dlatego powinniśmy regularnie stosować specjalną maść przeciw różnego rodzaju oparzeniom. Warto podrażnionej skórze dać pooddychać, dlatego należy często zdejmować pieluszki. Jeżeli tego typu zabiegi okażą się nieskuteczne, musimy udać się z dzieckiem do lekarza dermatologa.

Uwaga:
Artykuł ma charakter poglądowy. Po zdiagnozowaniu niepokojących objawów u swojego dziecka należy udać się do poradni dermatologicznej. Poradnia dermatologiczna doktor Dorota Kozicka ul. Skłodowskiej-Curie 3 (Clinica Dermatologica) 80-210 Gdańsk

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ