Wybieramy lekki krem na wiosnną pielęgnację cery.



Więcej słońca, cieplejsze dni – to już właściwa pora, aby zmienić schematpielęgnacji naszej cery. Z zimowych, cięższych, typowo ochronnych kremówrezygnujemy na rzecz lżejszych formuł.

W poszukiwaniu ideału na wiosnę,podpowiadamy jak odpowiednio dobrać kosmetyk do naszej cery i sprawdzamyjakie składniki powinny znaleźć się w wybranym przez nas kremie.

Niezależnie od typu cery, nasza skóra bezwzględnie potrzebuje nawilżenia, czyli ochrony przedutratą naturalnej bariery lipidowej oraz maksymalnego zabezpieczenia przed utratą wody. Krem nadzień w ten sposób spełnia najważniejsze zadanie wzmacniania skóry i utrzymania jej funkcjiw równowadze. Produkt taki dobieramy w zależności od rodzaju cery i problemów skórnych.Szczególną uwagę zwracamy na jego skład i konsystencję, a także jego kompatybilność z innymikosmetykami, które na co dzień stosujemy (głównie do makijażu). Odpowiednio dostosowany kremna dzień będzie gwarancją naszego codziennego komfortu.

Skóra odwodniona, przesuszona

Jeśli odczuwamy, że nasza skóra jest ściągnięta, bywa zaczerwieniona i występuje wzmożonerogowacenie naskórka (łuszczenie), dostrzegamy utratę elastyczności, pojawiają się drobne,powierzchowne zmarszczki – to znak, że nasza skóra poza porządną dawką nawilżenia wymagarównież regeneracji i uszczelnienia bariery lipidowej. Idealny krem powinien zawierać:

– oleje roślinne i masła – np. arganowy, z pestek winogron, sezamowy, jojoba, z wiesiołka,masło Shea, bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym warstwaochronna skóry odbuduje się i będzie lepiej chronić przed utratą wody

– skwalan – spełnia również funkcje ochronne, stanowi naturalny składnik naszego sebum

– składniki nawilżające: kwas hialuronowy, ksylitol, sorbitol, mocznik, kwas piroglutaminowy,kwas mlekowy, mleczan sodu, ekstrakt z alg, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z ogórka



Skóra zanieczyszczona, skłonna do infekcji

Gdy naszym problemem są rozszerzone pory, skóra ma tendencję do częstych i licznychwyprysków, a także trądziku, przetłuszcza się w całości lub partiami – potrzebujemy kremu, któryznormalizuje stan naszej cery i poprawi niedoskonałości. Składniki, na które powinniśmy zwrócićuwagę przy wyborze odpowiedniego kosmetyku, to m.in.:

– o działaniu oczyszczającym, przyspieszającym regenerację skóry, zmniejszającychwydzielanie sebum (ale nie wysuszających!), np. ekstrakty z rozmarynu, nagietkalekarskiego, szałwii, olejek z drzewa herbacianego

– o działaniu regulującym proces rogowacenia naskórka i/lub delikatnie złuszczającym, np.kwasy AHA (owocowe) i BHA (kwas salicylowy), ekstrakt z kory brzozy

– o działaniu łagodzącym, np. alantoina, D-panthenol, ekstrakt z aloesu, ekstrakt z nagietka,ekstrakt z rumianku.

Skóra pozbawiona blasku, o nierównym kolorycie, dojrzała

Jeśli zauważamy, że na naszej skórze pojawia się coraz więcej zmarszczek, cera staje się bardziejsucha, łuszczy się, często reaguje podrażnieniem ze względu na zmniejszenie bariery ochronnej,traci jędrność (na skutek ubytku kolagenu i elastyny) i naturalny zdrowy kolor – to czaswprowadzenia do codziennej pielęgnacji kremów o działaniu rewitalizującym. Pożądane składniki,to np.:

– oleje roślinne: lniany, ze słodkich migdałów, arganowy, jojoba, z owoców dzikiej róży

– przeciwutleniacze: witamina E, witamina C – jako profilaktyka przeciw starzeniu się skóry

– beta-karoten (prowitamina A) np. w naturalnej postaci w oleju rokitnikowym,marchewkowym, dzięki któremu wyrównuje się i poprawia koloryt skóry.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ