Wszystko o labioplastyce (rozmowa z lekarzem)



Coraz więcej Polek decyduje się na plastykę warg sromowych. Konieczność czy fanaberia? O metodach i powodach poprawiania wyglądu miejsc intymnych opowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.

 

Dlaczego wargi sromowe ulegają deformacji?

Przyczyny są różne. Może to być skutek genetyki, przebytego naturalnego porodu, przybrania na wadze w dość krótkim czasie lub też rezultat menopauzy. Zdarza się, że wraz z upływem czasu wargi sromowe mniejsze powiększają się. W innym natomiast przypadku mogą wydawać się bardziej wystające, ponieważ to wargi sromowe większe ulegają zanikowi. Dzieje się tak na skutek naturalnych procesów starzenia się, podczas których dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej w miejscach intymnych.

Tak więc w obrębie warg sromowych możemy mieć do czynienia z kilkoma deformacjami – zarówno z hipertrofią (przerostem warg sromowych), jak i atrofią, czyli ich zanikiem. Jeszcze czym innym jest asymetria warg sromowych…

Co wtedy?

Jeśli chodzi o hipertrofię i asymetrię, jak dotąd najskuteczniejszą metodą modelowania miejsc intymnych jest labioplastyka.

Na czym polega ten zabieg?

Jest to precyzyjne chirurgiczne wycięcie nadmiaru tkanek warg sromowych. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Chodzi o ładne wymodelowanie miejsc intymnych, a nie ich obrzezanie. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Trwa około godziny, a po jego wykonaniu, pacjentka przez jakiś czas zostaje jeszcze pod obserwacją lekarską. Następnie mamy kontrolną zmianę opatrunku. Jeśli wszystko jest w porządku, tego samego dnia kobieta wraca do domu. Szwy zdejmowane są po tygodniu od zabiegu, a pełna regeneracja i powrót do aktywności (tak sportowej, jak i seksualnej), możliwy jest po 3-4 tygodniach.

W jakich przypadkach labioplastyka ma wskazania nie tylko estetyczne, ale i medyczne?

Zazwyczaj wtedy, kiedy wargi sromowe mniejsze są już na tyle przerośnięte, że utrudniają kobiecie codzienne funkcjonowanie. Bywają na tyle duże, że wystają z bielizny. Podczas spacerów czy jazdy na rowerze dochodzi więc do otwarć, podrażnień i zakażeń, które mogą prowadzić do dużo poważniejszych skutków. Mam tu na myśli leukoplakię (zmianę przedrakową) lub nawet raka sromu.

Kobiety mają świadomość tych zagrożeń?

Nie zawsze. Najczęściej zgładzają się do lekarza, ponieważ chcą po prostu wrócić do normalnego życia. Kiedy borykają się z problemem zdeformowanych warg sromowych, kłopotem jest dla nich chociażby wyjście na plażę czy na basen. Najprostsze czynności, takie jak dłuższe siedzenie przy biurku czy umówienie się z ginekologiem, powodują paraliżujący wstyd lub ból. Jednocześnie pojawiają się kompleksy, brak samoakceptacji, a w konsekwencji problemy ze współżyciem. Kobieta czuje się nieatrakcyjna, pogarszają się jej relacje z partnerem, itd. Oczywiście wymieniam tutaj przypadki ekstremalne, ale to właśnie z takimi zgłaszają się pacjentki.

Może zwlekają z zabiegiem, ponieważ boją się powikłań?

Faktycznie, bardzo często kobiety obawiają się, że labioplastyka naruszy cieniutkie struktury czuciowe warg sromowych. A to sprawi, że po zabiegu nie będą mogły w pełni odczuwać satysfakcji seksualnej. Nic bardziej mylnego. Chirurgiczne cięcia przeprowadzane są z dala od struktur czuciowych, bez obawy o ich uszkodzenie.

Chirurgiczne modelowanie skutkuje również małymi bliznami, więc do powikłań po tym zabiegu z reguły nie dochodzi. Możliwe jest za to odczuwanie niewielkich dolegliwości bólowych i pieczenia w pierwszych dniach rekonwalescencji. Zaleca się więc wtedy umiarkowany styl życia – unikanie współżycia, wysiłkowych treningów lub długiej jazdy samochodem. Konieczny jest za to częsty prysznic, stosowanie delikatnych preparatów do higieny intymnej oraz noszenie wkładek higienicznych chroniących przed otarciami.

W jaki sposób należy przygotować się do labioplastyki?

Zacznę od wymienienia przeciwwskazań do zabiegu. Są to bezwzględnie: ciąża, miesiączka, chemioterapia oraz choroby układowe tkanki łącznej, które utrudniają gojenie się ran. O ile nic z powyższych nie stoi na przeszkodzie, pacjentka odbywa wizytę konsultacyjną z lekarzem, wykonuje podstawowe badania, a jeśli trzeba, odstawia leki wpływające na krzepliwość krwi. Niezbędna przed zabiegiem jest też depilacja miejsc intymnych oraz… przełamanie strachu i wstydu.

Labioplastyka pomaga przy przeroście warg sromowych. A  co, kiedy z wiekiem się one kurczą?




Wtedy jedną z metod przywracania im prawidłowych proporcji jest podanie w wargi sromowe wypełniacza, np. kwasu hialuronowego. Zabieg jest bardzo krótki, trwa dosłownie kilka minut. Lekarz wykonuje niewielkie nakłucia w newralgicznych miejscach i podaje tam preparat. W ten sposób przywraca się wargom sromowym ich dawny kształt i jędrność. Rezultaty pojawiają się do 2 tygodni i utrzymują się aż do 2 lat.

Kobieta może też skorzystać z karboksyterapii. Użyty podczas zabiegu dwutlenek węgla odbudowuje tkanki, stymulując procesy regeneracyjne i napinając skórę. Ponieważ odbudowa tkankowa wymaga czasu, na efekty tej metody trzeba nieco poczekać. Widać je dopiero po 2-3 spotkaniu, ale warto. Po karboksyterapii skóra jakby „nabiera życia”, młodnieje. Jest to ważne szczególnie dla kobiet, które pomimo zaawansowanego wieku, chcą być aktywne seksualnie. O ile zazwyczaj pacjentki obawiają się zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej, o tyle już po są bardzo szczęśliwe. Twierdzą, że komfort ich życia zdecydowanie się polepszył.  Żadna nie żałuje swojej decyzji o zabiegu.

 

 

*Tekst powstał w konsultacji z doktorem Zbigniewem Plewą, lekarzem medycyny estetycznej, specjalistą chirurgii.

Informacje o ekspertach:

Dr Urszula Brumer –  lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl oraz wielu artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej. Właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości” – www.drbrumer.pl. To pierwsza w Polsce klinika stosująca własne komórki pacjenta do leczenia m.in. blizn.

Dr Zbigniew Plewa – specjalista chirurg,  lekarz medycyny estetycznej, specjalizuje się w takich zabiegach, jak: labioplastyka, plastyka powiek, plastyka powłok brzucha, implanty piersi – wykonywanych w klinice „Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości”.

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ