Woda sekret młodości.



Piękny wygląd skóry zależy od odpowiedniego nawilżenia organizmu i nie polega jedynie na wypijaniu 2 l wody dziennie i stosowaniu kremów nawilżających. To, co jemy i jak żyjemy to równie istotne elementy, które decydują o tym czy sprzyjamy odpowiedniemu zaopatrzeniu naszego organizmu w wodę.

Zbyt mała ilość wody w organizmie sprawia, że zaczyna on gorzej funkcjonować, zaczynamy chorować a skóra staje się sucha.

Zdania specjalistów, co do ilości wody, którą powinniśmy wypijać są podzielone, zaczyna się podważanie teorii o przyjmowaniu min. 2 l płynów. Jedni uważają, że to i tak zbyt mało, inni, że zbyt duża ilość wypijanej wody wpływa niekorzystnie na pracę nerek. Jeszcze inna grupa uważa, że to zupełnie nie chodzi o nawilżenie poprzez wypijana wodę a wręcz twierdzą, że ilość wypijanej wody nie ma nic wspólnego z nawilżeniem organizmu. Wyrażają pogląd, że sekret tkwi w diecie i spożywaniu produktów „uszczelniających” błony komórkowe.

Nieprzetworzone owoce i warzywa to najlepsze źródło wody dla organizmu, ponieważ w ich skład wchodzi 85-98% wody oraz minerały, witaminy i przeciwutleniacze. Zawartość wody to jedno a zdolność jej przedostawania do komórek organizmu to dwa, właśnie woda zawarta w owocach i warzywach jest otoczona przez cząsteczki, które umożliwiają przedostawanie się jej do wnętrza komórek. Za spożywaniem owoców i warzyw przemawia także zgromadzony w nich błonnik, który z kolei częściowo blokuje wchłanianie przez organizm kalorii z węglowodanów i tłuszczy. Zwiększa natomiast ilość składników odżywczych wchłanianych przez organizm.

W naszym ciele występują dwa rodzaje wody, pożyteczna i zbędna. Pożyteczna to ta, która znajduje się w komórkach, zbędna to ta, która występuje poza komórkami. Przemieszcza się ona między tkanką łączna a komórkami i odpowiada za uczucie ciężkości i opuchnięcia. Częste puchnięcie to znak wysyłany przez organizm, że woda nie jest właściwie wykorzystywana w organizmie.




Przyczyną takiego nagromadzenia wody z jednoczesnym odwodnieniem organizmu może być wszechobecna sól, nie bez powodu ma taką złą sławę i każdy, kto posiada podstawową wiedzę o skutkach jej wpływu na organizm przestrzega przed nadmiernym jej spożywaniem.

Mechanizm jej szkodliwego działania polega na tym, iż w momencie jej nadmiernego spożycia organizm próbując zmniejszyć jej stężenie uwalnia wodę zawartą w komórkach……

….W efekcie mamy obciążony i odwodniony organizm, wypicie litra wody nie zrównoważy strat. Dlatego powinniśmy w miarę możliwości ograniczać sól i produkty w nią bogate w naszej diecie. Unikać powinniśmy także czerwonego mięsa i produktów zawierających tłuszcze wysokonasycone, tłustego mleka, serów, cukru, tłuszczy, przetworzonych zbóż.

Poprawiając kondycję fizyczną, poprawiamy także nawodnienie. Otóż im więcej tkanki mięśniowej tym więcej zdrowej wody w organizmie. Tkanka tłuszczowa zawiera 10-20% wody, natomiast tkanka mięśniowa i kości to zawartość 70-75% wody. Nie musimy się obawiać intensywnych treningów, mięśnie w miarę regeneracji tworzą coraz większe komórki, co pozwala na utrzymanie większej ilości wody i składników odżywczych w organizmie. Pamiętać należy wówczas tylko o intensywnym nawilżaniu i dostarczaniu mikro i makroelementów, które organizm traci podczas intensywnego wysiłku.

Aby zatrzymać tę właściwą wodę, musimy pamiętać o dostarczeniu do organizmu czterech bardzo ważnych składników, aminokwasów ( białka, chude mięso, ryby, pełne ziarna), lecytyny ( orzeszki ziemne, soja, kiełki pszenicy), przeciwutleniaczy (warzywa) i nienasyconych kwasów tłuszczowych (ryby morskie, oliwa z oliwek, avocado, orzechy włoskie). Dlaczego są one tak ważne, otóż są one budulcem komórek o silnych błonach komórkowych, a jak wspomnieliśmy na początku to właśnie one odgrywają istotną rolę w utrzymaniu tej pożytecznej wody w organizmie.

Nie o każdej porze roku mamy dostęp do pełnej gamy składników, które powinny znaleźć się w naszym menu, dlatego nie zapominajmy o suplementach. Możemy włączyć do naszej diety suplementy ze składnikami wzmacniającymi komórki jak multiwitaminy, kwasy tłuszczowe omega 3, lecytynę, witaminy z grupy B, witaminę D i przeciwutleniacze.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ