Uczulenie dziecka na sierść
Ileż to dziecięcych dramatów zaczęło się od tego, że wyszło na jaw uczulenie dziecka na sierść psa czy kota? Ukochany zwierzak stał się nagle wrogiem numer jeden – nie sposób tulić kogoś, kto wzbudza w nas ataki kaszlu, kichania, duszności czy wysypkę na całym ciele.
Oczywiście tylko najcięższe przypadki alergii mają tak gwałtowny przebieg. Jeśli w towarzystwie ukochanego futrzaka tylko kichamy i jesteśmy w stanie opanować ten stan stosownymi medykamentami, warto zastanowić się nad dalszym postępowaniem: jak koegzystować z domowym zwierzakiem – psem, kotem, świnką morską czy chomikiem – aby objawy uczulenia na sierść minimalizować i cieszyć się z obecności futrzastego domownika?
Nie rezygnuj z pupila
Zacznijmy od tego, że obecność domowego zwierzęcia ma wielkie walory socjalizacyjne. Dziecko od najmłodszych lat uczy się opiekować kimś słabszym, dostaje od rodziców jasny komunikat: nie jesteś sam na świecie, zawsze obok jest ktoś, o kogo trzeba dbać – karmić, poić, wyprowadzać na spacer, zmieniać ściółkę. Nawet jeśli dziecko jest zbyt małe aby wykonywać te czynności samodzielnie, współuczestniczy w domowych rytuałach i przyzwyczaja się do nich. Łagodne uczulenie na sierść u dziecka nie powinno być bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabaw ze zwierzęciem.
Myj ręce, pierz ubrania
Częsty kontakt ze zwierzakiem skutkuje zanieczyszczeniem odzieży sierścią. Warto więc zwracać dziecku uwagę nie tylko na fakt, że po każdej zabawie z psem czy kotem trzeba umyć ręce; że kocią kuwetę czy klatkę chomika najlepiej sprzątać w gumowych rękawiczkach a potem, oczywiście, woda, mydło i szorowanie rąk, ale także na to, że warto co dnia zmieniać ubranie i prać je w odpowiednim proszku.
Uczulenie na sierść u dziecka bywa kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe do opanowania. Warto zadać sobie trud, żeby pogodzić dodatkowe czynności związane z opanowaniem alergii z naszym codziennym życiem ze zwierzątkiem domowym. W końcu przez całe życie nasze dziecko natrafiać będzie na rozmaite kłopoty, których ani obejść, ani przeskoczyć – trzeba się będzie z nimi zmierzyć i znaleźć konstruktywne rozwiązanie.
Więcej informacji o tym jak radzić sobie z uczuleniem dziecka znajdziesz na stronie http://www.lovela.pl/zwierzak-w-rodzinie-%E2%80%93-co-warto-wiedzie%C4%87.html