Uczulenie dziecka na sierść



Ileż to dziecięcych dramatów zaczęło się od tego, że wyszło na jaw uczulenie dziecka na sierść psa czy kota? Ukochany zwierzak stał się nagle wrogiem numer jeden – nie sposób tulić kogoś, kto wzbudza w nas ataki kaszlu, kichania, duszności czy wysypkę na całym ciele.

Oczywiście tylko najcięższe  przypadki alergii mają tak gwałtowny przebieg. Jeśli w towarzystwie ukochanego futrzaka tylko kichamy i jesteśmy w stanie opanować ten stan stosownymi medykamentami, warto zastanowić się nad dalszym postępowaniem: jak koegzystować z domowym zwierzakiem – psem, kotem, świnką morską czy chomikiem – aby objawy uczulenia na sierść minimalizować i cieszyć się z obecności futrzastego domownika?

 

Nie rezygnuj z pupila

Zacznijmy od tego, że obecność domowego zwierzęcia ma wielkie walory socjalizacyjne. Dziecko od najmłodszych lat uczy się opiekować kimś słabszym, dostaje od rodziców jasny komunikat: nie jesteś sam na świecie, zawsze obok jest ktoś, o kogo trzeba dbać – karmić, poić, wyprowadzać na spacer, zmieniać ściółkę. Nawet jeśli dziecko jest zbyt małe aby wykonywać te czynności samodzielnie, współuczestniczy w domowych rytuałach i przyzwyczaja się do nich. Łagodne uczulenie na sierść u dziecka nie powinno być bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabaw ze zwierzęciem.

 



Myj ręce, pierz ubrania

 

Częsty kontakt ze zwierzakiem skutkuje zanieczyszczeniem odzieży sierścią. Warto więc zwracać dziecku uwagę nie tylko na fakt, że po każdej zabawie z psem czy kotem trzeba umyć ręce; że kocią kuwetę czy klatkę chomika najlepiej sprzątać w gumowych rękawiczkach a potem, oczywiście, woda, mydło i szorowanie rąk, ale także na to, że warto co dnia zmieniać ubranie i prać je w odpowiednim proszku.

Uczulenie na sierść u dziecka bywa kłopotliwe, ale nie jest niemożliwe do opanowania. Warto zadać sobie trud, żeby pogodzić dodatkowe czynności związane z opanowaniem alergii z naszym codziennym życiem ze zwierzątkiem domowym. W końcu przez całe życie nasze dziecko natrafiać będzie na rozmaite kłopoty, których ani obejść, ani przeskoczyć – trzeba się będzie z nimi zmierzyć i znaleźć konstruktywne rozwiązanie.

Więcej informacji o tym jak radzić sobie z uczuleniem dziecka znajdziesz na stronie http://www.lovela.pl/zwierzak-w-rodzinie-%E2%80%93-co-warto-wiedzie%C4%87.html

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ