To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie krtani?



Chrypka, ból i drapanie w gardle nie odpuszczają? Niewykluczone, że masz do czynienia z czymś więcej niż infekcją wirusową. Źródłem tych dolegliwości może być zapalenie krtani. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć?

Zapalenie krtani bardzo często towarzyszy przeziębieniom lub różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej, gardła i nosa. Niekiedy występuje jako powikłanie tych schorzeń, do którego dochodzi na skutek obrzęku i rozwoju procesu zapalnego błony śluzowej podrażniających krtań.

Zdarza się jednak, że problemy z krtanią mogą być także symptomem wielu innych chorób, w związku z czym wszelkie niepokojące dolegliwości warto konsultować z lekarzem.

Powinniśmy również pamiętać, że istnieje szereg czynników zwiększających naszą podatność na zapalenie krtani. Wśród nich wymienia się alergię, przewlekłe lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Na zapalenie krtani szczególnie narażone są też osoby pracujące w pomieszczeniach źle klimatyzowanych lub wypełnionych oparami chemicznymi, a ponadto których zawód wymaga częstego nadużywania głosu, w tym nauczyciele czy dziennikarze.

Jak objawia się zapalenie krtani?

Pierwsze symptomy zapalenia krtani do złudzenia mogą przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób początkowo je ignoruje.

O stan swojej krtani możemy martwić się w przypadku uporczywej suchości i pieczenia w gardle, podwyższonej temperatury, pojawiających się trudnościach z przełykaniem, dolegliwości bólowych oraz wystąpienia tak zwanej chrypki.



Jak zdiagnozować chorobę krtani?

By prawidłowo zdiagnozować zapalenie krtani lub inną chorobę, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. Wstępne rozpoznanie można niekiedy postawić już na podstawie wywiadu, w którym określimy rodzaj i okres utrzymywania się dolegliwości, charakter i miejsce pracy czy podatność na infekcje.

Czasem konieczne jest również wykonanie specjalistycznych badań, podczas którego będzie możliwa ocena wyglądu krtani. W razie potrzeby zleca się także tomografię komputerową, przy czym z tej metody korzysta się zazwyczaj w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych krtani.

Leczenie zapalenia krtani

Skuteczna kuracja powinna opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyn zapalenia. Szczególnie polecane jest stosowanie leków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych.

Przy schorzeniach krtani, których źródłem może być infekcja jamy ustnej, warto też sięgnąć po dostępne w aptekach tabletki do ssania, np. Sebidin. Leczą stan zapalny, a zwykle wykazują również działanie przeciwbólowe i minimalizują objawy infekcji.

Musimy jednak pamiętać, że leczenie choroby krtani może także wymagać podania antybiotyku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym, które może prowadzić do rozwoju innych schorzeń.

Zarówno w przebiegu zapalenia krtani, jak i po przejściu choroby warto zrezygnować z palenia, spożywania dużych ilości alkoholu oraz jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw. Tego typu czynniki mogą podrażniać, wysuszać i uszkadzać śluzówkę, a w rezultacie zwiększać naszą podatność na infekcje.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ