To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie krtani?



Chrypka, ból i drapanie w gardle nie odpuszczają? Niewykluczone, że masz do czynienia z czymś więcej niż infekcją wirusową. Źródłem tych dolegliwości może być zapalenie krtani. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć?

Zapalenie krtani bardzo często towarzyszy przeziębieniom lub różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej, gardła i nosa. Niekiedy występuje jako powikłanie tych schorzeń, do którego dochodzi na skutek obrzęku i rozwoju procesu zapalnego błony śluzowej podrażniających krtań.

Zdarza się jednak, że problemy z krtanią mogą być także symptomem wielu innych chorób, w związku z czym wszelkie niepokojące dolegliwości warto konsultować z lekarzem.

Powinniśmy również pamiętać, że istnieje szereg czynników zwiększających naszą podatność na zapalenie krtani. Wśród nich wymienia się alergię, przewlekłe lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.

Na zapalenie krtani szczególnie narażone są też osoby pracujące w pomieszczeniach źle klimatyzowanych lub wypełnionych oparami chemicznymi, a ponadto których zawód wymaga częstego nadużywania głosu, w tym nauczyciele czy dziennikarze.

Jak objawia się zapalenie krtani?

Pierwsze symptomy zapalenia krtani do złudzenia mogą przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób początkowo je ignoruje.

O stan swojej krtani możemy martwić się w przypadku uporczywej suchości i pieczenia w gardle, podwyższonej temperatury, pojawiających się trudnościach z przełykaniem, dolegliwości bólowych oraz wystąpienia tak zwanej chrypki.



Jak zdiagnozować chorobę krtani?

By prawidłowo zdiagnozować zapalenie krtani lub inną chorobę, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. Wstępne rozpoznanie można niekiedy postawić już na podstawie wywiadu, w którym określimy rodzaj i okres utrzymywania się dolegliwości, charakter i miejsce pracy czy podatność na infekcje.

Czasem konieczne jest również wykonanie specjalistycznych badań, podczas którego będzie możliwa ocena wyglądu krtani. W razie potrzeby zleca się także tomografię komputerową, przy czym z tej metody korzysta się zazwyczaj w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych krtani.

Leczenie zapalenia krtani

Skuteczna kuracja powinna opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyn zapalenia. Szczególnie polecane jest stosowanie leków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych.

Przy schorzeniach krtani, których źródłem może być infekcja jamy ustnej, warto też sięgnąć po dostępne w aptekach tabletki do ssania, np. Sebidin. Leczą stan zapalny, a zwykle wykazują również działanie przeciwbólowe i minimalizują objawy infekcji.

Musimy jednak pamiętać, że leczenie choroby krtani może także wymagać podania antybiotyku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym, które może prowadzić do rozwoju innych schorzeń.

Zarówno w przebiegu zapalenia krtani, jak i po przejściu choroby warto zrezygnować z palenia, spożywania dużych ilości alkoholu oraz jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw. Tego typu czynniki mogą podrażniać, wysuszać i uszkadzać śluzówkę, a w rezultacie zwiększać naszą podatność na infekcje.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ