To jeszcze przeziębienie czy już zapalenie krtani?
Chrypka, ból i drapanie w gardle nie odpuszczają? Niewykluczone, że masz do czynienia z czymś więcej niż infekcją wirusową. Źródłem tych dolegliwości może być zapalenie krtani. Jak prawidłowo rozpoznać chorobę i skutecznie ją leczyć?
Zapalenie krtani bardzo często towarzyszy przeziębieniom lub różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej, gardła i nosa. Niekiedy występuje jako powikłanie tych schorzeń, do którego dochodzi na skutek obrzęku i rozwoju procesu zapalnego błony śluzowej podrażniających krtań.
Zdarza się jednak, że problemy z krtanią mogą być także symptomem wielu innych chorób, w związku z czym wszelkie niepokojące dolegliwości warto konsultować z lekarzem.
Powinniśmy również pamiętać, że istnieje szereg czynników zwiększających naszą podatność na zapalenie krtani. Wśród nich wymienia się alergię, przewlekłe lub nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia hormonalne, palenie tytoniu czy nadużywanie alkoholu.
Na zapalenie krtani szczególnie narażone są też osoby pracujące w pomieszczeniach źle klimatyzowanych lub wypełnionych oparami chemicznymi, a ponadto których zawód wymaga częstego nadużywania głosu, w tym nauczyciele czy dziennikarze.
Jak objawia się zapalenie krtani?
Pierwsze symptomy zapalenia krtani do złudzenia mogą przypominać objawy zwykłego przeziębienia. Nic dziwnego zatem, że tak wiele osób początkowo je ignoruje.
O stan swojej krtani możemy martwić się w przypadku uporczywej suchości i pieczenia w gardle, podwyższonej temperatury, pojawiających się trudnościach z przełykaniem, dolegliwości bólowych oraz wystąpienia tak zwanej chrypki.
Jak zdiagnozować chorobę krtani?
By prawidłowo zdiagnozować zapalenie krtani lub inną chorobę, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem. Wstępne rozpoznanie można niekiedy postawić już na podstawie wywiadu, w którym określimy rodzaj i okres utrzymywania się dolegliwości, charakter i miejsce pracy czy podatność na infekcje.
Czasem konieczne jest również wykonanie specjalistycznych badań, podczas którego będzie możliwa ocena wyglądu krtani. W razie potrzeby zleca się także tomografię komputerową, przy czym z tej metody korzysta się zazwyczaj w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych krtani.
Leczenie zapalenia krtani
Skuteczna kuracja powinna opierać się przede wszystkim na usunięciu przyczyn zapalenia. Szczególnie polecane jest stosowanie leków rozkurczających, odczulających i przeciwzapalnych.
Przy schorzeniach krtani, których źródłem może być infekcja jamy ustnej, warto też sięgnąć po dostępne w aptekach tabletki do ssania, np. Sebidin. Leczą stan zapalny, a zwykle wykazują również działanie przeciwbólowe i minimalizują objawy infekcji.
Musimy jednak pamiętać, że leczenie choroby krtani może także wymagać podania antybiotyku. Najczęściej dotyczy to sytuacji, w której doszło do zakażenia o podłożu bakteryjnym, które może prowadzić do rozwoju innych schorzeń.
Zarówno w przebiegu zapalenia krtani, jak i po przejściu choroby warto zrezygnować z palenia, spożywania dużych ilości alkoholu oraz jedzenia bardzo zimnych lub bardzo gorących potraw. Tego typu czynniki mogą podrażniać, wysuszać i uszkadzać śluzówkę, a w rezultacie zwiększać naszą podatność na infekcje.