Sport to zdrowie, ale z głową. Wpływ aktywności fizycznej na płodność Polek



Aktywność fizyczna w wnosi wiele dobrego w życie kobiety. Regularne ćwiczenia w połączeniu z odpowiednią dietą pomogą ustabilizować gospodarkę hormonalną kobiety i uniknąć wielu schorzeń, ale czy mogą jej również zaszkodzić? Czy zbyt intensywne treningi mają negatywny wpływ na płodność?

Zalety ćwiczeń

Ćwiczenia uczą kontroli oddechu, poprawiają przemianę materii oraz sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej sylwetki. Należy pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar kilogramów może zaburzyć gospodarkę hormonalną i negatywnie wpłynąć na płodność. W prawidłowym oszacowaniu wagi pomaże wskaźnik BMI (Body Mass Index), który określa stosunek masy ciała podanej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu.

Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu LDL. Ważne jest, aby jego poziom nie przekraczał zalecanej normy, ponieważ zaburza to produkcję hormonów płciowych. Ćwiczenia i wyeliminowanie z pożywienia tłuszczy nasyconych pomogą obniżyć stężenie LDL. Należy jednak pamiętać o dostarczaniu organizmowi dobrych tłuszczy tj. omega 3 i 6, które podwyższają poziom korzystnego cholesterolu HDL, z którego wytwarzane są estrogeny. Hormony te odpowiadają m.in. za popęd seksualny oraz regulację cyklu miesiączkowego – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

Innym ważnym dla kobiety hormonem, na którego wydzielanie mają wpływ regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta, jest insulina. Bierze ona udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy. Reguluje poziom innych hormonów, a także wpływa na czynność jajników. Wysoki poziom insuliny, niska aktywność fizyczna i otyłość są przyczynami cukrzycy. Choroba ta może przyczynić się do rozwoju zespołu policystycznych jajników, który jest częstym powodem niepłodności.

Kobietom planującym dziecko szczególnie zaleca się ćwiczenia gorsetu mięśniowego, które pomagają w stabilizacji postawy, poprawiają mobilność i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia bólu kręgosłupa. Dobrą metodą na wzmocnienie tych partii mięśniowych są ćwiczenia ze specjalną piłką „body ball”. Taki rodzaj aktywności fizycznej wzmacnia brzuch, plecy, a także mięśnie dna miednicy. Dodatkowo rozluźnia ciało i odciąża kręgosłup.



Wskazany umiar

W czasie starania się o dziecko należy zmniejszyć intensywność i długość ćwiczeń. Podczas ciężkich treningów organizm wytwarza zwiększoną ilość kortyzolu, który zatrzymuje sól w organizmie, co może skutkować podwyższonym ciśnieniem. Jego nadmiar przyczynia się również do otyłości brzusznej i powstawania rozstępów. Zbyt intensywne treningi mogą powodować także zaburzenia hormonów tarczycy, a przez to wstrzymać miesiączkowanie. Ważne jest również dostosowanie podaży kalorycznej do poziomu aktywności fizycznej, ponieważ zbyt mała ilość kalorii także może mieć negatywny wpływ na hormony tarczycy.

Decydując się na aktywność fizyczną warto skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i stwierdzi, czy nie ma co do niej żadnych przeciwskazań.

Aktywność fizyczna w ciąży

Nie należy rezygnować z ćwiczeń będąc już w ciąży. Powinno się je wtedy wykonywać z umiarkowaną intensywnością, aby zbytnio nie obciążać mięśni i dostarczyć do nich odpowiednią ilość tlenu, którego niedobór może spowodować wady rozwojowe płodu. Ćwiczenia pomogą również w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia – jego zbyt wysoka wartość może być groźna zarówno dla dziecka jak i matki. Wskazaną formą aktywności fizycznej, która pozwoli przyszłym mamom zachować równowagę w treningach są m.in. spacery, aerobik dla ciężarnych, aqua aerobik, pływanie, czy pilates.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ