Skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka



Gorączka u dzieci to bardzo częsty objaw, który zwykle towarzyszy infekcjom wirusowym lub bakteryjnym. W pewnych przypadkach możesz próbować obniżać ją przy pomocy chłodnych okładów i naparów ziołowych. Co przyniesie ulgę maluchowi, który ma rozpalone czoło, staje się marudny i płaczliwy?

 

Zadbaj o nawadnianie organizmu

Zdarza się, że nawet stan podgorączkowy u małej pociechy budzi niepokój rodziców. Tymczasem niewysoka gorączka z reguły pobudza układ odpornościowy i pomaga uporać się z infekcją. O gorączce można mówić, gdy termometr wskazuje więcej niż 38 st. C. Po przekroczeniu 38,5 st. C powinnaś zacząć obniżać temperaturę malucha.

Jak przynieść ulgę gorączkującemu dziecku? Przede wszystkim zadbaj o nawadnianie organizmu. Wiesz, że odwodnienie to wyjątkowo niebezpieczny stan, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów? A w czasie gorączki łatwo do niego doprowadzić – maluch poci się intensywniej i pozbywa cennych elektrolitów.

Proponuj pociesze jak najwięcej płynów. Jeśli karmisz piersią – przystawiaj do niej maleństwo jak najczęściej. Starszym dzieciom przyrządzaj napary ziołowe – możesz wybrać lipę, która działa przeciwzapalnie. Podawaj rozcieńczone soki, herbaty owocowe, a także herbatę z miodem i cytryną lub domowym sokiem malinowym. Napoje słodzone i gazowane są w tym czasie niewskazane.

Infekcja dróg oddechowych –jak pomóc maluchowi?

Jeśli maluch zmaga się z infekcją dróg oddechowych, zatroszcz się o odpowiednie nawilżenie powietrza. Możesz rozwiesić grube, mokre ręczniki na kaloryferach lub włączyć nawilżacz.

Stany zapalne o podłożu bakteryjnym mogą mieć cięższy przebieg niż wirusowe i wymagać antybiotykoterapii. W takim wypadku powinnaś zarejestrować dziecko do pediatry. Zakażenia wirusowe zwykle są łagodniejsze i leczy się je objawowo. Jeśli pociesze dokucza katar, ulgę przyniosą krople soli fizjologicznej lub morskiej. Kiedy pojawi się dotkliwy ból gardła, sięgnij po skuteczny lek z benzydaminą (dostępny bez recepty).

Substancja działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. Dzięki lekowi dolegliwości ze strony gardła szybciej ustąpią. Preparaty w aerozolu możesz podawać nawet najmłodszym maluchom, tabletki do ssania zaleca się starszym pociechom, które skończyły 6 lat.




Sposoby na gorączkę u dziecka

Zachęć malucha do odpoczynku w łóżku i snu. Pomieszczenia, w których przebywa, należy wietrzyć. Zadbaj też o odpowiednią temperaturę w pokoju (ok. 20 st. C). Gorączkująca pociecha bardziej się poci – wymaga częstych zmian piżamki na czystą i suchą.

Kiedy dziecko ma wysoką gorączkę, powinnaś obniżać ją przy pomocy leków przeciwgorączkowych. Preparaty dla niemowląt i przedszkolaków zwykle zawierają paracetamol lub ibuprofen. Ulgę przynoszą chłodne (wilgotne) okłady, np. na czoło, okolice karku oraz kąpiel w letniej (nigdy bardzo zimnej!) wodzie – zaleca się, by temperatura wody była tylko o 2 st. C niższa od temperatury ciała malucha.

Gdyby pojawiły się drgawki gorączkowe, natychmiast wezwij fachową pomoc medyczną. Podobnie postępuj, gdy zauważysz inne niepokojące objawy, np. kłopoty z oddychaniem, zmianę zachowania albo wyglądu dziecka. Porady specjalistycznej zawsze wymagają pacjenci z chorobami przewlekłymi. Jeśli gorączka nie obniża się po podaniu leków, skonsultuj się z pediatrą.

lek. med. Damian Korzybski – Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ