Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży



Ciężarna kobieta nie powinna bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów, które mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach w przebiegu ciąży. W przypadku zaobserwowania nawet niewielkiego plamienia lub krwawienia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo lub, w razie konieczności, podjąć działania, które pozwolą utrzymać ciążę. Choć to trudne, warto w takiej sytuacji zachować spokój, tym bardziej, że plamienie i krwawienie w ciąży nie zawsze jest groźne i występuje prawie u 30% kobiet.

 

Przyczyny i objawy krwawienia w ciąży

Krwistobrunatna wydzielina z dróg rodnych, może pojawić się na każdym etapie ciąży. Z pewnością nie jest efektem miesiączkowania, ponieważ w ciąży błona śluzowa macicy nie złuszcza się. Nie jest to więc normalny stan, dlatego jak najszybciej należy określić przyczyny krwawienia, które są różne w zależności od zaawansowania ciąży.

 

Przyczyny i objawy krwawień w pierwszej połowie ciąży:

 

  • Zagnieżdżenie jaja płodowego w macicy może być powodem niewielkiego krwawienia, które nie jest groźne dla płodu;
  • Duże zmiany hormonalne mogą powodować pojawienie się plamienia w terminach, w których powinna wystąpić miesiączka, gdyby nie doszło do zapłodnienia. Burza hormonów, szczególnie w pierwszej połowie ciąży, to duże wyzwanie dla organizmu kobiety, na szczęście niegroźne dla niej i dla dziecka;
  • Niedobór progesteronu, który jest odpowiedzialny za zagnieżdżenie się komórki jajowej i utrzymanie ciąży, może doprowadzić do krwawienia – skąpego lub obfitego, o jasnoczerwonym kolorze. Niestety, za mała ilość tego hormonu w organizmie kobiety może przyczynić się do poronienia, dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i przyjmowanie środków podtrzymujących ciążę;
  • Krwawienie często pojawia się, gdy kobieta ma problemy w obrębie pochwy, tzn. zmaga się z żylakami pochwy, nadżerką czy polipami. W takiej sytuacji krwawienie jest jasnoczerwone i mogą tworzyć się skrzepy krwi;
  • Samoistne poronienie, które bardzo często jest skutkiem nieprawidłowego rozwoju zarodka, wywołuje obfite krwawienie. Często towarzyszą temu silne bóle krzyża i podbrzusza oraz skurcze macicy;
  • Niewielkie, brązowe krwawienie w ciąży występuje w przypadku ciąży pozamacicznej. Kiedy komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą pojawia się plamienie, bóle brzucha, uczucie parcia na stolec, nudności i omdlenia.




W drugiej połowie ciąży jest znacznie mniej przyczyn występowania krwawienia. Jednak, w przeważającej części efekty ich wystąpienia są poważniejsze, zarówno dla matki, jak i dziecka.

Przyczyny i objawy krwawień w drugiej połowie ciąży:

  • Łożysko przodujące często powoduje bolesne krwawienie w ciąży. Sytuacja taka jest bardzo groźna zarówno dla dziecka, jak i mamy, ponieważ łożysko, które znajduje się zbyt blisko ujścia kanału szyjki macicy, blokuje dziecku dopływ tlenu i substancji odżywczych;
  • Obfite krwawienie i silny ból brzucha często jest efektem przedwczesnego odklejenia się łożyska, co jest niezwykle groźne dla zdrowia dziecka i mamy;
  • Odejście czopu śluzowego, któremu towarzyszy gęsty śluz z krwią, nie jest groźną sytuacją, lecz zapowiedzią, że zbliża się termin porodu.

Co robić, gdy pojawi się krwawienie lub plamienie

Wśród wielu ludzi utrwaliło się przekonanie, że krwawienie w ciąży jest oznaką poronienia, a więc najczarniejszego scenariusza. W rzeczywistości, przyczyn krwawienia i plamienia jest wiele i na szczęście nie wszystkie są groźne.

Bardzo ważne jest jednak, aby w sytuacji, w której kobieta zaobserwuje nawet najmniejszy objaw tego typu, skonsultować się z lekarzem, żeby wyeliminować  ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, które, w skrajnych przypadkach, mogą skończyć się utratą ciąży. Z kolei obfite krwawienia nie zawsze wiążą się z poważnymi problemami, a tylko zwiastują pewne nieprawidłowości, a nawet zbliżający się poród.

Niektóre kobiety nie zgłaszają się do lekarza od razu po zaobserwowaniu krwawienia, ponieważ nie odczuwają żadnego bólu. Jest to błędne myślenie, ponieważ groźnym krwawieniom wcale nie muszą dokuczać większe dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać i przestrzegać wszystkich terminów kontrolnych wizyt lekarskich.

W przypadku plamienia bądź krwawienia warto, w miarę możliwości, starać się zachować spokój i dokładnie obserwować wszystkie objawy:

  • ile krwi upłynęło,
  • czy pojawiło się skąpe, brązowe plamienie, czy obfite krwawienie w kolorze intensywnej czerwieni,
  • czy oprócz krwawienia lub plamienia występują inne dolegliwości, np. bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, omdlenia;

Przekazanie lekarzowi jak największej ilości informacji pozwoli dokładniej określić przyczynę krwawienia i zapobiec jego ewentualnym, groźnym skutkom. W niektórych sytuacjach wymagana jest hospitalizacja, w innym wystarczy, aby kobieta w ciąży zwolniła tempo i zaczęła się oszczędzać.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ