Peeling chemiczny.



Peeling chemiczny określa się mianem zabiegu kosmetycznego lub medycznego zalezy to bowiem od rodzaju i stężenia stosowanym w celu poprawienia wyglądu skóry. Polega on na nałożeniu na skórę roztworu chemicznego na skutek czego nasza skóra ulega złuszczeniu. Skóra po zabiegu jest zazwyczaj gładsza a liczba zmarszczek zredukowana. Przez krótki czas po przeprowadzonym  zabiegu skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych.

Peeling chemiczny stosuje się w celu:

  • zredukowania bruzd pod oczami oraz wokół ust
  • zredukowania zmarszczek, które powstały  w wyniku starzenia się skóry lub innych czynników
  • redukuje niewielkie blizny
  • peeling chemiczny moze też byc stosowany w celu leczenie niektórych rodzajów trądziku
  • redukuje plamy starcze, piegi oraz ciemne plamy powstających w wyniku ciąży lub przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
  • poprawić wygląd i kondycję szarej skóry, zarówno jej fakturę jak i kolor

Peeling chemiczny nie jest skuteczny w wypadku zwiotczałej tkanki, nierówności i głębszych zmarszczek, które mogą wymagać innych zabiegów, takich jak wygładzanie laserem, lifting twarzy, podniesienie brwi, podniesienie powiek czy wypełnienie tkanki miękkiej.

Przed zabiegiem wykonania peelingu chemicznego należy:

Zaleca się przygotowanie skóry za pomocą specjalnych środków które są aplikowane miejscowo a w przypadku mocniejszych peelingów wstrzymanie się nawet  przyjmowania niektórych leków.

Sam zabieg perzebiega nastepujaco:
Zabieg zaczyna się od bardzo dokładnego skóry środkiem usuwającym nadmiar łoju. Oczy i włosy są odpowiednio zabezpieczane. Następnym etapem jest nakładanie na małe powierzchnie skóry odpowiedniego rodzaju peelingu chemicznego. Podczas trwania zabiegu większość pacjentów odczuwa na skórze ciepło o różnym natężeniu, które utrzymuje się od około pięciu do dziesięciu minut, po którym następuje uczucie kłucia.



Po przeprowadzonym zabiegu peelingu chemicznego:

Musi pamietac aby stosowac kremy ochronne z filtrem, poniewaz nasza skóra jest podrazniona i delikatna. Należy pamiętać o unikaniu szkodliwych promieni UV, ponieważ nowa warstwa skóry jest bardzo delikatna. W zależności od rodzaju przeprowadzanego zabiegu, mogą pojawić się zaczerwienienie, a następnie  łuszczenie skóry. Mniej inwazyjne peelingi można powtarzać co 1 – 4 tygodnie, do momentu uzyskania pożądanego efektu.

Bliżej peelingu chemicznego

Peeling chemiczny polega na aplikowaniu odpowiednio dobranych substancji chemicznych, które wnikają w głąb naszej skóry i bezpośrednio wpływają na syntezę kolagenu i elastyny. Używane związki chemiczne podczas zabiegu posiadają różne stężenia, które pozwalaja na kontrolowanie głębokości złuszczenia się skóry. Dlatego właśnie peeling chemiczny może wyeliminowac głębokie zmarszczki czy tez blizny.

Czy stosowanie peelingu chemicznego ma jakies korzyści i jeśli tak to jakie?

Peelingi chemiczne przede wszystkim usuwa zrogowaciały naskórek, a co za tym idzie pozostawia cerę świeżą i wyraźnie odmłodzoną. musimy także dodac iz stosowane podczas zabiegu związki chemiczne wpływają na wewnętrzne procesy regeneracyjne naszej skóry. Efektem czego jest przy powtarzaniu zabiegów niemal całkowite usunięcie przebarwień skóry, zmarszczek i innych “wad” naszej cery.

Czy są jakieś przeciwwskazania i czy każdy może poddac się zabiegowi?

Występuja także przeciwwskazania przed wykonaniem peelingu chemicznego np:

  • alergie skórne,
  • ciężkie postacie trądzika,
  • aktywna opryszczka,
  • choroby autoimmunologiczne skóry
  • stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy ,
  • podrażnienia, otarcia i owrzodzenia skóry,
  • terapia retinoidami
peeling chemiczny twarzy
efekty zabiegu peeling chemiczny

Pamietajmy aby po zabiegu

Przez okres co najmniej 4 tygodnie musimy unikac promieni UV i nie opalac się dlatego stosujmy kremy z wysokim filtrem. Nie należy także stosowac kremów z kwasami owocowymi AHA, przeprowadzać depilacji woskiem na skórze poddanej peelingowi i pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać łuszczącego się naskórka.

Po przeprowadzonym zabiegu przez kilka dni może utrzymywać się zaczerwienienie twarzy. Po około 2-3 dniach, na powierzchni naszej skóry pojawi się łuszczaca siś skorupka. Taki stan może potrwac około 4 dni wszytsko jest uwarunkowane  rodzajem użytego.

Sam zabieg peelingu chemicznego to nałożenie związków chemicznych na obszar skóry poddawany zabiegowi.

Po nałożeniu związków chemicznych dochodzi do utraty połączeń między komórkami warstw naskórka i do ich złuszczania. Związki o właściwościach złuszczających to między innymi: kwasy owocowe (AHA), kwas trójchlorooctowy (TCA), kwas migdałowy, pirogronowy, salicylowy, bądź mieszanki kwasów. W preparatach mogą znajdować się substancje wspomagające, mające właściwości bakteriobójcze, wybielające, zmniejszające wydzielanie łoju czy stymulujące regenerację naskórka. Doboru preparatu dokonuje lekarz po dokładnym zbadaniu skóry i po analizie oczekiwań pacjenta.

Peelingi możemy dzielic na trzy rodzaje:

  • powierzchowne
  • średniogłębokie
  • głębokie
  • Głębokość peelingu zależy od użytego preparatu złuszczającego, od jego stężenia i od czasu ekspozycji na skórze. Im głębszy peeling tym rośnie większe ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych, ale też są plusy, mianowicie szybszy efekt końcowy. Przy stosowaniu słabszych peelingów niestey ale będziemy musieli się  poddać większej ilości zabiegów aby uzyskać porównywalny rezultat.

Rodzaje peelingów chemicznych:

  • Kwas TCA (kwas trójchlorooctowy) , Kwas glikolowy, Roztwór Jessnera, Kwas pirogronowy , Kwas migdałowy, Glykopeel
  • Opis rodzajów peelingów chemicznych:

Kwas TCA (trójchlorooctowy) występuje w stężeniach od 10% do 50%. W zależności od oczekiwanych rezultatów stosuje się odpowiednie stężenie preparatu i aplikuje w kilku warstwach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zarumieniona. Następnie skóra zmienia kolor na brązowy i można mieć poczucie „skorupki” na skórze. Właściwe złuszczanie rozpoczyna się po 2-3 dniach od zabiegu i trwa ok. 3-4 dni.

Roztwór Jessnera  jest to mieszanina rezorcynolu, kwasu salicylowego, kwasu mlekowego i etanolu. Bezpośrednio po peelingu skóra może być zarumieniona. Po 2-3 dniach od zabiegu rozpoczyna się proces złuszczania, który w zależności od intensywności użytego preparatu, może być delikatny lub bardziej nasilony. Trwa kolejne 3-4 dni.

Glykopeel to żel złuszczający stosowany u młodych i dojrzałych pacjentów. Zawiera kwas glikolowy, kojowy, ekstrakt mącznicy lekarskiej, morwy białek i witaminy A, C, E. ma wszechstronne działanie- odnawia, odmładza, wyrównuje koloryt skóry, sprawia też, że drobne zmarszczki – szczególnie z okolicy oczu i ust – ulegają spłyceniu.

Peeling pirogronowy jest to peeling z zastosowaniem kwasu pirogronowego, który w naturze występuje w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. Jest ceniony za swoje wszechstronne właściwości – reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tłustość skóry, działa antybakteryjnie, a dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze i ją rozjaśnia.

Peeling migdałowy uzyskiwany jest z wyciągu z gorzkich migdałów. Można go wykonywać nawet latem i to bez ryzyka wystąpienia podrażnień słonecznych. Ze względu na swoje właściwości poleca się go nawet osobom z wrażliwą cerą. Dzięki niemu skóra staje się odmłodzona, bardziej elastyczna i jędrna, a opalenizna równomierna i świetlista.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ