Owsiki u dziecka. Jak rozponac owsiki oraz jak leczyc owsiki?



Zakażenie owsikami jest dośc częstą inkecja u człowieka a zwłaszcza u małych dzieci. Owsiki to nic innego jak pasożyty które znajdują się w jelice grubym człowieka.

Owsiki to tak zwana choroba brudnych rąk. Do zarażenia owsikami dochodzi najczęściej drogą pokarmową (brudne dłonie, żywnośc która jest zanieczyszczona jajami pasożyta. Do zrażenie owsikami może tez dojśc

poprzez zanieczyszczoną bieliznę, zabawki czy też pościel.

Jak dochodzi do zakażenia owsikammi?

Do zakażenia owsikami dochodzi najczęściej gdzy dziecko drapie sie w okolicach odbytu, gdzie zagniezdżone są jaja owsików. Dziecko poprzez drapanie, przenosi pasożyty na inne przedmioty codziennego użytku, skąd póżniej trafiają do układu pokarmowego. W ten sposób dochodzi do cyklicznego zakażania się owsikami.

Zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo, zależy to wszystko od intensywności (stopnia zakażenia).



Jak rozpoznac i jakie są objawy zakażenie owsikami?

Tak jak wspominaliśmy już wczesniej, zakażenie owsikami może przebiegac bezobjawowo. Jednak na ogól objawy sa bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauwazyc.

Jeśli nasze dziecko gorzej śpi, nie ma łaknienia, drapiesię w okolicach odbytu ( czasmi moga wystepowc ranki od drapania), gdzy nasze dziecko uskarża się na ból brzucha, niektóre dzieci mogą się moczyc w nocy. U dziewczynek przy zakażeniu owsikami, może tez dojśc do infekcji sromu i pochwy objawiające się pieczeniem oraz białymi upławami.

Jak leczyc owsiki?

Napewno nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Lekarz zapewne zleci badanie kału u dziecka w celu wykrycia jak owsików. Istnieja przypadki iż badanie na obecnośc owsików jest negatywne, jednak objawy na obecności owsików w organizmie są widoczne. badanie kału by diagnoza była w 100% pewna powinno się przeprowadzac przez kilka dni pod rząd.

Leki pomagajace zwalczyc owsiki dostepne są na receptę. leczenie jest krótkie, jednak trzeba je powtórzyc po upływie około dwoch tygodni.Ważną sprawa jest aby zgłosic zaistniałe zdarzenie, gdy nasze dziecko ma owsiki, w przedszkolu lub w żlobku, jesli uczęszcza tam. Poniewaz na ogół do zakażenia dochodzi w dużych skupiskach. Caałkowite leczenie musi objąc tez inne dzieci przebywające w tej samej grupie lub klasie (jesli jest to szkoła)

Takiemu leczeniu muszą też się poddac domownicy i wszyscy którzy mają stycznośc z maluchem, poniewaz tez moglo dojśc w ich przypadku do zakażenia owsikami.

Leczenie medykamentami, dobże jest wspomagac odpowiednią dietą, która zawiera duże ilości błonnika (warzywa,owoce,kasze), w okresie leczenia nie zaleca sie aby dziecko jadło czekoladę.

Przy całkowitym leczeniu owsików, oprócz przyjmowania medykamentów musimy także zadbac o:

Pamietajmy iz jaja owsików są bardzo lekkie i niewidoczne gołym okiem, moga one umosic się i opadac na przedmiotach codziennego użytku. Jaja owsików poza organizmem mogą życ prze okres około 3 tygodni. Dlatego pamietajmy o:

– musimy dokładnie odkurzyc wszystkie dywany, po odkurzeniu worek z odkurzacza zapakujmy w foliowa torbę i wyrzucmy, sam odkurzac  umyjmy dokładnie ciepłą wodą,

– Kurz z mebli i przedmiotów codziennego użytku wytrzyj mokra ścierką i tak samo jak w przypadku worka z odkurzacza wyrzuc ją,

– Pilnujmy dziecka aby po każdej wizycie w toalecie myło ręce,

– bieliznę i pościel musimy wyprac w gorącej temperaturze 90 C,

– obetnijmy naszemu dziecku, króciótko paznokcie poniewaz pod paznokciami przenoszą się łatwiej jaja owsików,

– umyc wszystkie zabawki dziecka, ciepłą wodą

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ