Operacje kobiecych okolic intymnych



Zabiegi estetyczne kobiecych okolic intymnych można podzielić na kilka głównych typów. Przede wszystkim są to operacje rekonstrukcyjne lub morfologiczne. Pierwsza, na którą warto zwrócić uwagę, to rekonstrukcja błony dziewiczej.

Jest wykonywana głównie na pacjentkach pochodzących z krajów muzułmańskich, co dla niektórych czytelniczek może być pewnym zaskoczeniem. O co tak naprawdę chodzi w tego typu zabiegu tłumaczy dr Waldemar Weiss, chirurg plastyk od 30 lat specjalizujący się w chirurgii estetycznej w Paryżu, właśnie zaczynający współpracę z wielospecjalistycznym Szpitalem Medicover na warszawskim Wilanowie.

 

 

Niejasna przeszłość i nieetyczne praktyki

Historia tych operacji jest dość utajniona. Wiadomo, że kiedy w dawnych czasach dochodziło do przedmałżeńskich stosunków kobiet w krajach, w których było to zakazane, próbowano wszelkimi, bardzo wówczas prymitywnymi sposobami, rekonstruować błonę dziewiczą lub też oszukiwać partnera (np. poprzez umieszczanie pęcherzyków z krwią w okolicach intymnych). Dopiero w czasach bardziej współczesnych, kiedy chirurgia estetyczna stała się lepiej rozwinięta, nastąpił postęp również w tego typu zabiegach – także w krajach wymienionych wcześniej.

Mimo tego, nawet współcześnie zdarzają się przypadki, w których ta sfera chirurgii pozostaje nie do końca ucywilizowana. – Bywa, że pacjentki najzwyczajniej w świecie są oszukiwane przez swoich lekarzy – mówi dr Waldemar Weiss.

– Wmawia się im, że nie mają one błony dziewiczej, a następnie lekarze wysyłają je do swoich zaprzyjaźnionych ginekologów zajmujących się rekonstrukcją błon dziewiczych. Kobiety muszą wtedy płacić nieprawdopodobne pieniądze za to, że taki „podstawiony” lekarz zrekonstruował ich błonę dziewiczą, czego ten oczywiście tak naprawdę nie robi, gdyż błona cały czas była na miejscu – dodaje specjalista.

A przecież wiadomo, że w krajach muzułmańskich kwestie takie są sprawą niezwykle ważną. Jedyną osobą, która może rozdziewiczyć kobietę, jest jej własny mąż. Dlatego, najczęstszymi pacjentkami, które poddają się tego typu operacjom, są właśnie muzułmanki.

Ważną kwestią przy tych operacjach jest odpowiedni czas na jej wykonanie. Powinien on zakładać okres potrzebny na rekonstrukcję błony, jej zrośnięcie się i rozpuszczenie nici. Należy więc mieć świadomość, że pełna rekonwalescencja zajmie w tym wypadku co najmniej 3 miesiące.

Plastyka warg sromowych




Innego typu operacją, która dotyczy już tak naprawdę kobiet wszystkich narodowości i kultur, jest plastyka warg sromowych (labioplastyka). Wykonuje się ją w przypadku przerostu małych warg sromowych. Problem może być nasilony do tego stopnia, iż może przeszkadzać we wszystkim – w codziennych czynnościach, takich jak jazda na rowerze, uprawianie innych sportów czy np. noszenie obcisłych spodni.

Techniki tych operacji są różne, jednak ogólnie polegają na takim pomniejszaniu warg sromowych, aby zostawić ich część ukrytą za dużymi wargami sromowymi. Sama operacja jest praktycznie bezbolesna i właściwie nie wymaga specjalnej rekonwalescencji.

Jeżeli chodzi o operacje wykonywane na wargach sromowych większych (jeśli są zbyt małe), to czasami wypełnia się je np. tłuszczem, żeby nieznacznie zwiększyć ich objętość. Zawsze sprowadza się to do nadawania odpowiedniego kształtu i sprężystości.

Jeszcze inną operacją jest rekonstrukcja po obrzezaniu. Jest to już jednak bardzo specjalistyczny zabieg, wykonywany na kobietach pochodzących z krajów, w których tego typu czynności są praktykowane. W krajach europejskich obrzezania się już bowiem nie wykonuje, ponieważ prawo na to nie pozwala. Zdarzają się także operacje rekonstrukcji łechtaczki, jednak są to zabiegi skomplikowane, którymi zajmują się całe wielodyscyplinarne zespoły.

Wszystkie z wymienionych operacji wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, ponieważ pomimo małego bólu odczuwanego przez pacjentkę już po operacji, sam zabieg byłby dla niej bardzo ciężkim doświadczeniem. Łatwo to sobie zresztą wyobrazić. Poza tym, nawet biorąc pod uwagę aspekt psychologiczny, pacjentka lepiej znosi wtedy operację.

 

Powikłania

Możliwe powikłania po opisanych operacjach są niewielkie. – W przypadku labioplastyki istnieje możliwość, że śluzówka wewnątrz może się odrobinę rozejść. Związane jest to z wilgotnym charakterem tych miejsc – tłumaczy dr Weiss. – W związku z tym zdarza się, że zakładane tam nici rozpuszczają się wcześniej, niż powinny. Jest to jednak stosunkowo drobne powikłanie, po którym zszywa się dany fragment na powrót – uspokaja chirurg.

Czasem wargi sromowe po operacji mogą być nieco asymetryczne, co jest związane z tym, że skóra w każdej wardze rozciąga się odrobinę inaczej. Z kolei w przypadku rekonstrukcji błony dziewiczej, to przy udanej operacji uzyskuje się efekt identyczny z tym, co podczas standardowego pierwszego stosunku kobiety (a więc po prostu lekki ból i krwawienie), natomiast przy nieudanej operacji tych efektów nie ma.

W związku z czym dla partnera staje się jasne, że kobieta nie była dziewicą. O nieudanej operacji tego typu pacjentka dowiaduje się tak naprawdę dopiero podczas pierwszego stosunku, co w krajach muzułmańskich może oznaczać dla kobiety naprawdę tragiczne konsekwencje. Wychodzi bowiem wtedy na jaw, że kobieta żyła w grzechu, co jest tam niedopuszczalne i karane przez prawo.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ