Operacje kobiecych okolic intymnych



Zabiegi estetyczne kobiecych okolic intymnych można podzielić na kilka głównych typów. Przede wszystkim są to operacje rekonstrukcyjne lub morfologiczne. Pierwsza, na którą warto zwrócić uwagę, to rekonstrukcja błony dziewiczej.

Jest wykonywana głównie na pacjentkach pochodzących z krajów muzułmańskich, co dla niektórych czytelniczek może być pewnym zaskoczeniem. O co tak naprawdę chodzi w tego typu zabiegu tłumaczy dr Waldemar Weiss, chirurg plastyk od 30 lat specjalizujący się w chirurgii estetycznej w Paryżu, właśnie zaczynający współpracę z wielospecjalistycznym Szpitalem Medicover na warszawskim Wilanowie.

 

 

Niejasna przeszłość i nieetyczne praktyki

Historia tych operacji jest dość utajniona. Wiadomo, że kiedy w dawnych czasach dochodziło do przedmałżeńskich stosunków kobiet w krajach, w których było to zakazane, próbowano wszelkimi, bardzo wówczas prymitywnymi sposobami, rekonstruować błonę dziewiczą lub też oszukiwać partnera (np. poprzez umieszczanie pęcherzyków z krwią w okolicach intymnych). Dopiero w czasach bardziej współczesnych, kiedy chirurgia estetyczna stała się lepiej rozwinięta, nastąpił postęp również w tego typu zabiegach – także w krajach wymienionych wcześniej.

Mimo tego, nawet współcześnie zdarzają się przypadki, w których ta sfera chirurgii pozostaje nie do końca ucywilizowana. – Bywa, że pacjentki najzwyczajniej w świecie są oszukiwane przez swoich lekarzy – mówi dr Waldemar Weiss.

– Wmawia się im, że nie mają one błony dziewiczej, a następnie lekarze wysyłają je do swoich zaprzyjaźnionych ginekologów zajmujących się rekonstrukcją błon dziewiczych. Kobiety muszą wtedy płacić nieprawdopodobne pieniądze za to, że taki „podstawiony” lekarz zrekonstruował ich błonę dziewiczą, czego ten oczywiście tak naprawdę nie robi, gdyż błona cały czas była na miejscu – dodaje specjalista.

A przecież wiadomo, że w krajach muzułmańskich kwestie takie są sprawą niezwykle ważną. Jedyną osobą, która może rozdziewiczyć kobietę, jest jej własny mąż. Dlatego, najczęstszymi pacjentkami, które poddają się tego typu operacjom, są właśnie muzułmanki.

Ważną kwestią przy tych operacjach jest odpowiedni czas na jej wykonanie. Powinien on zakładać okres potrzebny na rekonstrukcję błony, jej zrośnięcie się i rozpuszczenie nici. Należy więc mieć świadomość, że pełna rekonwalescencja zajmie w tym wypadku co najmniej 3 miesiące.

Plastyka warg sromowych




Innego typu operacją, która dotyczy już tak naprawdę kobiet wszystkich narodowości i kultur, jest plastyka warg sromowych (labioplastyka). Wykonuje się ją w przypadku przerostu małych warg sromowych. Problem może być nasilony do tego stopnia, iż może przeszkadzać we wszystkim – w codziennych czynnościach, takich jak jazda na rowerze, uprawianie innych sportów czy np. noszenie obcisłych spodni.

Techniki tych operacji są różne, jednak ogólnie polegają na takim pomniejszaniu warg sromowych, aby zostawić ich część ukrytą za dużymi wargami sromowymi. Sama operacja jest praktycznie bezbolesna i właściwie nie wymaga specjalnej rekonwalescencji.

Jeżeli chodzi o operacje wykonywane na wargach sromowych większych (jeśli są zbyt małe), to czasami wypełnia się je np. tłuszczem, żeby nieznacznie zwiększyć ich objętość. Zawsze sprowadza się to do nadawania odpowiedniego kształtu i sprężystości.

Jeszcze inną operacją jest rekonstrukcja po obrzezaniu. Jest to już jednak bardzo specjalistyczny zabieg, wykonywany na kobietach pochodzących z krajów, w których tego typu czynności są praktykowane. W krajach europejskich obrzezania się już bowiem nie wykonuje, ponieważ prawo na to nie pozwala. Zdarzają się także operacje rekonstrukcji łechtaczki, jednak są to zabiegi skomplikowane, którymi zajmują się całe wielodyscyplinarne zespoły.

Wszystkie z wymienionych operacji wykonywane są w znieczuleniu ogólnym, ponieważ pomimo małego bólu odczuwanego przez pacjentkę już po operacji, sam zabieg byłby dla niej bardzo ciężkim doświadczeniem. Łatwo to sobie zresztą wyobrazić. Poza tym, nawet biorąc pod uwagę aspekt psychologiczny, pacjentka lepiej znosi wtedy operację.

 

Powikłania

Możliwe powikłania po opisanych operacjach są niewielkie. – W przypadku labioplastyki istnieje możliwość, że śluzówka wewnątrz może się odrobinę rozejść. Związane jest to z wilgotnym charakterem tych miejsc – tłumaczy dr Weiss. – W związku z tym zdarza się, że zakładane tam nici rozpuszczają się wcześniej, niż powinny. Jest to jednak stosunkowo drobne powikłanie, po którym zszywa się dany fragment na powrót – uspokaja chirurg.

Czasem wargi sromowe po operacji mogą być nieco asymetryczne, co jest związane z tym, że skóra w każdej wardze rozciąga się odrobinę inaczej. Z kolei w przypadku rekonstrukcji błony dziewiczej, to przy udanej operacji uzyskuje się efekt identyczny z tym, co podczas standardowego pierwszego stosunku kobiety (a więc po prostu lekki ból i krwawienie), natomiast przy nieudanej operacji tych efektów nie ma.

W związku z czym dla partnera staje się jasne, że kobieta nie była dziewicą. O nieudanej operacji tego typu pacjentka dowiaduje się tak naprawdę dopiero podczas pierwszego stosunku, co w krajach muzułmańskich może oznaczać dla kobiety naprawdę tragiczne konsekwencje. Wychodzi bowiem wtedy na jaw, że kobieta żyła w grzechu, co jest tam niedopuszczalne i karane przez prawo.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ