O czym należy pamiętać w czasie rozszerzania diety dziecka?



Rozszerzanie diety dziecka – to niezwykle istotny etap w jego życiu. To co będziemy podawać dziecku na początku okresu poznawania przez nie nowych smaków może znacznie rzutować na jego późniejsze preferencje smakowe.

Powszechnie uważa się, że pierwsze „prawdziwe” danie powinno składać się z delikatnego w smaku owocu, albo warzywa.

Jednak jak wskazują specjaliści nawet właśnie to, czy dziecko jako pierwszego zasmakuje np. jabłka, a nie marchewki możne mieć wpływ na to, że później niezbyt chętnie będzie jadło warzywa i pokarmy, które nie mają słodkiego posmaku. W jaki więc sposób prawidłowo rozszerzać dietę dziecka?

Marchewka, ziemniaczek, jabłuszko, brzoskwinia…

Tak jak to zostało wspomniane wyżej pierwsze dania przygotowywane dla maluszka powinny być jednoskładnikowe. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od podawania delikatnych warzyw. Najlepiej sprawdzi się marchewka, ewentualnie ziemniak.

Dopiero później można podać dziecku owoce np. jabłka lub brzoskwinie. Następnie można podawać kolejne owoce i warzywa jak banany, gruszki, brokuły czy szpinak. Ważne jest, żeby po wprowadzeniu jednego składnika żywieniowego odczekać przynajmniej tydzień z podaniem następnego. Pozwoli to łatwo określić, co jest przyczyną ewentualnej alergii pokarmowej. Kiedy dziecko dobrze będzie reagowało na jednoskładnikowe dania można wprowadzać dania dwuskładnikowe np. ziemniaki ze szpinakiem lub marchewkę z jabłkiem.

Następnym etapem jest wprowadzenie mięsa do menu dziecka – na początku musi to być delikatne mięso: drób, cielęcina lub mięso królika, z czasem można też wprowadzić delikatną wołowinę. Warto zaopatrzyć się także w aktualny schemat żywieniowy, który znacznie ułatwi rozszerzanie diety, gdyż jest w nim dokładnie opisane, które pokarmy można podawać dzieciom w konkretnym wieku.



Mamo, tato – to nie dobre

Dzieci dostając coś nowego do zjedzenia często marudzą, niekiedy nie chcą nawet spróbować nowej potrawy, gdyż nie znają jej wyglądu. W takim przypadku trzeba pamiętać o konsekwencji, gdyż jak pokazują badania, dziecko niekiedy potrzebuje nawet kilkunastu „podejść” do niektórych potraw. Więc nie warto się poddawać, tylko po pewnym czasie ponownie dać dziecku do zjedzenia np. groszek lub brokuły.

Jak podawać?

Oczywiście pierwsze potrawy dziecka powinny mieć postać papki, czyli konsystencje zbliżoną do kaszki. Konsystencje taką najłatwiej uzyskać przecierając ugotowane warzywa przez sitko, zaś owoce można zetrzeć na drobnych oczkach tarki (tych, na których przygotowuje się masę na placki ziemniaczane).

Z czasem w takim jedzeniu powinny pojawiać się coraz większe kawałki, tak by dziecko mogło zacząć uczyć się gryźć. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej i samego zgryzu dziecka.

modanaurode.pl  -  dieta dziecka, posilki blender

W przygotowaniu posiłków rozdrobnionych pomóc może  blender ręczny taki jak na przykład blender mush Boon, jaki znaleźć można w sklepie www.babymama.pl.

Przygotowując posiłki dla dziecka, szczególnie dla starszego, które potrafi już zjeść większe kawałki potraw trzeba pamiętać także o estetyce podania takiego jedzenia. Warto wybrać ciekawą zastawę dla niego oraz zabawne sztućce, które będzie mu łatwo trzymać. Dobrze też, jeśli samo jedzenie będzie miało ciekawy kształt i będzie wielokolorowe.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ