O czym należy pamiętać w czasie rozszerzania diety dziecka?



Rozszerzanie diety dziecka – to niezwykle istotny etap w jego życiu. To co będziemy podawać dziecku na początku okresu poznawania przez nie nowych smaków może znacznie rzutować na jego późniejsze preferencje smakowe.

Powszechnie uważa się, że pierwsze „prawdziwe” danie powinno składać się z delikatnego w smaku owocu, albo warzywa.

Jednak jak wskazują specjaliści nawet właśnie to, czy dziecko jako pierwszego zasmakuje np. jabłka, a nie marchewki możne mieć wpływ na to, że później niezbyt chętnie będzie jadło warzywa i pokarmy, które nie mają słodkiego posmaku. W jaki więc sposób prawidłowo rozszerzać dietę dziecka?

Marchewka, ziemniaczek, jabłuszko, brzoskwinia…

Tak jak to zostało wspomniane wyżej pierwsze dania przygotowywane dla maluszka powinny być jednoskładnikowe. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od podawania delikatnych warzyw. Najlepiej sprawdzi się marchewka, ewentualnie ziemniak.

Dopiero później można podać dziecku owoce np. jabłka lub brzoskwinie. Następnie można podawać kolejne owoce i warzywa jak banany, gruszki, brokuły czy szpinak. Ważne jest, żeby po wprowadzeniu jednego składnika żywieniowego odczekać przynajmniej tydzień z podaniem następnego. Pozwoli to łatwo określić, co jest przyczyną ewentualnej alergii pokarmowej. Kiedy dziecko dobrze będzie reagowało na jednoskładnikowe dania można wprowadzać dania dwuskładnikowe np. ziemniaki ze szpinakiem lub marchewkę z jabłkiem.

Następnym etapem jest wprowadzenie mięsa do menu dziecka – na początku musi to być delikatne mięso: drób, cielęcina lub mięso królika, z czasem można też wprowadzić delikatną wołowinę. Warto zaopatrzyć się także w aktualny schemat żywieniowy, który znacznie ułatwi rozszerzanie diety, gdyż jest w nim dokładnie opisane, które pokarmy można podawać dzieciom w konkretnym wieku.



Mamo, tato – to nie dobre

Dzieci dostając coś nowego do zjedzenia często marudzą, niekiedy nie chcą nawet spróbować nowej potrawy, gdyż nie znają jej wyglądu. W takim przypadku trzeba pamiętać o konsekwencji, gdyż jak pokazują badania, dziecko niekiedy potrzebuje nawet kilkunastu „podejść” do niektórych potraw. Więc nie warto się poddawać, tylko po pewnym czasie ponownie dać dziecku do zjedzenia np. groszek lub brokuły.

Jak podawać?

Oczywiście pierwsze potrawy dziecka powinny mieć postać papki, czyli konsystencje zbliżoną do kaszki. Konsystencje taką najłatwiej uzyskać przecierając ugotowane warzywa przez sitko, zaś owoce można zetrzeć na drobnych oczkach tarki (tych, na których przygotowuje się masę na placki ziemniaczane).

Z czasem w takim jedzeniu powinny pojawiać się coraz większe kawałki, tak by dziecko mogło zacząć uczyć się gryźć. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej i samego zgryzu dziecka.

modanaurode.pl  -  dieta dziecka, posilki blender

W przygotowaniu posiłków rozdrobnionych pomóc może  blender ręczny taki jak na przykład blender mush Boon, jaki znaleźć można w sklepie www.babymama.pl.

Przygotowując posiłki dla dziecka, szczególnie dla starszego, które potrafi już zjeść większe kawałki potraw trzeba pamiętać także o estetyce podania takiego jedzenia. Warto wybrać ciekawą zastawę dla niego oraz zabawne sztućce, które będzie mu łatwo trzymać. Dobrze też, jeśli samo jedzenie będzie miało ciekawy kształt i będzie wielokolorowe.

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ