O czym należy pamiętać w czasie rozszerzania diety dziecka?



Rozszerzanie diety dziecka – to niezwykle istotny etap w jego życiu. To co będziemy podawać dziecku na początku okresu poznawania przez nie nowych smaków może znacznie rzutować na jego późniejsze preferencje smakowe.

Powszechnie uważa się, że pierwsze „prawdziwe” danie powinno składać się z delikatnego w smaku owocu, albo warzywa.

Jednak jak wskazują specjaliści nawet właśnie to, czy dziecko jako pierwszego zasmakuje np. jabłka, a nie marchewki możne mieć wpływ na to, że później niezbyt chętnie będzie jadło warzywa i pokarmy, które nie mają słodkiego posmaku. W jaki więc sposób prawidłowo rozszerzać dietę dziecka?

Marchewka, ziemniaczek, jabłuszko, brzoskwinia…

Tak jak to zostało wspomniane wyżej pierwsze dania przygotowywane dla maluszka powinny być jednoskładnikowe. Rozszerzanie diety należy rozpocząć od podawania delikatnych warzyw. Najlepiej sprawdzi się marchewka, ewentualnie ziemniak.

Dopiero później można podać dziecku owoce np. jabłka lub brzoskwinie. Następnie można podawać kolejne owoce i warzywa jak banany, gruszki, brokuły czy szpinak. Ważne jest, żeby po wprowadzeniu jednego składnika żywieniowego odczekać przynajmniej tydzień z podaniem następnego. Pozwoli to łatwo określić, co jest przyczyną ewentualnej alergii pokarmowej. Kiedy dziecko dobrze będzie reagowało na jednoskładnikowe dania można wprowadzać dania dwuskładnikowe np. ziemniaki ze szpinakiem lub marchewkę z jabłkiem.

Następnym etapem jest wprowadzenie mięsa do menu dziecka – na początku musi to być delikatne mięso: drób, cielęcina lub mięso królika, z czasem można też wprowadzić delikatną wołowinę. Warto zaopatrzyć się także w aktualny schemat żywieniowy, który znacznie ułatwi rozszerzanie diety, gdyż jest w nim dokładnie opisane, które pokarmy można podawać dzieciom w konkretnym wieku.



Mamo, tato – to nie dobre

Dzieci dostając coś nowego do zjedzenia często marudzą, niekiedy nie chcą nawet spróbować nowej potrawy, gdyż nie znają jej wyglądu. W takim przypadku trzeba pamiętać o konsekwencji, gdyż jak pokazują badania, dziecko niekiedy potrzebuje nawet kilkunastu „podejść” do niektórych potraw. Więc nie warto się poddawać, tylko po pewnym czasie ponownie dać dziecku do zjedzenia np. groszek lub brokuły.

Jak podawać?

Oczywiście pierwsze potrawy dziecka powinny mieć postać papki, czyli konsystencje zbliżoną do kaszki. Konsystencje taką najłatwiej uzyskać przecierając ugotowane warzywa przez sitko, zaś owoce można zetrzeć na drobnych oczkach tarki (tych, na których przygotowuje się masę na placki ziemniaczane).

Z czasem w takim jedzeniu powinny pojawiać się coraz większe kawałki, tak by dziecko mogło zacząć uczyć się gryźć. Jest to bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju jamy ustnej i samego zgryzu dziecka.

modanaurode.pl  -  dieta dziecka, posilki blender

W przygotowaniu posiłków rozdrobnionych pomóc może  blender ręczny taki jak na przykład blender mush Boon, jaki znaleźć można w sklepie www.babymama.pl.

Przygotowując posiłki dla dziecka, szczególnie dla starszego, które potrafi już zjeść większe kawałki potraw trzeba pamiętać także o estetyce podania takiego jedzenia. Warto wybrać ciekawą zastawę dla niego oraz zabawne sztućce, które będzie mu łatwo trzymać. Dobrze też, jeśli samo jedzenie będzie miało ciekawy kształt i będzie wielokolorowe.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ