Nawilżenie intymne – dlaczego warto walczyć z suchością pochwy?



Dyskomfort i uczucie „ściągnięcia” w okolicach intymnych po kąpieli to znak, iż śluzówka ścian pochwy jest niedostatecznie nawilżona. Suchość pochwy może być  odczuwalna także w innych okolicznościach, na przykład podczas zbliżenia z partnerem, które poprzedziła niezbyt długa gra wstępna, lub po miesiączce. Skąd bierze się ten objaw i jak można mu zaradzić?

Higiena intymna na 3+

Błędy higieniczne to częsta przyczyna suchości pochwy. Niekorzystny wpływ na stopień nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych mają między innymi długie kąpiele w gorącej wodzie, podmywanie się zwykłym mydłem lub silnie działającymi, perfumowanymi płynami z dodatkiem detergentów i konserwantów, oraz ogólnie pojęty reżim higieniczny (mycie się kilka razy dziennie, płukanie pochwy w celu usunięcia bakterii i grzybów – tzw. irygacje, „odświeżanie” okolic intymnych z pomocą dezodorantów intymnych itp.).

Intensywne zabiegi myjące zamiast uchronić nas przed zakażeniami pochwy, paradoksalnie zwiększają ryzyko ich rozwoju, ponieważ przesuszają śluzówkę i osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych. W rezultacie mniejsza niż dotychczas  liczba pałeczek kwasu mlekowego wytwarza niedostateczną ilość kwasu mlekowego, pochwa jest coraz bardziej sucha, a patogeny mają doskonałe warunki do namnażania się.

Zmiany hormonalne

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego i towarzyszące mu przesuszenie pochwy mogą mieć związek z wahaniem stężęnia hormonów żeńskich w okresie ciąży, połogu lub menopauzy. Zmiany hormonalne, powodujące uczucie suchości i dyskomfort, mają miejsce także podczas stosowania doustnej antykoncepcji oraz – w nieco mniejszym wymiarze – w przebiegu cyklu miesiączkowego.



Przebyte leczenie infekcji pochwy

Składniki leków zwalczających drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia układu moczowo-płciowego mogą podrażniać i przesuszać delikatną śluzówkę ścian pochwy, narażając tym samym kobietę na kolejne niedyspozycje intymne.

Jak zwalczać suchość i dyskomfort?

Przesuszenie pochwy może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie problemu jest nad wyraz proste:

  • Jeśli suchość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych, modyfikacja działań myjących i pielęgnacyjnych powinna znacząco poprawić komfort intymny. Na wstępie należy pozbyć się drażniących kosmetyków i stosować wyłącznie łagodne, hipoalergiczne produkty. Następnie wskazane jest ograniczenie częstotliwości mycia (wystarczy podmyć się dwa razy dziennie) i skrócenie czasu kąpieli, ewentualnie rezygnacja z wanny na rzecz szybkiego prysznica.
  • W przypadku zmian hormonalnych najlepszy efekt przyniesie wzmocnienie mechanizmów ochronnych, którymi dysponuje organizm. Pierwszy krok to przywrócenie właściwego, kwaśnego odczynu pochwy z pomocą dopochwowych globulek HydroVag®, które dostarczają kwas mlekowy, niezbędny do zachowania niskiego pH okolic intymnych. Dodatkową zaletą prepratu HydroVag® jest fakt, iż obecny w nim kwas hialuronowy doskonale nawilża śluzówkę ścian pochwy i tym samym niweluje problem jej przesuszenia.
  • Bezpieczny i skuteczny produkt dla kobiet HydroVag® poprawi stan nawilżenia okolic intymnych również wtedy, gdy suchość wynika z aplikowania preparatów leczniczych.

Właściwe nawilżenie intymne ma same zalety: gwarantuje komfort, chroni przed infekcjami i poprawia doznania seksualne obojga partnerów. Właśnie dlatego problem suchości pochwy warto rozwiązać możliwie szybko.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ