Nawilżenie intymne – dlaczego warto walczyć z suchością pochwy?



Dyskomfort i uczucie „ściągnięcia” w okolicach intymnych po kąpieli to znak, iż śluzówka ścian pochwy jest niedostatecznie nawilżona. Suchość pochwy może być  odczuwalna także w innych okolicznościach, na przykład podczas zbliżenia z partnerem, które poprzedziła niezbyt długa gra wstępna, lub po miesiączce. Skąd bierze się ten objaw i jak można mu zaradzić?

Higiena intymna na 3+

Błędy higieniczne to częsta przyczyna suchości pochwy. Niekorzystny wpływ na stopień nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych mają między innymi długie kąpiele w gorącej wodzie, podmywanie się zwykłym mydłem lub silnie działającymi, perfumowanymi płynami z dodatkiem detergentów i konserwantów, oraz ogólnie pojęty reżim higieniczny (mycie się kilka razy dziennie, płukanie pochwy w celu usunięcia bakterii i grzybów – tzw. irygacje, „odświeżanie” okolic intymnych z pomocą dezodorantów intymnych itp.).

Intensywne zabiegi myjące zamiast uchronić nas przed zakażeniami pochwy, paradoksalnie zwiększają ryzyko ich rozwoju, ponieważ przesuszają śluzówkę i osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych. W rezultacie mniejsza niż dotychczas  liczba pałeczek kwasu mlekowego wytwarza niedostateczną ilość kwasu mlekowego, pochwa jest coraz bardziej sucha, a patogeny mają doskonałe warunki do namnażania się.

Zmiany hormonalne

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego i towarzyszące mu przesuszenie pochwy mogą mieć związek z wahaniem stężęnia hormonów żeńskich w okresie ciąży, połogu lub menopauzy. Zmiany hormonalne, powodujące uczucie suchości i dyskomfort, mają miejsce także podczas stosowania doustnej antykoncepcji oraz – w nieco mniejszym wymiarze – w przebiegu cyklu miesiączkowego.



Przebyte leczenie infekcji pochwy

Składniki leków zwalczających drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia układu moczowo-płciowego mogą podrażniać i przesuszać delikatną śluzówkę ścian pochwy, narażając tym samym kobietę na kolejne niedyspozycje intymne.

Jak zwalczać suchość i dyskomfort?

Przesuszenie pochwy może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie problemu jest nad wyraz proste:

  • Jeśli suchość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych, modyfikacja działań myjących i pielęgnacyjnych powinna znacząco poprawić komfort intymny. Na wstępie należy pozbyć się drażniących kosmetyków i stosować wyłącznie łagodne, hipoalergiczne produkty. Następnie wskazane jest ograniczenie częstotliwości mycia (wystarczy podmyć się dwa razy dziennie) i skrócenie czasu kąpieli, ewentualnie rezygnacja z wanny na rzecz szybkiego prysznica.
  • W przypadku zmian hormonalnych najlepszy efekt przyniesie wzmocnienie mechanizmów ochronnych, którymi dysponuje organizm. Pierwszy krok to przywrócenie właściwego, kwaśnego odczynu pochwy z pomocą dopochwowych globulek HydroVag®, które dostarczają kwas mlekowy, niezbędny do zachowania niskiego pH okolic intymnych. Dodatkową zaletą prepratu HydroVag® jest fakt, iż obecny w nim kwas hialuronowy doskonale nawilża śluzówkę ścian pochwy i tym samym niweluje problem jej przesuszenia.
  • Bezpieczny i skuteczny produkt dla kobiet HydroVag® poprawi stan nawilżenia okolic intymnych również wtedy, gdy suchość wynika z aplikowania preparatów leczniczych.

Właściwe nawilżenie intymne ma same zalety: gwarantuje komfort, chroni przed infekcjami i poprawia doznania seksualne obojga partnerów. Właśnie dlatego problem suchości pochwy warto rozwiązać możliwie szybko.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ