Nawilżenie intymne – dlaczego warto walczyć z suchością pochwy?



Dyskomfort i uczucie „ściągnięcia” w okolicach intymnych po kąpieli to znak, iż śluzówka ścian pochwy jest niedostatecznie nawilżona. Suchość pochwy może być  odczuwalna także w innych okolicznościach, na przykład podczas zbliżenia z partnerem, które poprzedziła niezbyt długa gra wstępna, lub po miesiączce. Skąd bierze się ten objaw i jak można mu zaradzić?

Higiena intymna na 3+

Błędy higieniczne to częsta przyczyna suchości pochwy. Niekorzystny wpływ na stopień nawilżenia błon śluzowych okolic intymnych mają między innymi długie kąpiele w gorącej wodzie, podmywanie się zwykłym mydłem lub silnie działającymi, perfumowanymi płynami z dodatkiem detergentów i konserwantów, oraz ogólnie pojęty reżim higieniczny (mycie się kilka razy dziennie, płukanie pochwy w celu usunięcia bakterii i grzybów – tzw. irygacje, „odświeżanie” okolic intymnych z pomocą dezodorantów intymnych itp.).

Intensywne zabiegi myjące zamiast uchronić nas przed zakażeniami pochwy, paradoksalnie zwiększają ryzyko ich rozwoju, ponieważ przesuszają śluzówkę i osłabiają florę bakteryjną okolic intymnych. W rezultacie mniejsza niż dotychczas  liczba pałeczek kwasu mlekowego wytwarza niedostateczną ilość kwasu mlekowego, pochwa jest coraz bardziej sucha, a patogeny mają doskonałe warunki do namnażania się.

Zmiany hormonalne

Spadek liczby bakterii kwasu mlekowego i towarzyszące mu przesuszenie pochwy mogą mieć związek z wahaniem stężęnia hormonów żeńskich w okresie ciąży, połogu lub menopauzy. Zmiany hormonalne, powodujące uczucie suchości i dyskomfort, mają miejsce także podczas stosowania doustnej antykoncepcji oraz – w nieco mniejszym wymiarze – w przebiegu cyklu miesiączkowego.



Przebyte leczenie infekcji pochwy

Składniki leków zwalczających drobnoustroje odpowiedzialne za zakażenia układu moczowo-płciowego mogą podrażniać i przesuszać delikatną śluzówkę ścian pochwy, narażając tym samym kobietę na kolejne niedyspozycje intymne.

Jak zwalczać suchość i dyskomfort?

Przesuszenie pochwy może mieć różne przyczyny, ale rozwiązanie problemu jest nad wyraz proste:

  • Jeśli suchość ma swoje źródło w złych nawykach higienicznych, modyfikacja działań myjących i pielęgnacyjnych powinna znacząco poprawić komfort intymny. Na wstępie należy pozbyć się drażniących kosmetyków i stosować wyłącznie łagodne, hipoalergiczne produkty. Następnie wskazane jest ograniczenie częstotliwości mycia (wystarczy podmyć się dwa razy dziennie) i skrócenie czasu kąpieli, ewentualnie rezygnacja z wanny na rzecz szybkiego prysznica.
  • W przypadku zmian hormonalnych najlepszy efekt przyniesie wzmocnienie mechanizmów ochronnych, którymi dysponuje organizm. Pierwszy krok to przywrócenie właściwego, kwaśnego odczynu pochwy z pomocą dopochwowych globulek HydroVag®, które dostarczają kwas mlekowy, niezbędny do zachowania niskiego pH okolic intymnych. Dodatkową zaletą prepratu HydroVag® jest fakt, iż obecny w nim kwas hialuronowy doskonale nawilża śluzówkę ścian pochwy i tym samym niweluje problem jej przesuszenia.
  • Bezpieczny i skuteczny produkt dla kobiet HydroVag® poprawi stan nawilżenia okolic intymnych również wtedy, gdy suchość wynika z aplikowania preparatów leczniczych.

Właściwe nawilżenie intymne ma same zalety: gwarantuje komfort, chroni przed infekcjami i poprawia doznania seksualne obojga partnerów. Właśnie dlatego problem suchości pochwy warto rozwiązać możliwie szybko.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ