Miej oko na malucha



Dziecko często mruży oczy, przechyla główkę by lepiej widzieć, a może co rusz pociera powieki? To mogą być sygnały, że maluszek ma problemy ze wzrokiem. Samodzielne rozpoznanie przez rodziców kłopotów może być niezwykle trudne. Objawy wielu chorób oczu u dzieci są rozpoznane dopiero w czasie badania wzroku u okulisty.

Obecnie nawet u niemowlaków możliwe jest wykonywanie badań pozwalających wykryć i leczyć choroby oczu. W Polsce profilaktyczne badania wzroku u małych dzieci nie są jednak ani obowiązkowe, ani powszechne. To od rodziców zależy, czy ich pociecha trafi do okulisty. Tymczasem pierwsza wizyta u specjalisty powinna mieć miejsce w ciągu pół roku od narodzin dziecka.

Pierwsza wizyta u okulisty

Obecnie każdy „mały” pacjent znajduje się pod opieką pediatry, który podczas badań kontroluje także wzrok dziecka. Można zapytać więc, po co wizyta u okulisty? Badanie wzroku u dziecka, z którymi kontakt słowny jest jeszcze niemożliwy sprawia wiele problemów. Dlatego warto wybrać się do okulisty na specjalne badania.

By wykonać lekarz podaje maluchowi krople „porażające” akomodację oka. Choć brzmi groźnie, samo badanie jest bezbolesne i nie ma negatywnego wpływu na wzrok dziecka.  A daje możliwość zarówno zdiagnozowania wady wzroku, jak i zbadania tylnego odcinka gałki ocznej.

Pozwala także wykluczyć tak poważne schorzenia jak np. nowotwory oka. Każde wcześnie wykryte schorzenie pozwala na natychmiastowe podjęcie leczenia, co zwiększa szansę na późniejsze prawidłowe widzenie.

 



Regularne badania wzroku

Bardzo istotne jest by takie wizyty powtarzać co najmniej raz do roku. Okulista bardzo łatwo wychwyci czy dziecko „nie ukrywa” jakiejś wady. Najczęściej u najmłodszych dzieci występuje nadwzroczność, ale coraz częściej także krótkowzroczność oraz astygmatyzm polegający na nieprawidłowej krzywiźnie rogówki. A co z zezem?

 – Zaskakująco często słyszymy opinie, że dziecko samo z zeza „wyrośnie”.  Trudno o bardziej mylną i co więcej, potencjalnie szkodliwą informację. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka różne nieprawidłowości w ustawieniu oczu mogą być fizjologiczne – mówi doktor Magdalena Adamczyk-Frystacka z Centre de la Vision. Dodaje: powołując się na piśmiennictwo- zez fizjologiczny może występować do 12 miesiąca życia, ale trzeba pamiętać, że już od wczesnych miesięcy życia może to być zez patologiczny. Kwestię tą może rozstrzygnąć tylko okulista”.

Dodatkowym problemem jest fakt, że nawet jeśli oko jest prawidłowo zbudowane, to samo ustawienie oka w zezie prowadzi zwykle u małego dziecka do poważnych konsekwencji łącznie z niedowidzeniem w tym oku. I ważne jest by zacząć leczenie ak najwcześniej.

 

Profilaktyka przede wszystkim

Badania u okulisty pozwalają wykryć wady wzroku, które nieleczone przez długi czas mogą stać się przyczyną poważniejszych schorzeń. Dzieci w wieku szkolnym, które mają problemy ze wzrokiem często mogą mieć też bóle głowy, kłopoty z nauką czy trudności z koncentracją. W konsekwencji mogą mieć gorsze wyniki w nauce, a problemy ze wzrokiem mogą także wpływać na ogólny rozwój psychoruchowy.

Ponadto nierozpoznana wada wzroku u małych dzieci może prowadzić do poważnych, trudnych w leczeniu problemów ze wzrokiem w dorosłym życiu. Warto więc zawczasu zainteresować się kwestią wzroku – wraz z niesłabnącą zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ