Mężczyźni w Polsce nie chcą badać nasienia, a powinni – alarmują specjaliści. Czy twój partner powinien zbać nasienie?



Mężczyźni w Polsce nie chcą badać  nasienia, a powinni – alarmują specjaliści

Aż 87 proc. Polaków nie widzi powodów, dla których miałoby poddać się profilaktycznemu badaniu nasienia. Ciekawych wyników byłoby zaledwie 7 proc. panów – wynika z sondy wśród mężczyzn, jaką przeprowadziła klinika Gyncentrum w Katowicach. Tymczasem eksperci apelują – takiemu testowi powinien przynajmniej raz w życiu poddać się każdy mężczyzna. Powód? W aż 45 proc. przypadków za niepłodność pary odpowiada tzw. czynnik męski – podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Nie tylko dla bezpłodnych

Przyszli ojcowie niechętnie poddają się badaniu nasienia. Dziś w ponad 95 proc. przypadków, argumentem, dla którego zgłaszają się do laboratorium jest podejrzenie bezpłodności. Profilaktyka praktycznie nie istnieje. Powodem w 89 proc. przypadków jest wstyd przed wizytą w klinice lub laboratorium, a w 79 proc. obawa przed wynikiem – wynika z sondy Gyncentrum. Tymczasem poznanie kondycji swoich plemników może mieć wpływ na udane ojcostwo, a także zdrowie dziecka i partnerki.

– Takie badanie powinni wykonać mężczyźni, którzy myślą w przyszłości o dziecku, nie tylko ci, którzy już się o nie starają. Co więcej, poddawać powinni mu się także panowie, którzy już mają dzieci i planują kolejne. Zwłaszcza 40-latkowie, a także ci, którzy palą papierosy lub narażeni są na działanie szkodliwych czynników, w tym szczególnie różnego rodzaju toksyn, uszkadzających DNA plemników – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Do tej grupy ryzyka specjaliści zaliczają także mężczyzn, którzy prowadzą siedzący tryb życia, którzy poddawani byli zabiegom w obrębie układu rozrodczego, przeszli skręt jądra, wnętrostwo lub terapię steroidami płciowymi.

Czego dowiemy się o sobie? – Kondycja nasienia – jak wykryć niepłodność?

Problem w tym, że świadomość wśród mężczyzn w tym temacie jest wciąż niska. Aż 97 proc. mężczyzn jest zdania, że badanie to dotyczy wyłącznie osób bezpłodnych. 87 proc. nie widzi powodów, dla którego konieczne byłoby poddawanie się mu w celach profilaktycznych. Innego zdania są specjaliści zajmujący się andrologią.

– Badanie to pozwala nie tylko wykluczyć lub wykryć niepłodność, daje ono także mężczyźnie wiedzę o kondycji jego nasienia i całego organizmu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie ustalić ruchliwość plemników, ich ilość, budowę, poznać ich żywotność, a nawet zajrzeć do ich DNA, poznając np. ryzyko chorób genetycznych, które możemy przekazać dziecku – tłumaczy dr Sierka.




 – Badając płyn nasienny z kolei jesteśmy w stanie wykryć we wczesnej fazie stan zapalny gruczołu krokowego lub stan zapalny pęcherzyków nasiennych. Badanie powinno być także ważne dla mężczyzn aktywnych seksualnie. Posiew i antybiogram, który często składa się na diagnostykę nasienia, pozwalają na wykrycie bakterii i grzybów, które mogą być przenoszone drogą płciową –dodaje biolog.

Wstyd i… intymne pomieszczenie

Blokadą jednak jest wciąż wstyd. Mężczyźni obawiają się także wyników badań, samego badania i krępujących spojrzeń. Już sama myśl o konieczności oddania nasienia w laboratorium jest kłopotliwa dla 90 proc. mężczyzn – wynika z sondy Gyncentrum. Tymczasem – jak przekonują eksperci – są to obawy na wyrost.

 – Badanie nasienia to podstawowe badanie każdego faceta, takie jak badanie krwi czy moczu. Samo oddanie nasienia odbywa się w intymnym, zamkniętym i odseparowanym pomieszczeniu kliniki. Dla pracowników kliniki czy laboratorium takie badania to codzienność, nas to nie dziwi. Wbrew miejskim legendom badanie to nie jest także ani bolesne, ani w żaden sposób inwazyjne, pozwala natomiast na dokonanie szerokiego spektrum oceny zdrowia, zarówno męskiego nasienia, jak i całego organizmu – przekonuje dr Sierka.

Przykład idzie z Katowic

O tym jak wyglądają takie badania mogą od 1 czerwca przekonać się mieszkańcy Śląska. W regionie startuje kampania profilaktyczno-edukacyjna „Zdrowy Tata!”, w ramach, której można poddać się bezpłatnemu badaniu nasienia. Realizuje je Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum. Więcej: www.zdrowytata.pl

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ