Masz niedowagę lub otyłość i nie możesz zajść w ciążę? Zmień menu!



Zarówno niedowaga jak i nadwaga kobiet mają znaczący wpływ na płodność. Niezbyt dobrze zbilansowana dieta może prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego i owulacji, a co za tym idzie – problemów z zajściem w ciążę.  Zatem jeśli marzysz o dziecku, a Twój wskaźnik BMI jest zbyt wysoki lub zbyt niski, jak najszybciej zmień przyzwyczajenia żywieniowe.

Niewłaściwa waga powoduje zaburzenia cyklu menstruacyjnego

Nawet kilka kilogramów więcej może przyczynić się do problemów z zajściem kobiety w ciążę. – Powoduje to zbyt duża ilość estrogenów, które zakłócają owulację, a nawet mogą przyczynić się do jej braku. Poważniejsze konsekwencje może nieść za sobą otyłość, np. spowodować zespół policystycznych jajników – wyjaśnia dr Anna Bednarska-Czerwińska, ginekolog z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach. W przypadku niedowagi zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, a jajniki przestają prawidłowo funkcjonować. Może to się objawić np. brakiem miesiączki. Ale unormować swoją wagę powinno się nie tylko ze względu na to, by mieć potomstwo, ale również po to, by ciąża przebiegała prawidłowo.

Kilka kilogramów więcej dzięki bananom, ciastu marchewkowemu i twarożkowi

– W przypadku niedowagi z pewnością powinniśmy zwiększyć ilość posiłków do nawet 6-7. Poza śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem, podwieczorkiem i kolacją, warto zjeść również jedną lub dwie pełnowartościowe przekąski, np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa z masłem, warzywami i drobiową wędliną czy półtłustym twarożkiem lub koktajl z owoców, jogurtu i orzechów z waflem ryżowym. Dozwolone są też zdrowe słodycze, np. domowe ciasto marchewkowe lub deser z twarożku i musu owocowego – mówi mgr Małgorzata Pelikan, dietetyk kliniczny Centrum Dietetycznego 4Health w Katowicach.

W walce z niedowagą pomagają produkty o wysokiej gęstości odżywczej, takie jak: oleje roślinne, miód, wysokokaloryczne owoce: banany, awokado oraz ugotowane warzywa korzeniowe: ziemniaki, seler, pietruszka, marchewka. Należy też spożywać chude, białe mięso i tłuste ryby, np. łososie.

Unikajmy produktów wysoko przetworzonych i o długich terminach przydatności. To źródło pustych kalorii, które odkładają się w organizmie jako tkanka tłuszczowa. Specjaliści przestrzegają też przez piciem alkoholu, kawy i mocnej czarnej herbaty.



Z nadwagą walczymy skutecznie lecz nie drastycznie

Kobiety z nadwagą, które planują potomstwo, powinny uwzględnić w swojej diecie  5 posiłków: trzy główne i dwie przekąski. –Redukując masę ciała ważne jest by jeść regularnie odpowiednio mniejsze lecz pełnowartościowe porcje posiłków. Warto dietę ustalić z pomocą specjalisty by uniknąć błędów żywieniowych powodujących niedobory składników odżywczych.– radzi dietetyk z 4Health.

Posiłki powinny opierać się przede wszystkim na naturalnych, dobrej jakości .  Należy pamiętać, by każdy posiłek zawierał porcję warzyw, a w przypadku głównych posiłków – pełnowartościowe białko oraz złożone węglowodany.  Owoce  natomiast jedzmy na drugie śniadanie.

Nie można zapomnieć również nawadnianiu organizmu. Codziennie powinno się wypijać  ok. 2,5 litra płynów w postaci wody, herbat, niesłodzonych kompotów owocowych. Odpowiedni poziom nawodnienia chroni przed odkładaniem się toksyn w organizmie.

Bez względu na to, czy kobieta boryka się z nadwagą, czy też z niedowagą  powinna wystrzegać się produktów wysoko przetworzonych i o długich terminach przydatności. Zatem należy zrezygnować z chipsów, zup i sosów w proszku, jedzenia w fast-foodach, oraz spożywania słodyczy  i  pieczywa cukierniczego. Należy również wystrzegać się wszelkich używek.

Menu bogate w minerały

Dieta pozytywnie wpływająca na płodność powinna zawierać produkty bogate w żelazo, które jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórki jajowej i zarodka. Minerał ten znajdziemy przede wszystkim w mięsie oraz rybach oraz burakach, korzeniu pietruszki, suszonych morelach, orzechach i roślinach strączkowych. W codziennym jadłospisie niezbędny jest też magnez – jest on odpowiedzialny za prawidłowy podział komórek i replikacji DNA. Jego bogatym źródłem są: gorzkie kakao, kasza gryczana, rośliny strączkowe, orzechy, zielone warzywa liściaste oraz ryby.

W diecie przyszłej mamy powinny znaleźć się także kiełki pszenicy, nieoczyszczone produkty zbożowe i mąki z pełnego przemiału, kiełki pszenicy, jaja, mięso indycze, owoce morza. Dzięki zawartemu w nim cynkowi regulują cykl menstruacyjny. Natomiast na jego prawidłowy przebieg wpływ ma selen zawarty w morskich rybach, produktach zbożowych, czosnku i pomidorach.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ