Peptydy w kosmetykach i ich właściwości



Peptydy w kosmetykach i ich właściwości

Peptydy często pojawiają się w składzie  kremów. Czytasz o nich na opakowaniach, słyszysz w reklamach. A tak naprawdę zastanawiasz się czy są peptydy? Są to małe robiące cuda cząsteczki!

Każda z nas, prędzej czy później, czekają pierwsze oznaki starzenia się skóry. Te zazwyczaj pojawiają się około 30-stki i najczęściej są to zmarszczki mimiczne, czyli załamania skóry, które powstają w okolicach oczu, ust i czoła poprzez systematyczne ruchy twarzy – uśmiech, grymasy, mrużenie oczu.

Skóra w tych miejscach traci jędrność pod wpływem mimiki. Promieniowanie słoneczne czy niska temperatura ( wolne rodniki ) również niekorzystnie działają na cerę. Skóra traci wtedy kolagen, który jest jej naturalnym budulcem. Można jednak opóźnić powstawanie głębszych zmarszczek, stosując odpowiednie kosmetyki do twarzy – kremy czy sera, z dobrymi składnikami. Ich działanie potrafi opóźnić starzenie się skóry o ładnych kilka lat.

Peptydy, skąd pochodzą?

Wszystko zaczęło się od białek pochodzących od zwierząt i roślin, jako składników kremów. Składniki te wciąż są standardową pozycją w składach min. Odżywek czy masek do włosów, w których działają regenerująco ( naprawiają mikroskopijne uszkodzenia we włóknie włosa, scalają jego korzeń). Substancjami tymi są zazwyczaj kolagen, keratyna i elastyna – białka fizjologiczne naturalnie występujące w skórze.

Wykorzystywane są również proteiny roślinne z pszenicy, soi, ryżu oraz jedwabiu i białka mleka. Wadą tych białek jest niestety wielkość  cząsteczki. Jej rozmiar uniemożliwia pokonanie bariery naskórka, przez co białka nie wnikają w głąb skóry. Stąd rozwiązanie polegające na zasadzie wiązania wody na powierzchni skóry, tzn budowanie muru ochronnego, który zapobiega parowaniu H2O. Dzięki temu skóra jest nawilżona przez wiele godzin.




Peptydy w odróżnieniu od białek mogą przenikać do głębszych warstw skóry dzięki znacznie mniejszym cząsteczkom. Są zbudowane z kilku czy kilkunastu aminokwasów ( części białek ). Dzięki temu mają dokładnie wydzielone zadanie, stymulują zadany im proces w skórze.

Na czym polega moc peptydów?

Kosmetyki zawierające peptydy zaliczane do grupy tzw. Kosmeceutyków. A czym właściwie są kosmeceutyki? Są to produkty z pogranicza kosmetyków i leków. Działają pielęgnacyjnie i do pewnego stopnia leczniczo.

Najczęściej stosuje się je jako wsparcie w terapii związanej z leczeniem najbardziej powszechnych problemów skóry, takich jak zmarszczki, przebarwienia, rozszerzone naczynka czy zaskórniki. Stosowane na co dzień podczas standardowej pielęgnacji fantastycznie radzą sobie z drobniejszymi zmarszczkami.

Peptydy kosmetyczne wspomagają i stymulują naturalne procesy fizjologiczne w skórze. To znaczy pobudzają do pracy m.in. fibroblasty, które są odpowiedzialne za napięcie skóry. Ich aktywność nie wymaga wysokich stężeń związków chemicznych, dlatego w każdym z preparatów jest ich niedużo. Mają również udowodnioną stabilność, przez co są jeszcze bardziej godne zaufania.

Peptydy, gdzie ich szukać?

Peptydy wykorzystywane są nie tylko w kremach do twarzy. Peptydy znajdziesz również w kosmetykach ukierunkowanych na pielęgnację okolic oczu, bo właśnie m.in. tam najszybciej powstają zmarszczki. |choć ogólnie mówi się, że idealnie działają na młodszą skórę, kremy do cer dojrzałych również j zawierają.

Tak jest w przypadku kremu marki Bielenda – Aktywna Regeneracja. Jest on przeznaczony dla pań 60+, gdzie peptydy mają rozkurczać zmarszczki, a dodatkowe składniki, tj. kwas hialuronowy czy roślinne komórki macierzyste, intensywnie wiązać wodę w naskórku, nawilżać go oraz odbudowywać DNA w skórze. Te ostatnie działają odżywczo i odmładzająco.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ