Kwas foliowy, metafolina. Czy pobieranie kwasu foliowego z pożywienia wystarczy?



Każda przyszła mama, której zależy na prawidłowym rozwoju jej nienarodzonego jeszcze dziecka, z pewnością wie jak bardzo ważnym składnikiem w diecie ciążowej są foliany.

Są to organiczne związki, sole kwasu foliowego, które regulują podział i funkcjonowanie komórek cewy nerwowej płodu.

Wiele kobiet w ciąży stosuje tak zwaną dietę folianową w nadziei, że pokryje ona w całości dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Ale czy pobieranie tej substancji z pożywienia całkowicie wystarcza?

Dzienne zapotrzebowanie na foliany:

Wszelkie rozważania należy zacząć od określenia, ile tak naprawdę kwasu foliowego potrzebuje dziennie każdy, zdrowy człowiek.  Popyt na ten związek jest dość zróżnicowany, zależy bowiem od płci, wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Uśredniając jednak wszystkie te dane, otrzymujemy wynik około 0,3 mg na dobę.

Zapotrzebowanie na foliany u kobiet w ciąży jest dużo większe i waha się w granicach od 0,4 mg do nawet 0,5 mg dziennie –  to tyle, ile zawiera w sobie około 20 pomarańczy.



Problem numer jeden – dieta w ciąży

Obecnie uważa się, że odpowiednia dieta w ciąży nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości kwasu foliowego do organizmu matki i dziecka. Dlaczego? Foliany, zawarte głównie w produktach roślinnych, są bardzo wrażliwe na światło, temperaturę, wilgoć i jeszcze wiele innych czynników fizycznych.

Roślin, które są najbogatszym źródłem kwasu foliowego, nie sposób spożywać w innej postaci, aniżeli gotowanej, pieczonej lub smażonej, ponieważ jedzenie ich w postaci surowej mogłoby zdecydowanie nie tylko przyszłej mamie zaszkodzić. Ale to nie wszystko.

Problem numer dwa – przyswajanie kwasu foliowego:

Przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia może być zakłócone jeszcze w inny sposób. Szacunki pokazują, że u blisko połowy kobiet, obecny jest swoisty defekt enzymatyczny, który uniemożliwia przetworzenie folianów z pożywienia do użytecznej formy. Polimorfizm, bo tak nazywa się to schorzenie, bardzo trudno samodzielnie wykryć.

Potrzeba do tego skomplikowanych i kosztownych badań genetycznych, na które decyduje się znikomy procent kobiet w ciąży. Nieświadomość istnienia choroby może bardzo wiele kosztować – permanentny niedobór kwasu foliowego we krwi matki może być przyczyną wad wrodzonych cewy nerwowej płodu, rozszczepu kręgosłupa, wargi lub podniebienia, a nawet zgonu wewnątrzmacicznego. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc stosowanie preparatu witaminowego Femibion, którego główny składnik stanowi metafolina– inaczej kwas foliowy, ale w łatwo przyswajalnej postaci, która nie wymaga dodatkowego już  przetwarzania przez organizm przyszłej mamy.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ