Koktajl odchudzający z białek, miodu i probiotyków



Niestety skutkiem ubocznym wielu diet odchudzających jest utrata masy mięśniowej, dlatego należy stosować koktajl, który zawiera aminokwasy egzogenne, zapobiegające temu procesowi. Powinien być on uzupełniony o miód i probiotyki, dzięki którym nie mamy ochoty na puste kalorie i polepsza się nasze trawienie.

 

Kluczowe znaczenie dla syntezy białek mięśniowych mają aminokwasy egzogenne, których organizm człowieka nie potrafi wytwarzać, dlatego muszą być w odpowiedniej ilości dostarczane w pożywieniu i suplementach. Osoby odchudzające się powinny uzupełniać swoją dietę o białko soi i serwatki, które zawierają tą grupę aminokwasów. Dzięki temu nastąpi budowa ich masy mięśniowej, która jest tzw. suchą masą ciała, przy czym nie zwiększy się udział tkanki tłuszczowej. Poza tym białka te powodują pobudzenie glukagonu, który jest antagonistą insuliny i zapobiega napadom głodu.

Miód jest bardzo pomocny w diecie odchudzającej pomimo, że w większości składa się z cukrów. Jednak jego podstawowym składnikiem, które stanowią od 60% do 80% masy, są łatwo przyswajalne węglowodany proste (glukoza i fruktoza). Miód powoduje zmiany metaboliczne, które hamują zapotrzebowanie na puste kalorie, jakie przyswajamy pod postacią słodyczy i żywności przetworzonej. Dodatkowo jego enzymy odpowiadają za proces fermentacji, a więc za lepsze trawienie.

Probiotyki z kolei, to potoczna nazwa żywych szczepów bakterii probiotycznych, które stanowią element naturalnej mikroflory jelitowej. U osób otyłych ma ona odmienny skład niż osób szczupłych, co tłumaczy dlaczego niektóre osoby mogą jeść więcej niż inne, a przy tym nie tyją. Bakterie te mają dobroczynny wpływ na prawidłową pracę jelit, a tym samym na poprawę trawienia. Pomagają także w rozkładaniu niestrawionych składników pokarmowych, jak i w neutralizowaniu toksyn.

W Polsce dostępny jest koktajl odchudzający Yokebe, który dystrybuowany jest przez aptekę apo-discounter.pl. Zawiera koncentrat białka serwatki, izolat białka sojowego, miód, a także bakterie probiotyczne Bifidobacterium lactis, dzięki czemu stosuje się go jako zamiennik posiłku w celu redukcji wagi. Skład suplementu uzupełniony jest o pierwiastki i witaminy, z których najważniejszą rolę odgrywają te z grupy B. Witamina B5, inaczej nazywana kwasem pantotenowym i B12 korzystnie wpływają na metabolizm, zaś B6 wspomaga przemianę aminokwasów i glikogenu.



Aby przygotować 1 porcję szejku należy użyć 50g proszku (5 łyżek). Jej wartość kaloryczna wynosi 1211 kJ (287 kcal) i zawiera 31,9 g białka, 5,6 g tłuszczu, a także 0,1 g węglowodanów. Następnie tą ilość produktu miesza się z 200 ml 1,5% mleka i połową łyżeczki (1,5 g) oleju roślinnego (słonecznikowego, z krokosza barwierskiego lub z pestek winogron), który posiada wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Producent mieszanki opracował plan żywieniowy, dostosowany do potrzeb trwałej kontroli masy ciała, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie optymalnej sylwetki. Najważniejsze by ściśle przestrzegać jego przebiegu, szczególnie podczas pierwszych dni, które są najważniejsze.

Pierwsza faza kuracji koktajlem Yokebe, która zwana jest fazą koncentracji, trwa tydzień. Polega na zastąpieniu preparatem wszystkich 3 posiłków w ciągu dnia. W czasie tym należy pić dużo wody. Między 2, a 5 tygodniem trwa faza nauki, podczas której uczymy się zrównoważonej i zbilansowanej diety. Wówczas na szejk zamieniamy poranny i wieczorny posiłek, natomiast lunch ustalamy indywidualnie. Żeby zwiększyć efekty w tym okresie można, 2-3 razy w tygodniu, spacerować na świeżym powietrzu.

Kolejną jest faza konsolidacji, która trwa od 6 do 10 tygodnia programu. Podczas tego etapu na suplement zamieniamy jedynie wieczorny posiłek, natomiast śniadanie i obiad jemy według uznania. Maksymalne efekty osiągnąć można uprawiając wtedy sport, 2-3 razy w tygodniu, przez co najmniej 20 min. Między posiłkami podczas tych trzech faz można pić bulion z warzyw. Ostatnia jest faza ciągła, która następuje po 10 tygodniu kuracji. W jej trakcie można wymieniać posiłek na koktajl według potrzeby. Ważne by utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe, jeść dużo warzyw i owoców, pić dużo niegazowanej wody mineralnej, a także regularnie uprawiać sport.

W celu zapewnienia bardzo dobrej tolerancji produkt nie zawiera sztucznych aromatów, konserwantów i barwników, substancji modyfikowanych genetycznie (GMO), glutenu, składników pochodzenia zwierzęcego (jaja, żelatyna), ani orzechów.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ