Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże?



Relaks i regularne współżycie to najlepsze sposoby na poczęcie dziecka. Jeśli jednak już dość długo staracie się wraz z partnerem o dziecko, powinniście pamiętć o tym by odbywać stosunki w czasie, gdy twój organizm przechodzi owulację.

Co to jest owulacja?

Z owulacją mamy do czynienia wtedy, gdy jedna lub więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych przez jeden z jajników. Jest to najbardziej płodny okres w całym cyklu menstruacyjnym. Każego miesiąca w jajnikach dojrzewa 15 do 20 komórek jajowych. Największa z nich zostaje wydalona na powierzchnię jajnika i przechodzi do jajowodu. Zwykle od przypadku zależy, który jajnik wydali komórkę jajową, owulacja bowiem nie występuje raz w jednym a raz w drugim jajniku.

Kiedy powinien odbyć się stosunek, jeśli chce się zajść w ciąże?

Okres płodny trwa tylko kilka dni w miesiącu około 14 dnia przy 28 dniowym cyklu. Uwolniona podczas owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Ale ponieważ plemniki żyją okoł 72 godzin, zapłodnienia może dojść nawet gdy stosunek nastąpił 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

Podczas stosunku nie myśl jednak o terminach, gdyż przez to seks stanie się ciężkim obowiązkiem, który należy spełnić. NIestety osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają często kojarzyć stosunki z doświadczonymi trudnościami z zajściem w ciąże przez partnerkę. Natomiast jeśli odbywa się stosunek regularnie co dwa, trzy dni, bez zaglądania do kalendarzyka nasienie będzie w odpowiednim miejscu podczas owulacji.

Większość par starających się o dziecko doczeka się ciąży w ciągu roku. Jeśli po roku starań wysiłki nadal nic nie przynoszą czyli upragnionej ciąży, należy sprawdzić, czy istnieje jakaś medyczna przeszkoda.

Jak poznać, kiedy przypada najbardziej płodny dzień?

W trakcie cyklu menstruacyjnego śluz wydzielany przez szyjkę macicy z każdym dniem zwiększa objętość oraz zmienia konsystencję, co odzwierciedla większy poziom estrogenów w organizmie. Gdy śluz jest przejrzysty, śliski oraz rozciągliwy – przez wiele kobiet porównywany do surowego białka jajka – masz dni płodne.



Śluz ten ma za zadanie chronić plemniki oraz pomóc plemnikom szybko przechodzić przez macicę do jajowodów. Około 20% kobiet wyczuwa aktywność jajników, a uczucie może przybierać postać od niewielkiej dolegliwości po silny ból. Niektóre kobiety okreslają to doznanie jako “jednostronny ból w podbrzusz”. Ból ten nazywa się z niemieckiego mittelschmerz może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Jeśli raz w miesiącu odczuwasz specyficzny, podobny ból w tym samym miejscu i w tym samy mniej więcej czasie, sprawdź jak wygląda śluz szyjkowy. Dla wielu kobiet ból owulacyjny jest przydatną wskazówką.

Czy zmiana temperatury ciała sygnalizuje owulację?

Przez rozpoczęciem jajeczkowania temperatura ciała wzrasta od 0,5 do 1,6 stopnia. NIe sposób tego odczuć, ale można użyć termometru do pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury spowodowany jest tym, że uwolnienie komórki jajowej stymuluje wytwarzanie progesteronu, hormonu podwyższającego ciepłotę ciała. Zatem jesteś najbardziej płodna na dwa, trzy dni przed wzrostem temperatury.

Na jakiej zasadzie działą zestaw do określania dni płodnych?

Dziaałąnie takiego zestawu polega na wykrywaniu gwałtownego wzrostu hormonu luteinizującego LH tuż przed owulacją. Za jego pomocą można przewidzieć kiedy dojdzie do jajeczkowania, na 24 lub 36 godzin wcześniej.

Niestety działanie tych zestawów nie jest wolne od błędu, ponieważ silniejszemu wydzielaniu LH może towaryszyć uwolnienie komórki jajowej lub nie. Co więcej, czasem fałszywy wzrost wydzielania LH następuje przed właściwym. Należy bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji załączonej do zestawu. Jeśli masz 28 dniowy cykl menstruacyjny, zacznij posługiwać się testem w 11 dniu i używaj go przez 6 dni lub zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku dłuższego cyklu na przykład 35 dniowego, rozpocznij badanie w 14 dniu i kontynuuj prze 9 dni.

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Charakteryzuje się intensywnym, przerywanym kaszlem, który trwa…
CZYTAJ

Jakość powietrza a czystość ulic: wpływ otoczenia miejskiego na zdrowie publiczne

Jakość powietrza stała się jednym z najważniejszych rozważanych zagadnień z zakresu zdrowia publicznego w XXI wieku. W miarę jak świadomość…
CZYTAJ

Otyłość – poważny problem współczesnego społeczeństwa. Czy można zapobiec tej chorobie?

4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. To schorzenie jest jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, przed którymi stoi dzisiejsze społeczeństwo. Otyłość…
CZYTAJ

4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwestią genów?…
CZYTAJ

Nawilżenie, antyoksydacja i odmłodzenie 3 potrzeby cery w oczekiwaniu na wiosnę

Koniec zimy to moment, w którym najbardziej pragniemy nowości w beauty-rutynie. Obserwujemy kondycję skóry, robimy podsumowania, ustalamy kosmetyczne strategie. Przygotowujemy…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych trendów ostatnich lat. Choć jeszcze niedawno była to…
CZYTAJ

Temperatura powietrza a jego jakość

W ostatnich dniach w Polsce odnotowano znaczne spadki temperatur, a miejscami nawet rekordowo niskie wartości. Inwersje temperatury, niskie prędkości wiatru…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by zwrócić uwagę na nowoczesne i alternatywne metody wspierania…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ

Jak kontakt ze zwierzętami wspiera zdrowie psychiczne?

Światowy Dzień Walki z Depresją, obchodzony 23 lutego, to doskonała okazja, by…
CZYTAJ

Bezpieczne sporty zimowe – o czym pamiętać, by uniknąć kontuzji i cieszyć się dobrą kondycją?

Aktywność fizyczna to podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Sporty zimowe to doskonały sposób…
CZYTAJ