Jak zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciąże?



Relaks i regularne współżycie to najlepsze sposoby na poczęcie dziecka. Jeśli jednak już dość długo staracie się wraz z partnerem o dziecko, powinniście pamiętć o tym by odbywać stosunki w czasie, gdy twój organizm przechodzi owulację.

Co to jest owulacja?

Z owulacją mamy do czynienia wtedy, gdy jedna lub więcej komórek jajowych zostaje uwolnionych przez jeden z jajników. Jest to najbardziej płodny okres w całym cyklu menstruacyjnym. Każego miesiąca w jajnikach dojrzewa 15 do 20 komórek jajowych. Największa z nich zostaje wydalona na powierzchnię jajnika i przechodzi do jajowodu. Zwykle od przypadku zależy, który jajnik wydali komórkę jajową, owulacja bowiem nie występuje raz w jednym a raz w drugim jajniku.

Kiedy powinien odbyć się stosunek, jeśli chce się zajść w ciąże?

Okres płodny trwa tylko kilka dni w miesiącu około 14 dnia przy 28 dniowym cyklu. Uwolniona podczas owulacji komórka jajowa żyje tylko 24 godziny. Ale ponieważ plemniki żyją okoł 72 godzin, zapłodnienia może dojść nawet gdy stosunek nastąpił 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

Podczas stosunku nie myśl jednak o terminach, gdyż przez to seks stanie się ciężkim obowiązkiem, który należy spełnić. NIestety osoby, które bezskutecznie starają się o dziecko, zaczynają często kojarzyć stosunki z doświadczonymi trudnościami z zajściem w ciąże przez partnerkę. Natomiast jeśli odbywa się stosunek regularnie co dwa, trzy dni, bez zaglądania do kalendarzyka nasienie będzie w odpowiednim miejscu podczas owulacji.

Większość par starających się o dziecko doczeka się ciąży w ciągu roku. Jeśli po roku starań wysiłki nadal nic nie przynoszą czyli upragnionej ciąży, należy sprawdzić, czy istnieje jakaś medyczna przeszkoda.

Jak poznać, kiedy przypada najbardziej płodny dzień?

W trakcie cyklu menstruacyjnego śluz wydzielany przez szyjkę macicy z każdym dniem zwiększa objętość oraz zmienia konsystencję, co odzwierciedla większy poziom estrogenów w organizmie. Gdy śluz jest przejrzysty, śliski oraz rozciągliwy – przez wiele kobiet porównywany do surowego białka jajka – masz dni płodne.



Śluz ten ma za zadanie chronić plemniki oraz pomóc plemnikom szybko przechodzić przez macicę do jajowodów. Około 20% kobiet wyczuwa aktywność jajników, a uczucie może przybierać postać od niewielkiej dolegliwości po silny ból. Niektóre kobiety okreslają to doznanie jako “jednostronny ból w podbrzusz”. Ból ten nazywa się z niemieckiego mittelschmerz może trwać od kilku minut do kilku godzin.

Jeśli raz w miesiącu odczuwasz specyficzny, podobny ból w tym samym miejscu i w tym samy mniej więcej czasie, sprawdź jak wygląda śluz szyjkowy. Dla wielu kobiet ból owulacyjny jest przydatną wskazówką.

Czy zmiana temperatury ciała sygnalizuje owulację?

Przez rozpoczęciem jajeczkowania temperatura ciała wzrasta od 0,5 do 1,6 stopnia. NIe sposób tego odczuć, ale można użyć termometru do pomiaru podstawowej porannej ciepłoty ciała. Wzrost temperatury spowodowany jest tym, że uwolnienie komórki jajowej stymuluje wytwarzanie progesteronu, hormonu podwyższającego ciepłotę ciała. Zatem jesteś najbardziej płodna na dwa, trzy dni przed wzrostem temperatury.

Na jakiej zasadzie działą zestaw do określania dni płodnych?

Dziaałąnie takiego zestawu polega na wykrywaniu gwałtownego wzrostu hormonu luteinizującego LH tuż przed owulacją. Za jego pomocą można przewidzieć kiedy dojdzie do jajeczkowania, na 24 lub 36 godzin wcześniej.

Niestety działanie tych zestawów nie jest wolne od błędu, ponieważ silniejszemu wydzielaniu LH może towaryszyć uwolnienie komórki jajowej lub nie. Co więcej, czasem fałszywy wzrost wydzielania LH następuje przed właściwym. Należy bardzo dokładnie przestrzegać instrukcji załączonej do zestawu. Jeśli masz 28 dniowy cykl menstruacyjny, zacznij posługiwać się testem w 11 dniu i używaj go przez 6 dni lub zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku dłuższego cyklu na przykład 35 dniowego, rozpocznij badanie w 14 dniu i kontynuuj prze 9 dni.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ