Jak ubierać niemowlaka do snu



Ubiór małego dziecka powinien być dostosowany do jego wieku oraz poru roku. Również niemowlę układane do snu musi mieć na sobie odpowiedni strój.

 

Jak twierdzą pediatrzy ubiór dziecka winien być dostosowany do warunków otoczenia. Warto zwrócić uwagę na temperaturę w pokoju, w którym będzie ono spało. Za optymalną uważa się taką pomiędzy 20C a 22C. Pomieszczenie powinno być przed snem przewietrzone.  Niemowlę zazwyczaj śpi od 14 do 15 godzin i w tym czasie dozwolone jest, aby w trakcie jego wypoczynku okno było otwarte, jednak dziecko powinno być odpowiednio ubrane. Warto pamiętać o tym, że malucha nie wolno przegrzewać. Tak zwany „letni  karczek” nie oznacza, że jest mu zimno, ale jest dowodem na utrzymywanie przez organizm odpowiedniej temperatury ciała.

Ubieranie niemowlęcia do snu

Zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka jest ono owijane w becik i nie wymaga żadnej dodatkowej warstwy przykrycia. Jednakże nie jest to regułą. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy dodatkowe okrycie będzie potrzebne jest samodzielne sprawdzenie otoczenia. Jeżeli osoba dorosła będzie potrzebować kolejnej warstwy, z pewnością jest ona niezbędna również dla dziecka.

Jeżeli nie wiadomo, czy niemowlę powinno być bardziej okryte lub przebrane w cieplejszą piżamę, warto zwrócić uwagę na ciepłotę jego palców u stóp oraz rąk. Trzeba pamiętać, że te części ciała u małych dzieci wychładzają się znacznie szybciej niż w przypadku starszych. Może również okazać się, że zarówno stópki, jak  rączki są chłodne, ale jego ciało nie. Wtedy dobrze jest założyć mu na noc pajacyki lub skarpetki. Ciekawym pomysłem jest używanie specjalnego śpiworka, który w idealny sposób otula całe ciało i tworzy kokon. Te i inne produkty znajdziemy w sklepie internetowym z ubrankami dla dzieci kiddostate.pl.




Powyższych wskazówek można trzymać się również w zimniejszych porach roku, jesienią i zimą. Przy utrzymaniu optymalnej temperatury również wtedy dziecko może spać przy otwartym oknie. Jednakże ubiór malucha powinien być zbliżony do tego zakładanego na spacer. Można zatem ubrać dziecko w pajacyk oraz przykryć lekką kołdrą.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W przygotowywaniu niemowlęcia do snu warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka rzeczy. Przede wszystkim trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, ponieważ nie wolno doprowadzić do przegrzania. Z tego powodu warto przestrzegać zasady, która mówi, że dziecko na noc powinno być ubrane w jedną warstwę więcej niż dorosły. Podobnie ma się rzecz z otulaniem. Lepiej jest unikać dodatkowych warstw kocyków. Dobrze jest również zwrócić uwagę na zachowanie niemowlęcia, a dokładniej na jego płacz. Może on być oznaką tego, że jest mu za zimno lub za gorąco.

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ