Jak regenerować ciało po ćwiczeniach?



Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie jakiegoś rodzaju aktywności fizycznej. Wybór zależy często od wieku, predyspozycji, a także wielkości miasta, w którym żyjemy.

Przybywa chętnych na nordic walking, zumbę, wyprawy rowerowe czy bieganie. Często zapominamy jednak, że każdy sport ma pewne wymagania i to nie tylko sprzętowe.

Musimy przygotować nasz organizm do wysiłku, a także zapewnić mu regenerację i odpoczynek. Bardzo często o tym zapominamy, a wtedy sport może przynieść więcej szkód niż pożytku. Jak odpoczywać i regenerować się skutecznie? Podpowiadamy.

  • Woda, woda i jeszcze raz izotonik

Podczas treningu wylewamy z siebie siódme poty, ale co ciekawe, tracimy płyny także z wydychanym powietrzem. Jeśli nie będziemy uzupełniać ich poziomu, możemy doprowadzić nawet do odwodnienia, co odbije się także na wydolności podczas ćwiczeń. Warto wybierać napoje, które nasz organizm wchłonie najszybciej.

Ćwiczącym mniej intensywnie wystarczy woda mineralna. Treningi zaawansowane, dłuższe, wymagają wydajniejszego nawadniania organizmu. W czasie ich trwania oraz po zakończeniu wysiłku warto sięgnąć po napoje sportowe zawierające węglowodany, czyli hipo- i izotoniczne.

– Wybór pomiędzy nimi zależy od osobistych preferencji. Bardziej skoncentrowane napoje hipertoniczne spowalniają metabolizm, zmniejszając szybkość wchłaniania się płynów. Do tej grupy napojów można zaliczyć zwykłe napoje słodzone i soki owocowe, które rozpuszczają się w żołądku wolniej niż czysta woda. Rozwiązaniem jest rozcieńczenie 1 części soku owocowego z 1 częścią wody, z czego otrzymamy napój izotoniczny idealny do uzupełnienia utraconych płynów podczas treningu – radzi Agata Szmajduch, dietetyk kliniczny Instytutu FRAIS w Katowicach.



Kąpiel dla orzeźwienia i zdrowia

Nie tylko odpręża nasze ciało, ale może także dostarczyć mu odpowiednich składników odżywczych.

  • – Sportowcom poleca się naturalne kąpiele solankowe, które dzięki dostępnej na rynku, dedykowanej dla środowiska sportowego soli Salco Sport Therapy, można przygotować samodzielnie w domu. Nie tylko regenerują organizm, ale też łagodzą napięcia i bóle mięśniowe, poprawiają ukrwienie. Taka kąpiel zapewnia zdrowy relaks, powodując jednocześnie wnikanie przez skórę ważnych pierwiastków, takich jak: sód, chlor, wapń, magnez, potas, jod, brom, żelazo, mangan – tłumaczy Ewa Rumińska z firmy SALCO.

    Od jakiegoś czasu modne stały się kąpiele lodowe profesjonalnych sportowców, które mają pomóc im w regeneracji i uśmierzyć ewentualny ból mięśni. Są to jednak zabiegi raczej nieprzyjemne i przeznaczone dla profesjonalistów. Jeśli jest nam gorąco, wybierzmy prysznic letni.

    Natomiast w przypadku gdy zależy nam na relaksie i rozciągnięciu ścięgien, powinniśmy wybrać wodę ciepłą. Uważajmy jednak na zbyt wysoką temperaturę kąpieli, która może podziałać na nas jak sauna. W przypadku zmęczonego ciała mogą pojawić się zawroty głowy i uczucie osłabienia.

    modanaurode.pl  -  jak regenerowac cialo po cwiczeniach
    • Trenujesz więc jedz!

    Nie ma nic gorszego niż intensywne treningi, które nie są wspomagane odpowiednią dietą. Zarówno objadanie się w myśl zasady: „poćwiczyłem to mogę sobie pozwolić”, jak i głodzenie się może w tym przypadku nieść za sobą katastrofalne skutki.

    Często po wysiłku fizycznym jesteśmy zbyt zmęczeni na gotowanie. Dlatego warto przygotować coś wcześniej.

    – Po treningu wysiłkowym podstawę posiłku powinny stanowić węglowodany z dodatkiem białka spożyte najlepiej do 2godzin po ćwiczeniach przykładem takiego połączenia może być, np. koktajl owocowy, kanapka/bułka z dodatkiem wysokobiałkowym-kurczakiem/lub twarożkiem/lub jajkiem; miska pełnoziarnistych płatków zbożowych z mlekiem.  Łączenie tych dwóch składników odżywczych jest skuteczniejsze w procesie odbudowy glikogenu po treningu niż spożycie samych węglowodanów. Posiadanie dużej ilości glikogenu mięśniowego pozwala uzyskiwać lepsze efekty podczas treningu – tłumaczy dietetyk FRAIS.

    • Odrobina przyjemności

    Po dobrym treningu ważny jest wypoczynek psychiczny. Optymalnie, gdy czeka na nas doskonała książka, wyczekiwany film czy spotkanie ze znajomymi.

    Silna wola, motywacja, wytrwałość – to cechy psychiczne, ważne dla każdego programu ćwiczeń. Dlatego regeneracji potrzebuje także umysł.  W przypadku wypoczynku ze znajomymi, bezpośrednio przed, jak i po treningu należy zrezygnować z alkoholu.  Spożywanie go przed wysiłkiem przyczynia się do zwiększenia ilości wody wydalanej wraz z moczem – potęgując tym samym ryzyko odwodnienia organizmu.

    Dodatkowo alkohol niekorzystnie wpływa na naszą siłę, szybkość i wytrzymałość a także obniża poziom cukru we krwi, odbierając nam tym samym energię. Nie ma natomiast kategorycznego zakazu spożywania napojów alkoholowych w dni, w które nie trenujemy. Ważne jest jednak, by dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia i kondycji zachować umiar.

    • Odżywki i dodatki

    Przy zaawansowanych treningach można sięgnąć po tzw. wspomagacze. Na rynku znaleźć można całą gamę suplementów sportowych, m.in.– zwiększające tkankę mięśniową lub wytrzymałość, suplementy wspierające spalanie tłuszczów czy poprawiające siłę. Jeśli jednak to od nich planujemy zacząć naszą sportową karierę, możemy ją źle poprowadzić.

     – Z odżywkami wiąże się zawsze pewne ryzyko. Chociaż na przykład suplementy antyoksydacyjne dają wiele zdrowotnych korzyści, ponieważ zmniejszają ilość wolnych rodników, które wytwarzane są podczas ćwiczeń. Jednak naturalne przeciwutleniacze znajdziemy bez problemu w owocach i warzywach. W przypadku suplementów zawsze należy się dobrze zastanowić, czy są nam one niezbędne – radzi dietetyk.

    Często odżywki są sposobem na nasz brak czasu, umożliwiając spożywanie pełnowartościowych posiłków, tak ważnych podczas uprawiania sportu. Mogą pojawić się od czasu do czasu, ale nigdy nie zastąpią odpowiednio zbilansowanych posiłków.

    modanaurode.pl  -  Agata Szmajduch Frais Katowice1

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ