Jak działa witamina C w kosmetykach?



Nasze organizmy nie produkują samodzielnie witaminy C (kwasu askorbinowego), dlatego tak często słyszymy zalecenia, aby dostarczać ją sobie każdego dnia wraz z pożywieniem. Jednak nie tylko dobrze zbilansowana dieta może pomóc nam wykorzystać jej cenne właściwości.

Równie istotna jest witamina C zawarta w kosmetykach, zwłaszcza gdy obserwujemy u siebie oznaki starzenia się skóry – przebarwienia, utratę elastyczności, jędrności i zdrowego kolorytu.

 

Właściwości kwasu askorbinowego

Zadaniem witaminy C zawartej w kosmetykach jest spowolnienie procesów utleniania, uczestniczenie w prawidłowej syntezie kolagenu oraz powstawaniu białek zwanych proteoglikanami, które tworzą rusztowanie odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość naszej skóry. Prościej mówiąc – kwas askorbinowy spowalnia procesy starzenia.

Dodatkowo działa rozjaśniająco na skórę (stąd obecność witaminy C we wszystkich kremach wybielających), poprawia jej koloryt, blokuje wytwarzanie melaniny, a więc i zmniejsza skłonność do powstawania przebarwień i piegów, zwiększa odporność ścian naczyń włosowatych, przyspiesza gojenie oparzeń posłonecznych i, co bardzo ważne dla osób ze skórą suchą, sprzyja syntezie lipidów odpowiedzialnych za optymalne nawilżenie. Dlatego branża kosmetyczna słusznie okrzyknęła tę witaminę ważnym czynnikiem anti-aging i chętnie korzysta z jej cennych właściwości.

 

Witamina C w kosmetykach – jaka jest najlepsza?

Jak to z cennymi składnikami bywa, witaminę C wcale nie tak łatwo dostarczyć do komórek. Może być ona bowiem magazynowana tylko w ograniczonych ilościach. Na dodatek łatwo ulega rozkładowi, wystarczy zbyt wysoka temperatura, stres, dym papierosowy, światło, a nawet samo powietrze.

Ogromny postęp w wykorzystaniu kwasu askorbinowego przyniosła nanotechnologia, która pozwoliła rozdrobnić go w procesie mikronizacji i umieścić w niezwykle małych kapsułkach wraz z innymi składnikami, które pomagają dostarczyć najcenniejsze związki wprost do komórek. Współczesna nauka stworzyła też pochodne witaminy C, równie skuteczne, a bardziej trwałe, np. estry palmitynianowe, stearyniany czy fosforany.

Najnowszym odkryciem jest zaś tetraizopalmitynian askorbylu – najbardziej skuteczna i, jak łatwo zgadnąć, najbardziej kosztowna pochodna witaminy C. Jest trwała, bezbarwna, bezzapachowa i z łatwością przenika w głąb naskórka. Co więcej, przynosi efekty nawet w bardzo małych stężeniach, sięgających 1-3% (dla porównania, kosmetyki ze zwykłym kwasem askorbinowym muszą zawierać go 8-20% aby był skuteczny). Słowem, to ideał dla każdej firmy kosmetycznej i na razie wykorzystują go tylko najlepsi producenci.




Jaki produkt z witaminą C wybrać?

Na naszym rynku można znaleźć naprawdę wiele produktów z witaminą C. Czym warto kierować się przy wyborze? Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na to, jaka forma tego składnika została wykorzystana w produkcie. Obecnie najbardziej skuteczną pochodną witaminy C jest tetraizopalmitynian askorbylu, który możemy znaleźć w Teoxane RHA x VCIP SERUM. Aktywna formuła serum polecana jest osobom, które dostrzegają u siebie utratę jędrności i zdrowego kolorytu skóry, jej osłabienie i pojawienie się nieestetycznych przebarwień.

Dzięki swojemu bogatemu składowi, Teoxane RHA x VCIP SERUM zapewnia optymalne nawilżenie i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry. Rozjaśnia i ujednolica cerę, stymulując produkcję kolagenu, a co za tym idzie, zapewnia długotrwały wzrost elastyczności skóry. Dzięki dermatologicznie przebadanej formule nie podrażnia i jest dobrze tolerowane nawet przez osoby z wrażliwą cerą.

Tego typu kosmetyki to połączenie składników z najwyższej półki i najnowszymi odkryciami naukowymi. Skuteczność serum została oczywiście potwierdzona badaniami laboratoryjnymi, które potwierdziły odmładzające efekty stosowania tego bogatego w witaminę C preparatu.

TEOXANE-RHA-x-VCIP-Serum-30ml_720x600

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry.

Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych.

Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków.

W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. www.newderm.pl

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ