Hormony w ciąży



Ciąża to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety, za którą w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Niestabilność emocjonalna, nudności czy zgaga to konsekwencje burzy hormonalnej w ciąży.

Ciąża, czyli czas istnej burzy hormonów

W ciele ciężarnej kobiety szaleją hormony – w ten sposób organizm nie tylko utrzymuje ciążę i tworzy najlepsze warunki do rozwoju maluszka, ale też przygotowuje się do porodu i do trudów początków macierzyństwa. Burza hormonalna to nic przyjemnego – skutki tego procesu odczujesz nie tylko Ty, narzekając na nudności i zaparcia, ale też Twoi najbliżsi, którym (podobnie jak Tobie) doskwierają wahania nastrojów.

Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon testów ciążowych

Gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pojawienie się wyczekiwanych przez Ciebie dwóch kresek na dostępnym w każdej aptece teście ciążowym. Hormon ten występuje jedynie u ciężarnych, a organizm produkuje go dopiero po około siedmiu dniach od zapłodnienia. Ma ogromne znaczenie na początku ciąży – to właśnie na gonadotropinę kosmówkową powinnaś zrzucić winę za poranne nudności typowe dla pierwszego trymestru, możesz jej też jednak wiele zawdzięczać – to ona wstrzymuje menstruację i stymuluje produkcję progesteronu.



Progesteron i estrogeny – jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie ciężarnej?

Progesteron, nazywany potocznie luteiną, warunkuje cykle miesiączkowe, ale też zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. W tym magicznym okresie będziesz silnie odczuwać skutki działania progesteronu – rozluźnienie mięśni i więzadeł spowoduje zgagę i problemy z wypróżnieniem, a zatrzymywanie wody w organizmie poskutkuje obrzękiem nóg.

Co ważne, wysoki poziom luteiny wpływa także na uelastycznienie macicy, przygotowującej się do porodu. Estrogeny regulują z kolei cykl miesięczny, a w ciąży wpływają na konieczne zmiany macicy i piersi, mają też ogromne znaczenie dla psychiki przyszłej mamy – hormon kobiecości odpowiada bowiem za tzw. syndrom wicia gniazda.

Pozostałe hormony typowe dla ciąży

Prolaktyna w ciąży zmniejszy Twoje zainteresowanie zbliżeniami intymnymi, a tuż przed rozwiązaniem przygotuje Twój organizm do karmienia dziecka. Hormon ten powstrzymuje również miesiączkowanie w okresie laktacji i pozwala macicy powrócić do rozmiarów sprzed ciąży.

Nie bez powodu jest nazywany także hormonem przywiązania, bo upraszcza świeżo upieczonym mamom przejście przez trudne początki opieki nad maleństwem. Tuż przed rozwiązaniem rośnie znaczenie jeszcze dwóch innych hormonów – relaksyny i oksytocyny. Pierwszy rozluźnia szyjkę macicy, tym samym ułatwiając poród, a drugi odpowiada za skurcze przepowiadające i te, które pomagają przyjść dziecku na świat.

Progesteron, estrogeny, gonadotropina kosmówkowa, prolaktyna, oksytocyna i relaksyna – wszystkie te hormony odpowiedzialne są za prawdziwą rewolucję, która zachodzi w ciele przyszłej mamy. Choć skutki burzy hormonalnej mogą być nieprzyjemne dla Ciebie i Twojego otoczenia, to są niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa i przebiegu porodu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ