Hormony w ciąży



Ciąża to prawdziwa rewolucja w życiu kobiety, za którą w dużej mierze odpowiedzialne są hormony. Niestabilność emocjonalna, nudności czy zgaga to konsekwencje burzy hormonalnej w ciąży.

Ciąża, czyli czas istnej burzy hormonów

W ciele ciężarnej kobiety szaleją hormony – w ten sposób organizm nie tylko utrzymuje ciążę i tworzy najlepsze warunki do rozwoju maluszka, ale też przygotowuje się do porodu i do trudów początków macierzyństwa. Burza hormonalna to nic przyjemnego – skutki tego procesu odczujesz nie tylko Ty, narzekając na nudności i zaparcia, ale też Twoi najbliżsi, którym (podobnie jak Tobie) doskwierają wahania nastrojów.

Gonadotropina kosmówkowa, czyli hormon testów ciążowych

Gonadotropina kosmówkowa odpowiada za pojawienie się wyczekiwanych przez Ciebie dwóch kresek na dostępnym w każdej aptece teście ciążowym. Hormon ten występuje jedynie u ciężarnych, a organizm produkuje go dopiero po około siedmiu dniach od zapłodnienia. Ma ogromne znaczenie na początku ciąży – to właśnie na gonadotropinę kosmówkową powinnaś zrzucić winę za poranne nudności typowe dla pierwszego trymestru, możesz jej też jednak wiele zawdzięczać – to ona wstrzymuje menstruację i stymuluje produkcję progesteronu.



Progesteron i estrogeny – jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie ciężarnej?

Progesteron, nazywany potocznie luteiną, warunkuje cykle miesiączkowe, ale też zagnieżdżenie się zarodka w macicy i utrzymanie ciąży. W tym magicznym okresie będziesz silnie odczuwać skutki działania progesteronu – rozluźnienie mięśni i więzadeł spowoduje zgagę i problemy z wypróżnieniem, a zatrzymywanie wody w organizmie poskutkuje obrzękiem nóg.

Co ważne, wysoki poziom luteiny wpływa także na uelastycznienie macicy, przygotowującej się do porodu. Estrogeny regulują z kolei cykl miesięczny, a w ciąży wpływają na konieczne zmiany macicy i piersi, mają też ogromne znaczenie dla psychiki przyszłej mamy – hormon kobiecości odpowiada bowiem za tzw. syndrom wicia gniazda.

Pozostałe hormony typowe dla ciąży

Prolaktyna w ciąży zmniejszy Twoje zainteresowanie zbliżeniami intymnymi, a tuż przed rozwiązaniem przygotuje Twój organizm do karmienia dziecka. Hormon ten powstrzymuje również miesiączkowanie w okresie laktacji i pozwala macicy powrócić do rozmiarów sprzed ciąży.

Nie bez powodu jest nazywany także hormonem przywiązania, bo upraszcza świeżo upieczonym mamom przejście przez trudne początki opieki nad maleństwem. Tuż przed rozwiązaniem rośnie znaczenie jeszcze dwóch innych hormonów – relaksyny i oksytocyny. Pierwszy rozluźnia szyjkę macicy, tym samym ułatwiając poród, a drugi odpowiada za skurcze przepowiadające i te, które pomagają przyjść dziecku na świat.

Progesteron, estrogeny, gonadotropina kosmówkowa, prolaktyna, oksytocyna i relaksyna – wszystkie te hormony odpowiedzialne są za prawdziwą rewolucję, która zachodzi w ciele przyszłej mamy. Choć skutki burzy hormonalnej mogą być nieprzyjemne dla Ciebie i Twojego otoczenia, to są niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa i przebiegu porodu.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ