Grzybica stóp – jak sobie z nią radzić?



Jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości stóp jest grzybica. Objawy zwykle są podobne – zaczerwienie skóry, świąd, pieczenie, przykry zapach. W późniejszym stadium rozwoju mogą pojawić się dodatkowo obrzęki. Lepiej nie ignorować tych objawów i zapobiegać chorobie, gdyż w przeciwnym wypadku może doprowadzić do pękania skóry, a nawet groźnego łuszczenia się.

 

Najczęstsza przyczyna grzybicy

Najczęstsza przyczyna grzybicy stóp jest dość prozaiczna – to korzystanie ze wspólnej łazienki, natrysku, basenu, siłowni, sali gimnastycznych oraz innego rodzaju obiektów sportowych. Z racji dużej liczby osób korzystających z takich obiektów, relatywnie łatwo trafić tam na czynnik chorobotwórczy.

Wszędzie tam, gdzie goła skóra dotyka posadzki możemy narazić się na infekcję grzybiczą i wielomiesięczną walkę, wymagającą systematyczności i sporego rygoru. Ignorowanie problemu będzie prowadzić zarówno do brzydkich zmian na skórze, ale nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w do wnętrza organizmu dotkniętego grzybicą odkładają się też niebezpieczne dla zdrowia toksyny.

Problem ma więc poważniejszy wymiar niż tylko estetyczny!

Lepiej zapobiegać

Zamiast walczyć z grzybicą, zdecydowanie łatwiej jej zapobiegać. Można unikać miejsc publicznych gdzie duże grupy osób bez obuwia przebywa w warunkach dużej wilgoci, ale przecież korzystanie z siłowni czy basenu to nieodzowny element zdrowego trybu życia! Proste rozwiązania – bezwzględne używanie w takich miejscach klapek (nawet pod prysznicem!), dokładne suszenie stóp po myciu i niedzielenie się ręcznikiem (!) będą zwykle wystarczające.

Sucha stopa, uzbrojona w nawet najtańsze klapki będzie bezpieczna, ale stosowanie kosmetyków do stóp oraz zmienianie skarpet po wizycie we wspomnianych miejscach również poprawią nasze bezpieczeństwo (a przy okazji samopoczucie).

Poza tym pamiętajmy, że sprzymierzeńcem grzybów jest wilgoć, stąd utrzymywanie stóp możliwie suchych przez cały dzień również nie pozostaje bez znaczenia.

Kiedy jednak nabawimy widocznych objawów grzybicy, trzeba działać. Wtedy nie obejdzie się bez wizyty w aptece.




Właściwości i działanie leków na grzybicę

Leki, które stosuje się na grzybicę to zasypki, maści, kremy spraye itp. Działają one przeciwgrzybiczo, ale też przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. W przypadku tak delikatnej dolegliwości, producenci ograniczają substancje zapachowe w swoich preparatach, a także dbają o to, by były one hipoalergiczne.

Naturalne składniki, które można spotkać w produktach, leczących grzybicę to m.in. olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z tymianku. Pierwszy z nich działa odkażająco i bakteriobójczo. Usuwa także grzyby, pierwotniaki i roztocza, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach stóp. Z kolei olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Natomiast za eliminowanie bakterii i grzybów odpowiada tymianek.

W skład kremów przeciwgrzybiczych wchodzą także inne składniki, np. Triclosan, Klotrimazol i Climbazol. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapobiegają przykrym zapachom, chronią przed rozwojem bakterii, zmniejszają ryzyko pojawienia się infekcji oraz łagodzą stany zapalne.

Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych

Specyfiki te zwykle nakłada się na miejsca dotknięte chorobą, po kilka razy dziennie. Po zaaplikowaniu leku, przez pewien okres czasu nie należy myć zmienionego chorobowo miejsca (czas ten zazwyczaj jest podany na etykiecie).

Dodatkowo należy wyjątkowo dbać o suchość stóp oraz często zmieniać skarpety. Niekiedy konieczne może się też okazać wyrzucenie butów, które mogą powodować nawroty choroby.
Zwalczanie grzybicy to proces zajmujący zwykle kilka miesięcy, ale systematyczne aplikowanie leków będzie dawać widoczną poprawę już w pierwszych tygodniach.

Zwykle, gdy raz nabawimy się tej przypadłości, łatwiej zapamiętać i stosować środki zaradcze, tak aby w przyszłości nie mieć nowych problemów.

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ