Grzybica stóp – jak sobie z nią radzić?



Jedną z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości stóp jest grzybica. Objawy zwykle są podobne – zaczerwienie skóry, świąd, pieczenie, przykry zapach. W późniejszym stadium rozwoju mogą pojawić się dodatkowo obrzęki. Lepiej nie ignorować tych objawów i zapobiegać chorobie, gdyż w przeciwnym wypadku może doprowadzić do pękania skóry, a nawet groźnego łuszczenia się.

 

Najczęstsza przyczyna grzybicy

Najczęstsza przyczyna grzybicy stóp jest dość prozaiczna – to korzystanie ze wspólnej łazienki, natrysku, basenu, siłowni, sali gimnastycznych oraz innego rodzaju obiektów sportowych. Z racji dużej liczby osób korzystających z takich obiektów, relatywnie łatwo trafić tam na czynnik chorobotwórczy.

Wszędzie tam, gdzie goła skóra dotyka posadzki możemy narazić się na infekcję grzybiczą i wielomiesięczną walkę, wymagającą systematyczności i sporego rygoru. Ignorowanie problemu będzie prowadzić zarówno do brzydkich zmian na skórze, ale nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w do wnętrza organizmu dotkniętego grzybicą odkładają się też niebezpieczne dla zdrowia toksyny.

Problem ma więc poważniejszy wymiar niż tylko estetyczny!

Lepiej zapobiegać

Zamiast walczyć z grzybicą, zdecydowanie łatwiej jej zapobiegać. Można unikać miejsc publicznych gdzie duże grupy osób bez obuwia przebywa w warunkach dużej wilgoci, ale przecież korzystanie z siłowni czy basenu to nieodzowny element zdrowego trybu życia! Proste rozwiązania – bezwzględne używanie w takich miejscach klapek (nawet pod prysznicem!), dokładne suszenie stóp po myciu i niedzielenie się ręcznikiem (!) będą zwykle wystarczające.

Sucha stopa, uzbrojona w nawet najtańsze klapki będzie bezpieczna, ale stosowanie kosmetyków do stóp oraz zmienianie skarpet po wizycie we wspomnianych miejscach również poprawią nasze bezpieczeństwo (a przy okazji samopoczucie).

Poza tym pamiętajmy, że sprzymierzeńcem grzybów jest wilgoć, stąd utrzymywanie stóp możliwie suchych przez cały dzień również nie pozostaje bez znaczenia.

Kiedy jednak nabawimy widocznych objawów grzybicy, trzeba działać. Wtedy nie obejdzie się bez wizyty w aptece.




Właściwości i działanie leków na grzybicę

Leki, które stosuje się na grzybicę to zasypki, maści, kremy spraye itp. Działają one przeciwgrzybiczo, ale też przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwświądowo. W przypadku tak delikatnej dolegliwości, producenci ograniczają substancje zapachowe w swoich preparatach, a także dbają o to, by były one hipoalergiczne.

Naturalne składniki, które można spotkać w produktach, leczących grzybicę to m.in. olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z tymianku. Pierwszy z nich działa odkażająco i bakteriobójczo. Usuwa także grzyby, pierwotniaki i roztocza, jednocześnie eliminując nieprzyjemny zapach stóp. Z kolei olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie przeciwgrzybicze. Natomiast za eliminowanie bakterii i grzybów odpowiada tymianek.

W skład kremów przeciwgrzybiczych wchodzą także inne składniki, np. Triclosan, Klotrimazol i Climbazol. Działają one przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zapobiegają przykrym zapachom, chronią przed rozwojem bakterii, zmniejszają ryzyko pojawienia się infekcji oraz łagodzą stany zapalne.

Stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych

Specyfiki te zwykle nakłada się na miejsca dotknięte chorobą, po kilka razy dziennie. Po zaaplikowaniu leku, przez pewien okres czasu nie należy myć zmienionego chorobowo miejsca (czas ten zazwyczaj jest podany na etykiecie).

Dodatkowo należy wyjątkowo dbać o suchość stóp oraz często zmieniać skarpety. Niekiedy konieczne może się też okazać wyrzucenie butów, które mogą powodować nawroty choroby.
Zwalczanie grzybicy to proces zajmujący zwykle kilka miesięcy, ale systematyczne aplikowanie leków będzie dawać widoczną poprawę już w pierwszych tygodniach.

Zwykle, gdy raz nabawimy się tej przypadłości, łatwiej zapamiętać i stosować środki zaradcze, tak aby w przyszłości nie mieć nowych problemów.

Współpraca
materiał powstał we współpracy z apteką Cefarm24.pl oferującą tanie leki, kosmetyki i suplementy diety.

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ