Grzybica paznokci? Pokonaj ją światłem!



Chcesz odsłonić stopy, ale ich wygląd nie zachwyca? Paznokcie tracą połysk, twardnieją, żółkną? Nie lekceważ tych objawów – to może być grzybica paznokci. Jak z nią skutecznie walczyć? W tym sezonie eksperci polecają nowość – światło lasera!

 

Najłatwiej o nią w wakacje – na basenach, saunach, siłowniach, szatniach czy publicznych łazienkach. Wystarczy stanąć w miejscu, w którym wcześniej przechodził chory, by zarazić się grzybicą. Jest często lekceważona, myślimy „samo przejdzie”. Tymczasem problem narasta – o sandałach możemy zapomnieć, a noszenie tradycyjnych butów również staje się uciążliwe.

Zoom na stopy

Grzybica paznokci znajduje się wśród dziesięciu najbardziej wstydliwych chorób wymienianych przez Polaków – wynika z badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Zdaniem eksperta powinna przestać być tematem tabu.

– Wielu pacjentów  myśli, że swędzenie czy pieczenie stóp to skutek złego mydła lub nowego proszku do prania. W rezultacie nie szuka pomocy u lekarza. Tymczasem pierwsze stadium leczenia jest najskuteczniejsze – dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Problem jest większy niż się wydaje. Dotyczy nawet co piątej osoby.

– Warto pamiętać, że każde zmiany w wyglądzie paznokci powinny nas zmotywować do konsultacji dermatologicznej, zwłaszcza gdy paznokieć grubieje, mamy problemy z obcięciem, nieestetycznie wygląda, a już na pewno, gdy powoduje ból – dodaje.




Tabletka (nie)dobra na wszystko

Popularną metodą leczenia są leki przeciwgrzybicze na receptę, które pacjent przyjmuje doustnie. Zdaniem eksperta jest to działanie skuteczne, ale ma swoje wady.

– Niektórzy nie mogą ich przyjmować ze względu na efekty uboczne. Takie lekarstwa mogą powodować zaburzenia czynności wątroby. Tabletki mogą również wpływać na serce, zaburzać czynności żołądka – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Alternatywę stanowią przeciwgrzybicze leki stosowane miejscowo. Jednak, mimo że ich stosowanie wiąże się z mniejszymi efektami ubocznymi, zazwyczaj okazują się mniej skuteczne niż środki przyjmowane doustnie.

Światło ma moc

Dużym zaufaniem pacjentów i lekarzy cieszy się leczenie laserowe, które daje podobne efekty, jak terapia z użyciem tabletek, ale niesie ze sobą mniej efektów ubocznych. Przykład? Laser Nordlys – pierwszy na świecie laser w technologii SWT (Selective Waveband Technology).

– To pierwsze urządzenie, w którym czas wysłania impulsu jest krótszy niż jedna milisekunda. Dzięki temu lekarz może działać precyzyjniej i szybciej, z zachowaniem komfortu pacjenta – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Taki zabieg trwa około 10 minut. Zaleca się przeprowadzenie około 4 powtórzeń. Poszczególne sesje zabiegowe należy przeprowadzać co 1–3 tygodnie.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ