Grzybica paznokci? Pokonaj ją światłem!



Chcesz odsłonić stopy, ale ich wygląd nie zachwyca? Paznokcie tracą połysk, twardnieją, żółkną? Nie lekceważ tych objawów – to może być grzybica paznokci. Jak z nią skutecznie walczyć? W tym sezonie eksperci polecają nowość – światło lasera!

 

Najłatwiej o nią w wakacje – na basenach, saunach, siłowniach, szatniach czy publicznych łazienkach. Wystarczy stanąć w miejscu, w którym wcześniej przechodził chory, by zarazić się grzybicą. Jest często lekceważona, myślimy „samo przejdzie”. Tymczasem problem narasta – o sandałach możemy zapomnieć, a noszenie tradycyjnych butów również staje się uciążliwe.

Zoom na stopy

Grzybica paznokci znajduje się wśród dziesięciu najbardziej wstydliwych chorób wymienianych przez Polaków – wynika z badań przeprowadzonych przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Zdaniem eksperta powinna przestać być tematem tabu.

– Wielu pacjentów  myśli, że swędzenie czy pieczenie stóp to skutek złego mydła lub nowego proszku do prania. W rezultacie nie szuka pomocy u lekarza. Tymczasem pierwsze stadium leczenia jest najskuteczniejsze – dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Problem jest większy niż się wydaje. Dotyczy nawet co piątej osoby.

– Warto pamiętać, że każde zmiany w wyglądzie paznokci powinny nas zmotywować do konsultacji dermatologicznej, zwłaszcza gdy paznokieć grubieje, mamy problemy z obcięciem, nieestetycznie wygląda, a już na pewno, gdy powoduje ból – dodaje.




Tabletka (nie)dobra na wszystko

Popularną metodą leczenia są leki przeciwgrzybicze na receptę, które pacjent przyjmuje doustnie. Zdaniem eksperta jest to działanie skuteczne, ale ma swoje wady.

– Niektórzy nie mogą ich przyjmować ze względu na efekty uboczne. Takie lekarstwa mogą powodować zaburzenia czynności wątroby. Tabletki mogą również wpływać na serce, zaburzać czynności żołądka – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Alternatywę stanowią przeciwgrzybicze leki stosowane miejscowo. Jednak, mimo że ich stosowanie wiąże się z mniejszymi efektami ubocznymi, zazwyczaj okazują się mniej skuteczne niż środki przyjmowane doustnie.

Światło ma moc

Dużym zaufaniem pacjentów i lekarzy cieszy się leczenie laserowe, które daje podobne efekty, jak terapia z użyciem tabletek, ale niesie ze sobą mniej efektów ubocznych. Przykład? Laser Nordlys – pierwszy na świecie laser w technologii SWT (Selective Waveband Technology).

– To pierwsze urządzenie, w którym czas wysłania impulsu jest krótszy niż jedna milisekunda. Dzięki temu lekarz może działać precyzyjniej i szybciej, z zachowaniem komfortu pacjenta – mówi Dorota Kliszewska, ekspert technik laserowych w Centrum Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Dermamed we Wrocławiu.

Taki zabieg trwa około 10 minut. Zaleca się przeprowadzenie około 4 powtórzeń. Poszczególne sesje zabiegowe należy przeprowadzać co 1–3 tygodnie.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ