FANABIERIA CZY KONIECZNOŚĆ?



Pytanie do ginekologa o odmładzanie okolic intymnych i obkurczanie pochwy

Beata, 45 lat

Kiedy przez 15 lat byłam z jednym mężczyzna, nie zastanawiałam się zbyt wiele nad wyglądem moich okolic intymnych. Było dla mnie oczywiste, że są w porządku. Ale teraz, kiedy rozwiodłam się i mam lat 45, nagle istotny stał się dla mnie nie tylko wygląd mojej twarzy, ale też moich narządów. Bo, mówiąc wprost, chciałabym wrócić do… obiegu, jeśli chodzi o relacje damsko-męskie.

Dbam o swoją twarz i ciało, mam wysportowaną sylwetkę, czuję się ładna i młoda, jednak coraz częściej – myśląc o potencjalnym, nowym partnerze – mam w głowie pytanie, czy tam też nadal jestem atrakcyjna? Gdy dotykam warg sromowych czuję, że nie są już tak jędrne, jak jeszcze parę lat temu.

Po urodzeniu dwójki dzieci nie mam też wątpliwości co do stanu mojej pochwy, nie jest już tak ciasna jak kiedyś. Tak, tak, wiem o tym, że trzeba się akceptować, i tym podobne życiowe mądrości. Znam to wszystko, zgadzam się z nimi, co więcej – akceptuję siebie i to że nie mam już lat dwudziestu. Jednocześnie chcę się czuć atrakcyjna w moim ciele. I w łóżku z mężczyzna myśleć tylko o seksie, a nie o tym, czy aby na pewno dobrze wyglądam.

 

Waldemar Reszko (ginekolog, specjalista ginekologii estetycznej z kliniki Medycyna Młodości):



Tego typu zabiegi to nie fanaberia. Dla mnie to jest normalne, że skoro dbamy o twarz, to dbamy także o wygląd narządów intymnych. Tam też tkanki się starzeją. Są różne metody rewitalizacji warg sromowych oraz obkurczania pochwy.

Można rewitalizować wargi sromowe karboksyterapią, czyli zabiegiem, w którym wprowadza się pod skórę dwutlenek węgla. Karboksyterapia zwiększa ukrwienia, poprawia napięcie i elastyczność skóry. Wymagana jest seria zabiegów, które wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, są więc stosunkowo komfortowe. Karboksyterapia intymna najbardziej jest popularna we Włoszech, wśród… rozwiedzionych czterdziestolatek, które znów umawiają się na randki i chcą wyglądać atrakcyjnie. Równie dobrze mogłaby się upowszechnić w Polsce.

Wargi sromowe można też wypełniać kwasem hialuronowym. To bezpieczny zabieg z szybkim efektem – wargi sromowe odzyskują dawny kształt, sprężystość i jędrność. Kwas wprowadzany jest cienką kaniulą, a cały zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym trwa kilka minut. Efekt utrzymuje się do dwóch lat. Ten zabieg ma dodatkową funkcję, pełne wargi sromowe zabezpieczają pochwę przed utratą wilgotności.

Paweł Wawrzyniak (ginekolog, specjalista ginekologii estetycznej z kliniki Medycyna Młodości):

Najnowszą metodą biorewitalizacji zwiotczałych warg sromowych jest radiofrekwencja Thermi VA. Zabieg wykonuje się metodą radiofrekwencji o niskiej częstotliwości. Napinanie i ujędrnianie  warg sromowych następuje poprzez podgrzewanie tkanek, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny. Zabiegu jest nieinwazyjny i nie wymaga znieczulenia.

Thermi VA staje się standardem także w zabiegach obkurczających wiotką i poszerzoną pochwę, zarówno u młodych kobiet po porodach, jak i u starszych, w okresie menopauzy. Poszerzona pochwa jest jedną z istotnych przyczyn braku satysfakcji seksualnej, dlatego parę lat temu tak szybko zdobyły popularność zabiegi laserowe na miejsca intymne. Thermi VA otwiera nowy rozdział w tej dziedzinie, gdyż lasery nie do końca się sprawdziły.

Pacjentki narzekały na duży dyskomfort w czasie zabiegów i kilkutygodniowy okres rekonwalescencji po. W czasie zabiegu radiofrekwencji Thermi VA odczuwają tylko ciepło, a po nie ma karencji jeśli chodzi o stosunki seksualne. Ujędrnianie następuje wskutek produkcji nowych fibroblastów i kolagenu. Jest to więc ujędrnianie przez tworzenie, rewitalizację, a nie niszczenie (jak to się dzieje w przypadku laserów).

Obserwuję bardzo zdrowy trend, że kobiety przychodzą dziś do ginekologa coraz bardziej świadome, że jakość życia seksualnego można poprawić, i nie wstydzą się zadawać pytań.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ