Dziurawiec na depresję – preparaty z dziurawca



Na stan depresji składa się wiele dolegliwości dotyczących sfery psychiki, ale także dolegliwości fizycznych.

O depresji łagodnej mówimy, gdy występują co najmniej dwie główne jej oznaki oraz co najmniej dwa objawy z nimi związane.

Objawy depresji – główne oznaki:

Obniżenie nastroju

Utrata zainteresowań

Nieodczuwanie przyjemności

Zmęczenie

Utrata energii

Objawy depresji:

Zaburzenia snu

Poczucie winy

Niska samoocena

Brak wiary w siebie

Zmniejszenie zdolności koncentracji

Zaburzenia apetytu

Obniżone libido

Myśli samobójcze

Niepokój ruchowy

Pobudzenie lub spowolnienie ruchowe

Lęk

Nerwowość

Depresja umiarkowana

W depresji umiarkowanej pojawiają się co najmniej dwie lub trzy główne oznaki ( wymienione wyżej), i cztery objawy. Większośc z nas doświadczyła w swoim życiu objawów zmeczenia, smutku, braku apetytu czy niskiego poziomu koncentracji. Zazwyczaj z upływem czasu, po kilku godzinach lub dniach te uczucia ustępują.

Natomiast w depresji utrzymują się znacznie dłużej. Do ustalenia epizodu depresji niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej dwa tygodnie.



Co jest pomocne w leczeniu depresji?

Pomocnym w leczeniu depresji jest ziele dziurawca. Ziele dziurawca zawiera kilka grup związków o działaniu przeciwdepresyjnym. Są to hiperycyny, floroglucynole, ksantony oraz flawonidy.

W wielu badaniach klinicznych uzyskano pozytywne rezultaty w leczeniu stanu depresji, preparatami z dziurawca oraz stwierdzono podobną skutecznośc działania co przeciwdepresyjnych leków syntetycznych.

Leki z dziurawca są bardzo dobrze tolerowane. Objawy niepożądane obserwowano znacznie rzadziej  o 30% u pacjentów stosujących preparaty z dziurawca niż stosujących syntetyczne leki przeciwdepresyjne.

Preparaty z dziurawca maja zastosowanie w leczeniu depresji łagodnej i umiarkowanej, również tej występującej w okresie menopauzalnym. Mimo iż preparaty z dziurawca SA lekami roślinnymi, należy zwrocic uwagę, że i one mogą powodowac działania uboczne oraz wchodzic w interakcje z innymi stosowanymi przez pacjentów lekami.

Możliwośc ich stosowania preparatów z dziurawca należy skonsultowac z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie preparatów, zwłaszcza wyższych dawek 5,6 mg hipercyny dziennie, zwiększa wrażliwośc na promieniowanie UV-A i może powodowac reakcje fitotoksyczne.

Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji. Podczas przyjmowania preparatów z dziurawca należy unikac przebywania na słońcu. Rzadko mogą wystąpic również reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, a przy dłuższym stosowaniu podrażnione śluzówki żołądka. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania preparatów z dziurawca, lecz jeśli dolegliwości mimo leczenia trwają dłużej niż 4-6 tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Według Światowej Organizacjo Zdrowia, epizodami depresji zagrożone jest około 20% populacji ludziej. Większośc rozpoznanych przypadków ma charakter łagodny i umiarkowany, kwalifikuje się do leczenia preparatami z dziurawca – skuteczną alternatywą dla syntetycznych lekow przeciwdepresyjnych.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ