Dziurawiec na depresję – preparaty z dziurawca



Na stan depresji składa się wiele dolegliwości dotyczących sfery psychiki, ale także dolegliwości fizycznych.

O depresji łagodnej mówimy, gdy występują co najmniej dwie główne jej oznaki oraz co najmniej dwa objawy z nimi związane.

Objawy depresji – główne oznaki:

Obniżenie nastroju

Utrata zainteresowań

Nieodczuwanie przyjemności

Zmęczenie

Utrata energii

Objawy depresji:

Zaburzenia snu

Poczucie winy

Niska samoocena

Brak wiary w siebie

Zmniejszenie zdolności koncentracji

Zaburzenia apetytu

Obniżone libido

Myśli samobójcze

Niepokój ruchowy

Pobudzenie lub spowolnienie ruchowe

Lęk

Nerwowość

Depresja umiarkowana

W depresji umiarkowanej pojawiają się co najmniej dwie lub trzy główne oznaki ( wymienione wyżej), i cztery objawy. Większośc z nas doświadczyła w swoim życiu objawów zmeczenia, smutku, braku apetytu czy niskiego poziomu koncentracji. Zazwyczaj z upływem czasu, po kilku godzinach lub dniach te uczucia ustępują.

Natomiast w depresji utrzymują się znacznie dłużej. Do ustalenia epizodu depresji niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej dwa tygodnie.



Co jest pomocne w leczeniu depresji?

Pomocnym w leczeniu depresji jest ziele dziurawca. Ziele dziurawca zawiera kilka grup związków o działaniu przeciwdepresyjnym. Są to hiperycyny, floroglucynole, ksantony oraz flawonidy.

W wielu badaniach klinicznych uzyskano pozytywne rezultaty w leczeniu stanu depresji, preparatami z dziurawca oraz stwierdzono podobną skutecznośc działania co przeciwdepresyjnych leków syntetycznych.

Leki z dziurawca są bardzo dobrze tolerowane. Objawy niepożądane obserwowano znacznie rzadziej  o 30% u pacjentów stosujących preparaty z dziurawca niż stosujących syntetyczne leki przeciwdepresyjne.

Preparaty z dziurawca maja zastosowanie w leczeniu depresji łagodnej i umiarkowanej, również tej występującej w okresie menopauzalnym. Mimo iż preparaty z dziurawca SA lekami roślinnymi, należy zwrocic uwagę, że i one mogą powodowac działania uboczne oraz wchodzic w interakcje z innymi stosowanymi przez pacjentów lekami.

Możliwośc ich stosowania preparatów z dziurawca należy skonsultowac z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie preparatów, zwłaszcza wyższych dawek 5,6 mg hipercyny dziennie, zwiększa wrażliwośc na promieniowanie UV-A i może powodowac reakcje fitotoksyczne.

Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji. Podczas przyjmowania preparatów z dziurawca należy unikac przebywania na słońcu. Rzadko mogą wystąpic również reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, a przy dłuższym stosowaniu podrażnione śluzówki żołądka. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania preparatów z dziurawca, lecz jeśli dolegliwości mimo leczenia trwają dłużej niż 4-6 tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Według Światowej Organizacjo Zdrowia, epizodami depresji zagrożone jest około 20% populacji ludziej. Większośc rozpoznanych przypadków ma charakter łagodny i umiarkowany, kwalifikuje się do leczenia preparatami z dziurawca – skuteczną alternatywą dla syntetycznych lekow przeciwdepresyjnych.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ