Dziurawiec na depresję – preparaty z dziurawca



Na stan depresji składa się wiele dolegliwości dotyczących sfery psychiki, ale także dolegliwości fizycznych.

O depresji łagodnej mówimy, gdy występują co najmniej dwie główne jej oznaki oraz co najmniej dwa objawy z nimi związane.

Objawy depresji – główne oznaki:

Obniżenie nastroju

Utrata zainteresowań

Nieodczuwanie przyjemności

Zmęczenie

Utrata energii

Objawy depresji:

Zaburzenia snu

Poczucie winy

Niska samoocena

Brak wiary w siebie

Zmniejszenie zdolności koncentracji

Zaburzenia apetytu

Obniżone libido

Myśli samobójcze

Niepokój ruchowy

Pobudzenie lub spowolnienie ruchowe

Lęk

Nerwowość

Depresja umiarkowana

W depresji umiarkowanej pojawiają się co najmniej dwie lub trzy główne oznaki ( wymienione wyżej), i cztery objawy. Większośc z nas doświadczyła w swoim życiu objawów zmeczenia, smutku, braku apetytu czy niskiego poziomu koncentracji. Zazwyczaj z upływem czasu, po kilku godzinach lub dniach te uczucia ustępują.

Natomiast w depresji utrzymują się znacznie dłużej. Do ustalenia epizodu depresji niezbędne jest stwierdzenie utrzymywania się zaburzeń przez co najmniej dwa tygodnie.



Co jest pomocne w leczeniu depresji?

Pomocnym w leczeniu depresji jest ziele dziurawca. Ziele dziurawca zawiera kilka grup związków o działaniu przeciwdepresyjnym. Są to hiperycyny, floroglucynole, ksantony oraz flawonidy.

W wielu badaniach klinicznych uzyskano pozytywne rezultaty w leczeniu stanu depresji, preparatami z dziurawca oraz stwierdzono podobną skutecznośc działania co przeciwdepresyjnych leków syntetycznych.

Leki z dziurawca są bardzo dobrze tolerowane. Objawy niepożądane obserwowano znacznie rzadziej  o 30% u pacjentów stosujących preparaty z dziurawca niż stosujących syntetyczne leki przeciwdepresyjne.

Preparaty z dziurawca maja zastosowanie w leczeniu depresji łagodnej i umiarkowanej, również tej występującej w okresie menopauzalnym. Mimo iż preparaty z dziurawca SA lekami roślinnymi, należy zwrocic uwagę, że i one mogą powodowac działania uboczne oraz wchodzic w interakcje z innymi stosowanymi przez pacjentów lekami.

Możliwośc ich stosowania preparatów z dziurawca należy skonsultowac z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie preparatów, zwłaszcza wyższych dawek 5,6 mg hipercyny dziennie, zwiększa wrażliwośc na promieniowanie UV-A i może powodowac reakcje fitotoksyczne.

Dotyczy to szczególnie osób o jasnej karnacji. Podczas przyjmowania preparatów z dziurawca należy unikac przebywania na słońcu. Rzadko mogą wystąpic również reakcje nadwrażliwości, zawroty głowy, uczucie zmęczenia, a przy dłuższym stosowaniu podrażnione śluzówki żołądka. Nie ma przeciwwskazań do długotrwałego stosowania preparatów z dziurawca, lecz jeśli dolegliwości mimo leczenia trwają dłużej niż 4-6 tygodni, należy zasięgnąć porady lekarza.

Według Światowej Organizacjo Zdrowia, epizodami depresji zagrożone jest około 20% populacji ludziej. Większośc rozpoznanych przypadków ma charakter łagodny i umiarkowany, kwalifikuje się do leczenia preparatami z dziurawca – skuteczną alternatywą dla syntetycznych lekow przeciwdepresyjnych.

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi coraz częściej spotykają się z przypadkami przewlekłego bólu…
CZYTAJ

Niedostrzegany problem – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie

Plaga otyłości wśród dzieci to nie tylko kwestia społeczna, czy estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna: - Obecnie do specjalistów trafiają…
CZYTAJ

Z Miłości do Włoch!

Warszawa, 20 stycznia 2025 r. – W wyjątkowej przestrzeni budynku Senator przy ulicy Bielańskiej w Warszawie odbył się spektakularny pokaz…
CZYTAJ

Zmysłoterapia – zapachy dobrego nastroju. Jak oddziaływają na nas zapachy?

Zapachy otaczają nas na każdym kroku – w domu, pracy, czy podczas spacerów. Czasami są niemal niezauważalne, innym razem wywołują…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne w Klinice Urody Beleza – dlaczego warto?

Szybkie tempo życia i ciągły stres sprawiają, że coraz więcej osób szuka rozwiązań, które pozwolą im nieco odpocząć i rozluźnić…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Terapia manualna w schorzeniach ortopedycznych – skuteczna metoda leczenia bólu i poprawy funkcji ruchowych. Dla kogo jest wskazana?

Obecnie, gdy wiele osób boryka się z problemami układu ruchu, a ortopedzi…
CZYTAJ

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ