Dobra ginekologia estetyczna i plastyczna



Ginekologia estetyczna i plastyczna są dziedzinami stosunkowo młodymi. Choć zainteresowanie tego typu zabiegami jest naprawdę duże, Polki nadal nie mają dostatecznie dobrej wiedzy i doświadczenia w korzystaniu z ich dobrodziejstw. Bardzo ważne jest więc, aby trafiały pod opiekę naprawdę dobrych specjalistów. Zobaczcie, na co powinnyście zwracać uwagę.

 

Ginekologia estetyczna i plastyczna służą nie tylko poprawie wyglądu stref intymnych kobiecego ciała. To dziedziny, które wchodzą na szersze pola: polepszają komfort życia codziennego i funkcjonowania kobiety. Nareszcie nic ją nie boli, nic się nie ociera, znacząco poprawia się jej samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także życie seksualne.

W ten sposób patrząc na te działy medycyny, widać wyraźnie, że wbrew pozorom i panującym w społeczeństwie przekonaniom, nie zajmują się one jedynie upiększaniem miejsc intymnych, ale poprzez korygowanie anatomii przede wszystkim leczeniem kobiet.

 

Dokładna diagnoza i psychologiczne podejście

Obie dziedziny medycyny rozwiązują wiele problemów, które mogą znacząco przeszkadzać kobietom. Jednak, jak zaznacza lek. med. Tomasz Basta, dyrektor medyczny krakowskiej Intima Clinic, aby pomóc Pacjentce za pomocą tych zabiegów muszą to być problemy, które rzeczywiście wynikają z budowy ciała. Dlatego na wstępie, każdy dobry i doświadczony specjalista w tej dziedzinie, przeprowadzi dokładną diagnozę oraz szczerą i wnikliwą rozmowę z Pacjentką.

– Musimy zdawać sobie sprawę, dlaczego kobiety decydują się na skorzystanie z ginekologii estetycznej i ginekologii plastycznej. Niwelując defekty i zniekształcenia narządów rodnych, powodujemy, że kobieta lepiej funkcjonuje. To jest jeden aspekt. Drugim jest to, że poprawia się również jej życie seksualne, ponieważ dokonujemy w jej anatomii korekt, które mają na celu polepszyć jej doznania.

W tym drugim względzie – seksualności kobiety, dochodzi bardzo delikatna kwestia jej psychiki. Dlatego właśnie, jeszcze przed ustaleniem planu terapii przez lekarza, powinien on dowiedzieć się nie tylko, co pacjentce przeszkadza w wyglądzie i funkcjonowaniu stref intymnych, ale przede wszystkim dlaczego jej to przeszkadza. Jeśli kobieta chce coś poprawić, aby mieć lepsze życie seksualne, powinniśmy dojść do tego, co właściwie jest przyczyną, że jest z niego niezadowolona.

Czy rzeczywiście problem tkwi w budowie ciała, czy raczej w barierach psychicznych. Jeżeli kobieta przychodzi z ogólną informacją, że chce coś poprawić, natomiast ja widzę, że jej budowa ciała jest prawidłowa, staram się pomóc w inny sposób. Najlepiej, jeśli w razie potrzeby, taką pacjentką mogą holistycznie zaopiekować się specjaliści z różnych dziedzin: ginekolog, ale również seksuolog, psycholog lub seks coach.

To, czym się zajmuję, czyli poprawa intymnego zdrowia oraz życia kobiet, jest sprawą tak subtelną i złożoną, że nie wyobrażam sobie, aby mogło być to sprowadzone jedynie do wykonywanych zabiegów. Często mija się to bowiem z celem. Interesuje mnie jedynie prawdziwe rozwiązywanie intymnych problemów moich Pacjentek – opisuje Tomasz Basta, specjalista ginekologii estetycznej i plastycznej. Oczywiście, taka rozmowa musi odbyć się w delikatny i spokojny sposób. Lekarz zawsze powinien mieć odpowiednie podejście i czas, aby zbudować zaufanie.

 

Odpowiednia wiedza i doświadczenie

Wydawałoby się, że ginekologia estetyczna i plastyczna to działy medycyny, których zabiegi może wykonywać chirurg plastyk, lekarz zajmujący się na co dzień medycyną estetyczną albo ginekolog. Owszem, dwaj pierwsi może znają metody, zabiegi i urządzenia używane również w ginekologii estetycznej i plastycznej, ale nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie funkcjonowania narządów intymnych.

Mogą więc narazić je na funkcjonalne uszkodzenia lub późniejsze powikłania. Z kolei ginekolog, który nie miał styczności z tymi dziedzinami i tylko przy okazji chce wykonywać zabiegi z ich zakresu, może okazać się, że ma o nich zbyt małą wiedzę, a przez to nie będzie skuteczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybranie się do lekarza, który jest ginekologiem plastykiem, zajmującym się głównie ginekologią estetyczną i plastyczną.

Na szczęście w naszym kraju jest coraz więcej takich specjalistów. Istnieje Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej (PTGP), które zrzesza najlepszych w tym fachu. Jak podkreśla lek. med.  Tomasz Basta, Towarzystwo bardzo dba o to, aby pogłębiać wiedzę naukową w tych dziedzinach.




– Ginekologom plastykom należącym do PTGP zależy na tym, aby sposoby, jakimi leczą kobiety, rozwijały się, będąc przy tym odpowiednio przebadane. Choć ta część medycyny jest mocno skomercjalizowana, to nadal pozostaje medycyną i musimy o tym pamiętać. Dlatego przeprowadzamy badania naukowe, piszemy publikacje, a także co pół roku organizujemy kongres, na którym wymieniamy się między sobą doświadczeniami i opiniami. Wszystko po to, aby nasze Pacjentki trafiały do rzetelnych, a nie przypadkowych specjalistów.

Dobre zaplecze zabiegowe i holistyczne podejście

Bardzo ważnym aspektem jest ustalenie odpowiedniego podziału. Czym innym jest ginekologia plastyczna, a czym innym ginekologia estetyczna. Ginekologia plastyczna zajmuje się chirurgicznym poprawianiem, odtwarzaniem i zmienianiem wyglądu oraz funkcjonalności narządu rodnego.

Odbywa się to za pomocą cięcia. W jej zakres wchodzą labioplastyka (plastyka warg sromowych), waginoplastyka (plastyka pochwy), perineoplastyka (plastyka krocza), clitoroplastyka (plastyka łechtaczki). Natomiast ginekologia estetyczna koryguje miejsca intymne w małoinwazyjny sposób.

Po tego typu zabiegach nie ma okresu rekonwalescencji, pacjentka praktycznie od razu może normalnie funkcjonować. Najczęściej w tym celu stosowane są różnego typu nowoczesne lasery przeznaczone do działań ginekologicznych, a także wypełniacze oraz nici liftingujące.

Lek. med. Tomasz Basta twierdzi, że dobry gabinet, który chce w pełni pomagać kobietom niwelować problemy w budowie i wyglądzie narządów płciowych, powinien łączyć te dwie dziedziny i posiadać odpowiednie zaplecze sprzętowe.

– Każda pacjentka jest inna i wymaga indywidualnie dobranego leczenia. Terapie często powinny być łączone, ponieważ, niestety, nie ma jednej uniwersalnej metody na wszystkie problemy. Każdy laser działa w inny sposób i niweluje różne defekty. W Intima Clinic mamy wszystkie rodzaje laserów przeznaczonych do leczenia ginekologicznego. Tak duży wachlarz zabiegowy daje naszym lekarzom komfort wyboru, a przez to możliwość osiągnięcia najlepszych efektów – podkreśla specjalista.

Aby dopełnić wizji idealnego gabinetu, holistyczne podejście do pacjentki powinno być uzupełnione o współpracę między ginekologiem plastykiem, fizjoterapeutą oraz, jak już było wcześniej wspomniane, czasami również psychologiem, seksuologiem i seks coachem.

dr Tomasz Basta

Intima Clinic to krakowska klinika, która powstała z myślą o Kobietach. Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek.

Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii oraz fizjoterapii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia ginekologicznego i jako jedna z dwóch w naszym kraju wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU).

 

Założycielem kliniki jest lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP)  oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ