Dobra ginekologia estetyczna i plastyczna



Ginekologia estetyczna i plastyczna są dziedzinami stosunkowo młodymi. Choć zainteresowanie tego typu zabiegami jest naprawdę duże, Polki nadal nie mają dostatecznie dobrej wiedzy i doświadczenia w korzystaniu z ich dobrodziejstw. Bardzo ważne jest więc, aby trafiały pod opiekę naprawdę dobrych specjalistów. Zobaczcie, na co powinnyście zwracać uwagę.

 

Ginekologia estetyczna i plastyczna służą nie tylko poprawie wyglądu stref intymnych kobiecego ciała. To dziedziny, które wchodzą na szersze pola: polepszają komfort życia codziennego i funkcjonowania kobiety. Nareszcie nic ją nie boli, nic się nie ociera, znacząco poprawia się jej samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także życie seksualne.

W ten sposób patrząc na te działy medycyny, widać wyraźnie, że wbrew pozorom i panującym w społeczeństwie przekonaniom, nie zajmują się one jedynie upiększaniem miejsc intymnych, ale poprzez korygowanie anatomii przede wszystkim leczeniem kobiet.

 

Dokładna diagnoza i psychologiczne podejście

Obie dziedziny medycyny rozwiązują wiele problemów, które mogą znacząco przeszkadzać kobietom. Jednak, jak zaznacza lek. med. Tomasz Basta, dyrektor medyczny krakowskiej Intima Clinic, aby pomóc Pacjentce za pomocą tych zabiegów muszą to być problemy, które rzeczywiście wynikają z budowy ciała. Dlatego na wstępie, każdy dobry i doświadczony specjalista w tej dziedzinie, przeprowadzi dokładną diagnozę oraz szczerą i wnikliwą rozmowę z Pacjentką.

– Musimy zdawać sobie sprawę, dlaczego kobiety decydują się na skorzystanie z ginekologii estetycznej i ginekologii plastycznej. Niwelując defekty i zniekształcenia narządów rodnych, powodujemy, że kobieta lepiej funkcjonuje. To jest jeden aspekt. Drugim jest to, że poprawia się również jej życie seksualne, ponieważ dokonujemy w jej anatomii korekt, które mają na celu polepszyć jej doznania.

W tym drugim względzie – seksualności kobiety, dochodzi bardzo delikatna kwestia jej psychiki. Dlatego właśnie, jeszcze przed ustaleniem planu terapii przez lekarza, powinien on dowiedzieć się nie tylko, co pacjentce przeszkadza w wyglądzie i funkcjonowaniu stref intymnych, ale przede wszystkim dlaczego jej to przeszkadza. Jeśli kobieta chce coś poprawić, aby mieć lepsze życie seksualne, powinniśmy dojść do tego, co właściwie jest przyczyną, że jest z niego niezadowolona.

Czy rzeczywiście problem tkwi w budowie ciała, czy raczej w barierach psychicznych. Jeżeli kobieta przychodzi z ogólną informacją, że chce coś poprawić, natomiast ja widzę, że jej budowa ciała jest prawidłowa, staram się pomóc w inny sposób. Najlepiej, jeśli w razie potrzeby, taką pacjentką mogą holistycznie zaopiekować się specjaliści z różnych dziedzin: ginekolog, ale również seksuolog, psycholog lub seks coach.

To, czym się zajmuję, czyli poprawa intymnego zdrowia oraz życia kobiet, jest sprawą tak subtelną i złożoną, że nie wyobrażam sobie, aby mogło być to sprowadzone jedynie do wykonywanych zabiegów. Często mija się to bowiem z celem. Interesuje mnie jedynie prawdziwe rozwiązywanie intymnych problemów moich Pacjentek – opisuje Tomasz Basta, specjalista ginekologii estetycznej i plastycznej. Oczywiście, taka rozmowa musi odbyć się w delikatny i spokojny sposób. Lekarz zawsze powinien mieć odpowiednie podejście i czas, aby zbudować zaufanie.

 

Odpowiednia wiedza i doświadczenie

Wydawałoby się, że ginekologia estetyczna i plastyczna to działy medycyny, których zabiegi może wykonywać chirurg plastyk, lekarz zajmujący się na co dzień medycyną estetyczną albo ginekolog. Owszem, dwaj pierwsi może znają metody, zabiegi i urządzenia używane również w ginekologii estetycznej i plastycznej, ale nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie funkcjonowania narządów intymnych.

Mogą więc narazić je na funkcjonalne uszkodzenia lub późniejsze powikłania. Z kolei ginekolog, który nie miał styczności z tymi dziedzinami i tylko przy okazji chce wykonywać zabiegi z ich zakresu, może okazać się, że ma o nich zbyt małą wiedzę, a przez to nie będzie skuteczny. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybranie się do lekarza, który jest ginekologiem plastykiem, zajmującym się głównie ginekologią estetyczną i plastyczną.

Na szczęście w naszym kraju jest coraz więcej takich specjalistów. Istnieje Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej (PTGP), które zrzesza najlepszych w tym fachu. Jak podkreśla lek. med.  Tomasz Basta, Towarzystwo bardzo dba o to, aby pogłębiać wiedzę naukową w tych dziedzinach.




– Ginekologom plastykom należącym do PTGP zależy na tym, aby sposoby, jakimi leczą kobiety, rozwijały się, będąc przy tym odpowiednio przebadane. Choć ta część medycyny jest mocno skomercjalizowana, to nadal pozostaje medycyną i musimy o tym pamiętać. Dlatego przeprowadzamy badania naukowe, piszemy publikacje, a także co pół roku organizujemy kongres, na którym wymieniamy się między sobą doświadczeniami i opiniami. Wszystko po to, aby nasze Pacjentki trafiały do rzetelnych, a nie przypadkowych specjalistów.

Dobre zaplecze zabiegowe i holistyczne podejście

Bardzo ważnym aspektem jest ustalenie odpowiedniego podziału. Czym innym jest ginekologia plastyczna, a czym innym ginekologia estetyczna. Ginekologia plastyczna zajmuje się chirurgicznym poprawianiem, odtwarzaniem i zmienianiem wyglądu oraz funkcjonalności narządu rodnego.

Odbywa się to za pomocą cięcia. W jej zakres wchodzą labioplastyka (plastyka warg sromowych), waginoplastyka (plastyka pochwy), perineoplastyka (plastyka krocza), clitoroplastyka (plastyka łechtaczki). Natomiast ginekologia estetyczna koryguje miejsca intymne w małoinwazyjny sposób.

Po tego typu zabiegach nie ma okresu rekonwalescencji, pacjentka praktycznie od razu może normalnie funkcjonować. Najczęściej w tym celu stosowane są różnego typu nowoczesne lasery przeznaczone do działań ginekologicznych, a także wypełniacze oraz nici liftingujące.

Lek. med. Tomasz Basta twierdzi, że dobry gabinet, który chce w pełni pomagać kobietom niwelować problemy w budowie i wyglądzie narządów płciowych, powinien łączyć te dwie dziedziny i posiadać odpowiednie zaplecze sprzętowe.

– Każda pacjentka jest inna i wymaga indywidualnie dobranego leczenia. Terapie często powinny być łączone, ponieważ, niestety, nie ma jednej uniwersalnej metody na wszystkie problemy. Każdy laser działa w inny sposób i niweluje różne defekty. W Intima Clinic mamy wszystkie rodzaje laserów przeznaczonych do leczenia ginekologicznego. Tak duży wachlarz zabiegowy daje naszym lekarzom komfort wyboru, a przez to możliwość osiągnięcia najlepszych efektów – podkreśla specjalista.

Aby dopełnić wizji idealnego gabinetu, holistyczne podejście do pacjentki powinno być uzupełnione o współpracę między ginekologiem plastykiem, fizjoterapeutą oraz, jak już było wcześniej wspomniane, czasami również psychologiem, seksuologiem i seks coachem.

dr Tomasz Basta

Intima Clinic to krakowska klinika, która powstała z myślą o Kobietach. Zespół wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów w holistyczny sposób dba o zdrowie i życie intymne swoich Pacjentek.

Miejsce oferuje ponad 50 zabiegów i konsultacji z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii plastycznej, ginekologii estetycznej, laseroterapii oraz fizjoterapii, dietetyki, psychologii i seksuologii. Klinka wyposażona jest w najnowszej generacji sprzęt medyczny (jako jedyna w Polsce dysponuje wszystkimi rodzajami laserów do leczenia ginekologicznego i jako jedna z dwóch w naszym kraju wysoko wyspecjalizowane urządzenie HIFU).

 

Założycielem kliniki jest lek. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP)  oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się…
CZYTAJ

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do intensywnego wysiłku fizycznego, towarzyszącego maratonowi. Proces terapeutyczny jest…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki, a 63% w ogóle nie monitoruje swojego cyklu…
CZYTAJ

Na co zwrócić uwagę przy wyborze metody spowalniania progresji krótkowzroczności u dzieci?

Nawet połowa światowej populacji do 2050 roku będzie zmagała się z krótkowzrocznością – wadą wzroku, która w skrajnych przypadkach może…
CZYTAJ

Proteiny i wysoka jakość odżywcza. Specyfika suplementów diety

Dwie trzecie młodych Polaków uznaje swoje nawyki żywieniowe za zdrowe, a jednocześnie tylko co czwarty Polak odżywia się zgodnie z…
CZYTAJ

Rozmowa z Dr Franciszkiem Strzałkowskim, założycielem Kliniki Strzałkowski

DR FRANCISZEK STRZAŁKOWSKI - po powrocie z zagranicy 5 lat temu , założył Klinikę Strzałkowski. Lekarz medycyny estetycznej, anestezjolog, członek…
CZYTAJ

Jesienne obniżenie nastroju – jak sobie z nim radzić? Niezawodne źródła wsparcia

Po intensywnym lecie, kiedy jesteśmy pełni aktywności i pozytywnej motywacji, chłodniejsza pogoda może wpłynąć na naszą psychikę. Czy jednak winna…
CZYTAJ

Kluczowe trendy w dietetyce a dieta idealna

Globalne trendy żywieniowe, mimo że zmieniają się dość dynamicznie, to jednak konsekwentnie ewoluują w jednym kierunku – dążymy do tego,…
CZYTAJ

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie, odprężyć się i cieszyć wspaniałym wypoczynkiem.…
CZYTAJ

Odmłodzenie i odświeżenie – Dwa wyzwania dla skóry wokół oczu

Delikatna skóra wokół oczu – szczególnie ta dojrzała – wymaga spersonalizowanej pielęgnacji nastawionej jednocześnie na kilka obszarów. Najważniejsze z nich…
CZYTAJ

„Wspólnie rozgrzewamy serca seniorów” Knorr wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich

Obecność drugiego człowieka, chęć rozmowy, otwartość, ciepły posiłek - mają moc, by odmienić choć na chwilę życie osamotnionych, starszych osób.…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci po seniorów, często wymaga zastosowania antybiotyków. Z okazji…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rehabilitacja onkologiczna – istotny etap powrotu do zdrowia

Leczenie nowotworowe niesie ze sobą znaczne obciążenia dla organizmu pacjenta, porównywalne do…
CZYTAJ

Ponad 60% Polek nie monitoruje swojego cyklu menstruacyjnego. Co to oznacza dla ich zdrowia?

– Aż 40% polskich kobiet nie zna dokładnej daty rozpoczęcia ostatniej miesiączki,…
CZYTAJ

Wyjazd do uzdrowiska po zdrowie!

Wyjazd do uzdrowiska to dla wielu osób doskonała okazja, aby zadbać o…
CZYTAJ

Antybiotykooporność – cicha pandemia XXI wieku. Bezpieczne stosowanie antybiotyków

Sezon jesienno-zimowy sprzyja wzrostowi zachorowań, a leczenie różnych grup wiekowych, od dzieci…
CZYTAJ

Dowiedz się więcej o swojej odporności!

#Katar, #kichanie, #kaszel i ból gardła to poza kolorowymi liśćmi drzew charakterystyczne…
CZYTAJ