Dieta nawilżająca na upalne dni, czyli dieta na uapały



Wakacje to czas prawdziwej udręki dla skóry. Musi zmierzyć się z kilkoma groźnymi przeciwnikami: palącym słońcem, szkodliwym promieniowaniem UV i słoną, morską wodą. Takie starcie może być dla niej bardzo wyczerpujące. Wcieranie balsamów i kremów pomoże jedynie doraźnie.

 Żeby skutecznie nawilżyć wysuszoną letnim słońcem skórę, trzeba zadziałać także od środka. Właściwie dobrana dieta, z dużą ilością wody, warzyw i owoców, uratuje nawet najbardziej potrzebującą skórę. Podpowiadamy, jak możesz się o nią zatroszczyć jedząc i pijąc to, co lubisz najbardziej.

Nawodnienie organizmu

Woda jest najprostszym sposobem na natychmiastowe nawilżenie ciała i zwyczajne ugaszenie pragnienia. Lekarze zalecają picie od 1,5 do nawet 3 litrów wody w upalne dni. Lepiej gasi pragnienie niegazowana woda, ale tak naprawdę każda jest dobra, byle była często uzupełniana. Trzeba pamiętać, że wody smakowe to w rzeczywistości słodzone napoje, które tylko naśladują wody źródlane i mineralne, a mogą mieć czasami więcej kalorii od batonika.

– Jeśli masz ochotę na wodę z delikatnym posmakiem, możesz zrobić ją sama. Wystarczy do dzbanka z wodą dodać ulubione dodatki, np. świeżą miętę, rozmaryn, łyżkę miodu, sok z cytryny albo limonki. Taki naturalny izotonik nie tylko świetnie smakuje, ale dodatkowo wzmocni organizm. Poza wodą świetnym nawilżaczem dla organizmu są herbaty (zwłaszcza zielona) oraz świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw – mówi Agnieszka Owczarek, ekspert marki Noble Health. – Inny sposób to robienie kostek lodu z zamrożonymi w środku cząstkami owoców, np. cytrusów, truskawek albo jagód. Dodanie do dzbanka z wodą owocowych kostek lodu nada napojowi subtelnego, orzeźwiającego smaku.



Witamina C i E źródło młodej skóry

Wybieraj produkty zawierające jak najwięcej witamin C i E. Wpływają one na poziom nawodnienia skóry. Zwłaszcza witamina E, która nazywana jest witaminą młodości posiada silne właściwości antyoksydacyjne. W diecie dla dobrze nawilżonej skóry powinny się znaleźć owoce i warzywa m. in. cytrusy, porzeczki, ananasy, pomidory, kalarepa, pietruszka i brokuły.

 – Nie przepadasz za warzywami? Możesz łatwo przemycić je do codziennej diety za pomocą koktajli. Nielubiany szpinak albo buraki połącz z intensywną przyprawą. W tej roli świetnie sprawdza się chili. Dodaj jeszcze dwa produkty, np. pomidory i trochę oleju lnianego. Do tego nalej pół szklanki wody, a na koniec wszystko zblenduj. W ten sposób otrzymasz zdrową, sycącą przekąskę, która błyskawicznie nawilży skórę od środka– radzi Agnieszka Owczarek, ekspert marki Noble Health.

Naturalna odnowa – ekstrakt z pestek winogron

Niepozorny składnik, który mieści się w malutkiej pestce winogron potrafi ochronić całe nasze ciało przed szkodliwym działaniem słońca i promieniowaniem UV. Zapobiega przebarwieniom słonecznym i polepsza krążenie skóry. Jest naturalnym antyoksydantem. Poza tym wzmacnia włókna kolagenowe, odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Wszystko to za sprawą obecnych w nim proantycyjanidyn. Gdzie można go znaleźć?

Ekstrakt można dostarczyć sobie w suplemencie diety, np. w Class A Collagen albo w oleju z pestek winogron. Co ważne, świetnie wchłania się pod każdą postacią. Dobry sposób na błyskawiczne dostarczenie suchej skórze potrzebnych składników, to przyrządzenie na kolację lekkiej sałatki na bazie świeżych liści szpinaku, pomidorków koktajlowych, garści prażonego słonecznika i kiści winogron. Po ostatnim posiłku polecam zażycie suplementów diety z ekstraktem z pestek winogron w składzie.

Dlaczego akurat wtedy? – To właśnie w nocy, podczas snu skóra regeneruje się najszybciej – wyjaśnia ekspert Noble Health. – Polecam Class A Collagen, który poza ekstraktem z pestek winogron zawiera także naturalny kolagen pochodzenia rybiego oraz kwas hialuronowy. To potrójna dawka nawilżenia dla całego ciała.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ