Dieta kopenhaska



Dieta kopenhaska występuje pod różnymi nazwami. Ten sam jadłospis można znaleźć pod nazwą: dieta 13-dniowa, dieta Mayo czy dieta szwedzka.

 

Ogólnie rzecz ujmując, jest to ta sama dieta, uznawana przez specjalistów wręcz za głodówkę organizmu. Niewiele osób tak naprawdę wierzy w jej skuteczność – wydawałoby się, że w 13 dni nie można pozbyć się dużej ilości kilogramów. Cała tajemnica polega jednak na kaloryczności posiłków. Podczas gdy dorosły człowiek powinien każdego dnia dostarczać swojemu organizmowi minimum 1500 kalorii, w czasie stosowania diety kopenhaskiej dostarcza się ich jedynie 900.

Trzeba pamiętać, że każdy organizm będzie reagował inaczej na tego rodzaju dietę. Dla jednych może być ona zbyt wyczerpująca – zdarzają się nawet przypadki omdleń. Inni będą cieszyć się dobrym samopoczuciem a nawet zwiększeniem energii. Jedno jest pewne, dieta jest prawdziwą rewolucją dla organizmu a osoby, które są jej przeciwnikami wskazują, iż jest po prostu zbyt restrykcyjna.

Jadłospis jest bardzo skromny, wydzielone są nawet godziny przyjmowania posiłków. Śniadania powinno zjadać się pomiędzy godziną 8.00 a 9.00, obiad pomiędzy godzinami 12.00 a 14.00 a kolację nie później niż o 18.00.

W diecie spożywa się przede wszystkim chude mięso drobiowe, ryby, jajka, warzywa oraz niektóre owoce. Ważna jest też woda – należy wypijać każdego dnia co najmniej 1,5 litra. Można też pić zielona herbatę, czarną kawę z jedną kostką cukru. Zakazane są napoje alkoholowe oraz gazowane.

Plan żywieniowy podzielony jest na 7 części.

1 oraz 8 dnia, na śniadanie powinno się wypić jedynie kawę, na obiad 2 jajka, gotowany szpinak, część kalafiora i pomidor natomiast kolacją będzie befsztyk wołowy z sałatą skropioną cytryną.

Dzień 2 i 9 to kawa na śniadanie, befsztyk wołowy z sałatą i wybranym owocem na obiad i 5 plasterków szynki oraz jogurt naturalny na kolację.

Dzień 3 i 10 wyznacza jeszcze inne wyżywienie. Na śniadanie standardowo kawa a do niej grzanka, na obiad szpinak, pomidor i owoc a na kolację, 2 jajka, 5 plasterków szynki oraz sałata skropiona cytryną.

Dnia 4 oraz 11 na śniadanie wypija się kawę, na obiad zjada się jajko, startą marchew i serek wiejski a na kolację jogurt naturalny popity szklanka owocowego kompotu.

5-go i 12-go dnia na śniadanie należy zjeść startą marchew, na obiad gotowaną rybę a na kolację befsztyk wołowy z sałatą i brokułami.

Dzień 6 i 13 to kawa z grzanką na śniadanie, duszona pierś z kurczaka z sałatą na obiad oraz 2 jajka i marchew na kolację.

7-go dnia wypić należy zieloną herbatę na śniadanie, na obiad zjeść pierś z kurczaka oraz owoc. W tym dniu nie należy jeść kolacji.

Twórcy diety w takim wydaniu zapewniają, iż w ciągu 13 dni można zrzucić od 5 do nawet 20 kilogramów. Co ważne, ponieważ dieta jest bardzo wyczerpująca dla organizmu, nie można stosować jej częściej niż raz na 2 lata. Organizm jest przecież pozbawiany większości cennych minerałów i witamin. Niestety, warto też zauważyć, że dieta ta nie tylko nie należy do zdrowych, ale jest również mało skuteczna. Chociaż spadek wagi może być znaczący to tylko w krótkim okresie – bardzo szybko pojawia się bowiem efekt jo-jo.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ