Dieta dla biegaczy – dieta dla biegających kobiet



Dieta biegających Pań, dążąc do doskonałości chwytamy się różnych sposobów. Najczęściej stajemy się aktywniejsi, jednocześnie poszukujemy cudownego panaceum, które zapewni nam życie w pełni sił i zdrowie do później starości.

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wydaję się więc być doskonałym rozwiązaniem. I tak w rzeczywistości jest pod warunkiem, że wysiłek fizyczny  będzie poparty prawidłowymi nawykami żywieniowymi. I tutaj współczesna kobieta napotyka trudności, gdyż z wielu idealnych porad diet, musi wybrać te odpowiednie dla siebie.

Dieta Dukana, dieta Southbeach, dieta zgodna z grupa krwi, restrykcyjna dieta kopenhaska, czyli ostatnio modna dieta 5:2 to tylko niektóre z popularnych diet, które – nie właściwie stosowane – mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Konsekwencje monotonnej i ubogiej diety:

Współczesna aktywna kobieta najczęściej wybiera dietę wysokobiałkową, typu low-fat, low-card, która nie tylko ogranicza spożycie tłuszczu, ale także węglowodanów. Wiele aktywnych kobiet na hasło węglowodany czy tłuszcz dostaje gęsiej skórki. Boją się iż ich  idealne, wypracowana przez wielogodzinne ćwiczenia sylwetka, ulegnie zmianie, gdy wprowadzą do swojej diety węglowodany i tłuszcz.

Unikają więc węglowodanów jak ognia, a wybierają przede wszystkim produkty  oznaczone 0% tłuszczu, ograniczając się do otrąb, naturalnych jogurtów, różnego rodzajów serków typy light, drobiu, niektórych ryb oraz wybranych warzyw, nasion czy orzechów.

Taka monotonna dieta sprawia, że nie dostarczamy organizmowi  odpowiednich składników odżywczych.

Osoby aktywne fizycznie stanowią grupę, która wymaga specjalnego postępowania żywieniowego, potrzeby są zróżnicowane dla poszczególnych sportowców i zależą od: rodzaju uprawianego sportu, czasy trwania i intensywności treningu.

Dieta dla biegaczy

Przede wszystkim należy spożywać dzienne od 4 do 6 posiłków składających się z różnorodnych produktów spożywczych. Posiłki powinny być tak zbilansowane, aby w przynajmniej 3-4 porcje zawierały węglowodany – produkty zbożowe, makarony, ryż, kasze, owoce.

Białko będzie wówczas pochodziło z różnych źródeł, a więc nie tylko z produktów mlecznych i drobiu, ale również z ryb i czerwonego mięsa.

Najwięcej węglowodanów spośród warzyw, posiadają marchew, pietruszka i buraki.

W diecie wegan i diecie wegetarian koniecznie muszą się znaleźć warzywa strączkowe. Uzupełnienie diety stanowią warzywa czy różnego rodzaju, orzechy, pestki, nasiona i kiełki, które mogą być spożywane praktycznie we wszystkich posiłkach.

Tak zbilansowana dieta nie tylko jest zdrowa, ale przede wszystkim pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści z prowadzonej aktywności fizycznej.



Produkty jakie należy spożywać po treningu:

Najlepszymi produktami przy diecie biegacza po treningu są, produkty kukurydziane, banany, ryż, marchew, buraki, wymienione produkty  najlepiej jest spożywać od 2 godzin do 5 godzin po treningu.

Jeśli chodzi o produkty w diecie  biegaczy po upływie co najmniej 5 godzin po treningu, to najlepiej naszą dietę uzupełnić o różnego rodzaju makarony, świeże soki owocowo – warzywne, nasiona roślin strączkowych np. fasole, kasze np. kasza gryczana, owoce.

Przykładowa dieta dla biegaczy:

Na śniadanie: 2 kanapki  ( najlepiej z ciemnego pieczywa  – grahamka ) może być z serem żółtym i warzywami. Możemy dodać sałatę, rzodkiewki i pomidora. Całość wynosi około 230 kalorii.

  • Na 2-gie śniadanie: możemy zrobić jajecznice z 2 jajek ( jak wiemy 1 jajko zawiera 10% zapotrzebowania dziennego białka), do jajecznicy może dodać drobno pokrojony szczypiorek, możemy także wkroić 1 pomidora. Całość około 250 kalorii.
  • Obiad: możemy zrobić spaghetii ze szpinakiem, ( dieta dla biegaczy powinna być bogata w węglowodany, czyli makaron będzie jak najbardziej wskazany).Wrzucamy na patelnię jedno opakowanie szpinaku, dodajemy 1 ząbek czosnku, dolewamy około 100 ml, mleka, możemy także dodać pół serka pleśniowego 200 gramowego, czyli 100 gramów serka, całość gotujemy, po czym z ugotowanym makaronem mieszamy. Całość około 350 kalorii.
  • Na podwieczorek: proponujemy sałatkę owocową, jak wiemy w diecie biegacza muszą być obecne owoce, bogate w witaminę C. Dlatego naszą propozycja jest sałatka z bananów, kiwi i pomarańczy. 2 banany kroimy w drobną kostkę, następnie 2 owoce kiwi także kroimy w drobną kostkę i dodajemy 1 pomarańczę rozdrobnioną w małe kawałki. Całość około 180 kalorii.
  • Na kolację: proponujemy filet z łososia, podsmażony na oliwie, do tego dodajemy ugotowane brokuły i marchew wraz z ugotowany zielonym groszkiem ( rośliny strączkowe są bardzo ważne w diecie biegacza ).Całość około 320 kalorii.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ