Dieta dla biegaczy – dieta dla biegających kobiet



Dieta biegających Pań, dążąc do doskonałości chwytamy się różnych sposobów. Najczęściej stajemy się aktywniejsi, jednocześnie poszukujemy cudownego panaceum, które zapewni nam życie w pełni sił i zdrowie do później starości.

Zwiększenie poziomu aktywności fizycznej wydaję się więc być doskonałym rozwiązaniem. I tak w rzeczywistości jest pod warunkiem, że wysiłek fizyczny  będzie poparty prawidłowymi nawykami żywieniowymi. I tutaj współczesna kobieta napotyka trudności, gdyż z wielu idealnych porad diet, musi wybrać te odpowiednie dla siebie.

Dieta Dukana, dieta Southbeach, dieta zgodna z grupa krwi, restrykcyjna dieta kopenhaska, czyli ostatnio modna dieta 5:2 to tylko niektóre z popularnych diet, które – nie właściwie stosowane – mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Konsekwencje monotonnej i ubogiej diety:

Współczesna aktywna kobieta najczęściej wybiera dietę wysokobiałkową, typu low-fat, low-card, która nie tylko ogranicza spożycie tłuszczu, ale także węglowodanów. Wiele aktywnych kobiet na hasło węglowodany czy tłuszcz dostaje gęsiej skórki. Boją się iż ich  idealne, wypracowana przez wielogodzinne ćwiczenia sylwetka, ulegnie zmianie, gdy wprowadzą do swojej diety węglowodany i tłuszcz.

Unikają więc węglowodanów jak ognia, a wybierają przede wszystkim produkty  oznaczone 0% tłuszczu, ograniczając się do otrąb, naturalnych jogurtów, różnego rodzajów serków typy light, drobiu, niektórych ryb oraz wybranych warzyw, nasion czy orzechów.

Taka monotonna dieta sprawia, że nie dostarczamy organizmowi  odpowiednich składników odżywczych.

Osoby aktywne fizycznie stanowią grupę, która wymaga specjalnego postępowania żywieniowego, potrzeby są zróżnicowane dla poszczególnych sportowców i zależą od: rodzaju uprawianego sportu, czasy trwania i intensywności treningu.

Dieta dla biegaczy

Przede wszystkim należy spożywać dzienne od 4 do 6 posiłków składających się z różnorodnych produktów spożywczych. Posiłki powinny być tak zbilansowane, aby w przynajmniej 3-4 porcje zawierały węglowodany – produkty zbożowe, makarony, ryż, kasze, owoce.

Białko będzie wówczas pochodziło z różnych źródeł, a więc nie tylko z produktów mlecznych i drobiu, ale również z ryb i czerwonego mięsa.

Najwięcej węglowodanów spośród warzyw, posiadają marchew, pietruszka i buraki.

W diecie wegan i diecie wegetarian koniecznie muszą się znaleźć warzywa strączkowe. Uzupełnienie diety stanowią warzywa czy różnego rodzaju, orzechy, pestki, nasiona i kiełki, które mogą być spożywane praktycznie we wszystkich posiłkach.

Tak zbilansowana dieta nie tylko jest zdrowa, ale przede wszystkim pozwoli czerpać jeszcze większe korzyści z prowadzonej aktywności fizycznej.



Produkty jakie należy spożywać po treningu:

Najlepszymi produktami przy diecie biegacza po treningu są, produkty kukurydziane, banany, ryż, marchew, buraki, wymienione produkty  najlepiej jest spożywać od 2 godzin do 5 godzin po treningu.

Jeśli chodzi o produkty w diecie  biegaczy po upływie co najmniej 5 godzin po treningu, to najlepiej naszą dietę uzupełnić o różnego rodzaju makarony, świeże soki owocowo – warzywne, nasiona roślin strączkowych np. fasole, kasze np. kasza gryczana, owoce.

Przykładowa dieta dla biegaczy:

Na śniadanie: 2 kanapki  ( najlepiej z ciemnego pieczywa  – grahamka ) może być z serem żółtym i warzywami. Możemy dodać sałatę, rzodkiewki i pomidora. Całość wynosi około 230 kalorii.

  • Na 2-gie śniadanie: możemy zrobić jajecznice z 2 jajek ( jak wiemy 1 jajko zawiera 10% zapotrzebowania dziennego białka), do jajecznicy może dodać drobno pokrojony szczypiorek, możemy także wkroić 1 pomidora. Całość około 250 kalorii.
  • Obiad: możemy zrobić spaghetii ze szpinakiem, ( dieta dla biegaczy powinna być bogata w węglowodany, czyli makaron będzie jak najbardziej wskazany).Wrzucamy na patelnię jedno opakowanie szpinaku, dodajemy 1 ząbek czosnku, dolewamy około 100 ml, mleka, możemy także dodać pół serka pleśniowego 200 gramowego, czyli 100 gramów serka, całość gotujemy, po czym z ugotowanym makaronem mieszamy. Całość około 350 kalorii.
  • Na podwieczorek: proponujemy sałatkę owocową, jak wiemy w diecie biegacza muszą być obecne owoce, bogate w witaminę C. Dlatego naszą propozycja jest sałatka z bananów, kiwi i pomarańczy. 2 banany kroimy w drobną kostkę, następnie 2 owoce kiwi także kroimy w drobną kostkę i dodajemy 1 pomarańczę rozdrobnioną w małe kawałki. Całość około 180 kalorii.
  • Na kolację: proponujemy filet z łososia, podsmażony na oliwie, do tego dodajemy ugotowane brokuły i marchew wraz z ugotowany zielonym groszkiem ( rośliny strączkowe są bardzo ważne w diecie biegacza ).Całość około 320 kalorii.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ