Dieta cytrynowa.



Dieta cytrynowa, jest idealną dietą na upalne dni. Dieta cytrynowa bogata jest w duże ilości witaminy C. Natomiast bioflawonidy zawarte w cytrynie pozwalają szybciej spalić tłuszcze i tym samym, czego efektem jest schudnięcie.

Dodatkowo witaminy sąs źródłem witamin z grupy B, ale i żelaza, magnezu, manganu, cynku i selenu. Pierwiastki te, wspólnie z grupą witamin B….

….odtruwają bowiem one wątrobę oraz jelita, to natomiast oczyszcza skórę i likwiduje uczucie zmęczenia. Składniki te mają też inną zaletę, wzmacniają  tkankę łączną, czego efektem jest to iż nasza skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Kupując cytryny musimy pamiętać o jednej podstawowej sprawie, cytryny z cienką skórką są bardziej soczyste niż cytryny z grubą skórką.

Przyrządzanie diety cytrynowej:

Dieta cytrynowa jest bardzo prosta w stosowaniu. Codziennie rano, przed jedzeniem (na czczo), wypij szklankę wody z sokiem z  cytryny. Dokładnie taką samą czynność wykonaj przed obiadem i przed kolacją. Sok z cytryny możesz także dodawać do innych potraw według własnego uznania.

Rozpoczynamy dietę cytrynową:

zaczynamy od śniadania:
1 kromka chleba najlepiej pieczywo ciemne, na kromkę nakładamy  twaróg, który możemy  skropić kilkoma kroplami soku z cytryny, możemy także zjęść płatki owsiane lub jęczmienne ugotowanych na filiżance chudego mleka. dodatkowo można sobie przyrządzić starte jabłko pokropione sokiem z cytryny.

drugie śniadanie:
Wszelakie cytrusy: może być pomarańcza  bądź grejfrut lub mandarynki

Podwieczorek:
Na podwieczorek przyfotuj jogurt z sokiem cytryny (1/2 cytryny)

Menu Diety cytrynowej: 

Dzień 1
Obiad – powinień mieć ok. 350 kcal
Przygotuj jajko w sosie jogurtowym, 
jak przyrządzić: mieszamy 250 ml jogurtu z drobno pokrojoną cebulą i z dwoma łyżkami posiekanej zieleniny  może to być natka, pietruszka lub  koperk, nastepnie gotujemy 2 jaka na twardo i polewamy je wcześniej przyrządzonym sosem.

Kolacja – ok. 300 kcal
Grzyby z makaronem
Gotujemy ok 250gramów  kurek, drobno je kroimy, po czym polewamy sokiem z cytryny, nastepnie dodajemy wcześniej ugotowany makaron nie więcej niż 75 gramów. wszystko mieszamy, posupyjemy natką możemy także doadać 1 łyżkę masła.



Dzień 2 
Obiad – ok. 320 kcal
Ryż z duszoną marchewką:

Do tego dania potrzebne nam są 2 marchewki, które myjemy i gotujemy (wcześniej kroimy je w talarki), następnie skrapiamy je sokiem z cytryny. Następnie gotujemy 200 gramów ryżu, po ugotowaniu ryży, ugotowane marchewki i ryż wrzucamy na patelnię i powoli podsmażamy. Do marchewki i ryżu możemy dodać kilka brokuł wcześniej ugotowanych. Całość zalewamy sokiem z całej cytryny.

Kolacja – ok. 300 kcal
Sałatka z kurczakiem 

Ugotuj 150 gramów piersi z kurczaka i pokrój ją w cienkie paseczki, pierś  kurczaka doprawiamy 100ml jogurtu naturalnego z sokiem z cytryny oraz odrobiną pieprzem.

Dzień 3
Obiad – ok. 350 kcal
Sałatka ziemniaczana z kurczakiem

Gotujemy 3 ziemniaki, następnie kroimy je w plasterki i dodajemy 3 ugotowane, też pokrojone w plasterki pieczraki, całość skraplamy sokiem z cytryny. Nastepnie gotujemy jedną pierś z kurczaka.

Kolacja – ok. 320 kcal
Ryż z piersią z indyka 

Gotujemy 200 gramów  ryżu (1 torebka), ugotowany ryż przekładamy na patelnie, następnie gotujemy 1 pierś z indyka. Po ugotowaniu, kroimy w drobne kawałeczki i też przekładamy na patelnie i razem z ryżem delikatnie podsmażamy. Dodajemy 1 łyżkę stołową oleju. Całość skraplamy sokiem z cytryny, możemy dodać także natkę pietruszki.

Dodatkowo pamiętajmy aby wypijać co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Nalej 1,5 litra wody do naczynia i dodaj 4 plasterki cytryny.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ