Diagnoza na wagę złota – jak wybrać pracownię diagnostyczną?



Polacy często przypadkowo wybierają pracownie diagnostyczne. Powód – nie wiemy, czym się kierować przy wyborze takiego ośrodka. Efekt – diagnozujemy choroby zbyt późno lub niedokładnie, tracąc czas, pieniądze i zdrowie. 

Tymczasem mając w ręce skierowanie wystarczy zwrócić uwagę na 3 najważniejsze elementy cechujące dobry ośrodek – przekonują eksperci. – Wybierając pracownię diagnostyczną powinniśmy kierować się jej doświadczeniem i dostępną w niej technologią.

Dziś nowoczesne ośrodki mają na swoim wyposażeniu nie tylko standardowe USG i RTG, ale przede wszystkim zaawansowane technologicznie rezonanse magnetyczne i tomografię komputerową, pozwalającą np. na diagnostykę 3D jamy brzusznej.   Im nowocześniejszy jest ośrodek, tym precyzyjniej możemy zostać zdiagnozowani.  Warto także zrobić rozeznanie dotyczące lekarzy, którzy pracują w ośrodku – wylicza dr Artur Grochowski, dyrektor NZOZ HELIMED w woj. opolskim.

Kompleksowy obraz stanu zdrowia

Jak Polacy wybierają pracownie diagnostyczne? Najczęściej szukamy tych najbliżej domu i oferujących najniższe ceny. Tak robi dziś ponad połowa pacjentów, która dostaje skierowanie na badania – wynika z danych HELIMED Diagnostic Imaging. A to błąd – przekonują eksperci. Efektem tego często jest zbyt późna lub niedokładna diagnostyka rzutująca na zdrowie i podjętą terapię.

Ten problem najczęściej dotyka pacjentów z nowotworami, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i stwardnieniem rozsianym (SM). W ich przypadku kompleksowa i precyzyjna diagnostyka jest podstawą przy doborze odpowiedniej terapii. Dlatego specjaliści przestrzegają, aby wybierając pracownię, kierować się zupełnie innymi kryteriami niż cena badania czy liczba kilometrów.



– Szukajmy ośrodków, które są w stanie zapewnić nam kompleksową diagnostykę, a tym samym dostarczyć lekarzowi prowadzącemu pełny obraz naszego stanu zdrowia. Często, bowiem po wykonaniu np. RTG konieczna jest dalsza, pogłębiona diagnostyka np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – mówi dr Aldona Giec – Lorenz,  dyrektor ds. medycznych HELIMED Diagnostic Imaging.

modanaurode.pl  -  diagnoza, pracownia diagnostyczna

I dodaje: –  Wybierając jeden ośrodek dysponujący różnymi urządzeniami, mamy także pewność, że badający nas lekarze będą ze sobą konsultować nasz przypadek, przez co unikniemy rozbieżnych opinii na temat naszego stanu zdrowia i przypadku, co często ma miejsce, kiedy różne badania wykonujemy w różnych ośrodkach – mówi.

Dziś ośrodkiem diagnozującym kompleksowo jest placówka, która dysponuje nowoczesnym USG, RTG, a przede wszystkim tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym. To właśnie te dwa ostatnie badania, ze względu na nieinwazyjność oceny zmian, obrazowanie w czasie

rzeczywistym czy możliwość otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, są potężną bronią współczesnej diagnostyki.

O wysokiej jakości placówki w tych specjalnościach świadczyć może możliwość wykonywania badań wysokospecjalistycznych, np. spektroskopii rezonansu magnetycznego lub koronarografia z oceną funkcji serca.

 -Najwyższej klasy urządzenia pozwalają na uzyskanie obrazu naświetlanej warstwy przekroju grubości kilku milimetrów. Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego wiele przekrojów można następnie połączyć w jeden trójwymiarowy obraz danego narządu, mając pełen obraz zmian zachodzących w organizmie – tłumaczy dr Artur Grochowski.

Doświadczeni eksperci są kluczowi

Ale nie tylko sprzęt liczy się w dobrej diagnozie i ocenie placówki. Zdaniem specjalistów najważniejsi są lekarze, którzy czytają nasze wyniki.

To często od ich opisu, jaki dostajemy z wynikiem, zależy nasza dalsza terapia i zdrowie. Największe ośrodki w Polsce współpracują dziś z lekarzami różnych specjalizacji, często pracownikami naukowymi najlepszych uczelni w kraju. – Wybierając pracownię upewnijmy się wcześniej, kto będzie nas diagnozował, jacy lekarze pracują w ośrodku

modanaurode.pl  -  diagnoza, pracownia diagnostyczna

, jakie mają specjalizacje i doświadczenie w swojej pracy. Najlepiej, jeśli przypadki onkologiczne diagnozuje doświadczony onkolog, a złamania ortopeda lub neurolog. To od nich będzie później zależał, jakie nasz lekarz prowadzący dobierze leki, terapię, czy skieruje nas zabieg lub na rehabilitację. Dziś dobra i precyzyjna diagnostyka podparta wiedzą i doświadczeniem lekarza to połowa sukcesu w procesie leczenia – mówi dr Giec-Lorenz.

Jakość pracowni można ocenić także na miejscu. Zdaniem przedstawicieli HELIMED wystarczy się wtedy tylko rozejrzeć.  – Najlepsze ośrodki w kraju mogą pochwalić się szeregiem certyfikatów i wyróżnień, często znajdziemy je w poczekalniach i na stronach www. Warto się z nimi zapoznać robiąc research, są one często dowodem na to, że ośrodek nieustannie się rozwija, zarówno na polu technologicznym, jak i naukowym – mówi dr Giec-Lorenz.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ