Diagnoza na wagę złota – jak wybrać pracownię diagnostyczną?



Polacy często przypadkowo wybierają pracownie diagnostyczne. Powód – nie wiemy, czym się kierować przy wyborze takiego ośrodka. Efekt – diagnozujemy choroby zbyt późno lub niedokładnie, tracąc czas, pieniądze i zdrowie. 

Tymczasem mając w ręce skierowanie wystarczy zwrócić uwagę na 3 najważniejsze elementy cechujące dobry ośrodek – przekonują eksperci. – Wybierając pracownię diagnostyczną powinniśmy kierować się jej doświadczeniem i dostępną w niej technologią.

Dziś nowoczesne ośrodki mają na swoim wyposażeniu nie tylko standardowe USG i RTG, ale przede wszystkim zaawansowane technologicznie rezonanse magnetyczne i tomografię komputerową, pozwalającą np. na diagnostykę 3D jamy brzusznej.   Im nowocześniejszy jest ośrodek, tym precyzyjniej możemy zostać zdiagnozowani.  Warto także zrobić rozeznanie dotyczące lekarzy, którzy pracują w ośrodku – wylicza dr Artur Grochowski, dyrektor NZOZ HELIMED w woj. opolskim.

Kompleksowy obraz stanu zdrowia

Jak Polacy wybierają pracownie diagnostyczne? Najczęściej szukamy tych najbliżej domu i oferujących najniższe ceny. Tak robi dziś ponad połowa pacjentów, która dostaje skierowanie na badania – wynika z danych HELIMED Diagnostic Imaging. A to błąd – przekonują eksperci. Efektem tego często jest zbyt późna lub niedokładna diagnostyka rzutująca na zdrowie i podjętą terapię.

Ten problem najczęściej dotyka pacjentów z nowotworami, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) i stwardnieniem rozsianym (SM). W ich przypadku kompleksowa i precyzyjna diagnostyka jest podstawą przy doborze odpowiedniej terapii. Dlatego specjaliści przestrzegają, aby wybierając pracownię, kierować się zupełnie innymi kryteriami niż cena badania czy liczba kilometrów.



– Szukajmy ośrodków, które są w stanie zapewnić nam kompleksową diagnostykę, a tym samym dostarczyć lekarzowi prowadzącemu pełny obraz naszego stanu zdrowia. Często, bowiem po wykonaniu np. RTG konieczna jest dalsza, pogłębiona diagnostyka np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny – mówi dr Aldona Giec – Lorenz,  dyrektor ds. medycznych HELIMED Diagnostic Imaging.

modanaurode.pl  -  diagnoza, pracownia diagnostyczna

I dodaje: –  Wybierając jeden ośrodek dysponujący różnymi urządzeniami, mamy także pewność, że badający nas lekarze będą ze sobą konsultować nasz przypadek, przez co unikniemy rozbieżnych opinii na temat naszego stanu zdrowia i przypadku, co często ma miejsce, kiedy różne badania wykonujemy w różnych ośrodkach – mówi.

Dziś ośrodkiem diagnozującym kompleksowo jest placówka, która dysponuje nowoczesnym USG, RTG, a przede wszystkim tomografią komputerową i rezonansem magnetycznym. To właśnie te dwa ostatnie badania, ze względu na nieinwazyjność oceny zmian, obrazowanie w czasie

rzeczywistym czy możliwość otrzymania obrazów o wysokiej rozdzielczości przestrzennej, są potężną bronią współczesnej diagnostyki.

O wysokiej jakości placówki w tych specjalnościach świadczyć może możliwość wykonywania badań wysokospecjalistycznych, np. spektroskopii rezonansu magnetycznego lub koronarografia z oceną funkcji serca.

 -Najwyższej klasy urządzenia pozwalają na uzyskanie obrazu naświetlanej warstwy przekroju grubości kilku milimetrów. Dzięki wykorzystaniu systemu komputerowego wiele przekrojów można następnie połączyć w jeden trójwymiarowy obraz danego narządu, mając pełen obraz zmian zachodzących w organizmie – tłumaczy dr Artur Grochowski.

Doświadczeni eksperci są kluczowi

Ale nie tylko sprzęt liczy się w dobrej diagnozie i ocenie placówki. Zdaniem specjalistów najważniejsi są lekarze, którzy czytają nasze wyniki.

To często od ich opisu, jaki dostajemy z wynikiem, zależy nasza dalsza terapia i zdrowie. Największe ośrodki w Polsce współpracują dziś z lekarzami różnych specjalizacji, często pracownikami naukowymi najlepszych uczelni w kraju. – Wybierając pracownię upewnijmy się wcześniej, kto będzie nas diagnozował, jacy lekarze pracują w ośrodku

modanaurode.pl  -  diagnoza, pracownia diagnostyczna

, jakie mają specjalizacje i doświadczenie w swojej pracy. Najlepiej, jeśli przypadki onkologiczne diagnozuje doświadczony onkolog, a złamania ortopeda lub neurolog. To od nich będzie później zależał, jakie nasz lekarz prowadzący dobierze leki, terapię, czy skieruje nas zabieg lub na rehabilitację. Dziś dobra i precyzyjna diagnostyka podparta wiedzą i doświadczeniem lekarza to połowa sukcesu w procesie leczenia – mówi dr Giec-Lorenz.

Jakość pracowni można ocenić także na miejscu. Zdaniem przedstawicieli HELIMED wystarczy się wtedy tylko rozejrzeć.  – Najlepsze ośrodki w kraju mogą pochwalić się szeregiem certyfikatów i wyróżnień, często znajdziemy je w poczekalniach i na stronach www. Warto się z nimi zapoznać robiąc research, są one często dowodem na to, że ośrodek nieustannie się rozwija, zarówno na polu technologicznym, jak i naukowym – mówi dr Giec-Lorenz.

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż są stosowane w diagnostyce. Badania laboratoryjne Podstawowym krokiem…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze. Chociaż mogą wydawać się zupełnie niepowiązane, łączy je…
CZYTAJ

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i profilaktyka na błoniach PGE Narodowego w weekend 25-26 stycznia 2025 r.

Przychodnia WOŚP i ZnanyLekarz wraz z Grupą LUX MED po raz kolejny przyjmie pacjentów podczas Finału WOŚP. Bezpłatne badania i…
CZYTAJ

Niacyna i biotyna zimą Moc witamin B dla nawilżenia i regeneracji

Zima to czas, kiedy skóra jeszcze bardziej niż zwykle potrzebuje dogłębnej regeneracji i nawilżenia. Zmęczenie po lecie i trudne warunki…
CZYTAJ

Perfumy Creed – propozycja dla wybierających zapachy świadomie

Na rynku perfumeryjnym, zdominowanym przez największe marki modowe, wciąż można znaleźć produkty niesztampowe, może nawet niszowe z punktu widzenia osób,…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Klasyczne metody diagnostyczne

Zanim przyjrzymy się nowoczesnym metodom, dobrze jest zrozumieć klasyczne podejścia, które wciąż…
CZYTAJ

Migrena i depresja – co łączy te dwie choroby?

Migrena i depresja to choroby, które często chodzą ze sobą w parze.…
CZYTAJ

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ