Czy potrzebujesz probiotyku ginekologicznego?
W ciągu kilku ostatnich lat probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe mikroorganizmy o prozdrowotnych właściwościach, zyskały dużą popularność w Polsce i na świecie jako preparaty osłonowe zalecane podczas kuracji antybiotykiem.
Produkty tego typu sprawdzają się także w innych sytuacjach, na przykład w przebiegu zmian hormonalnych u kobiet, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia osłabionej flory bakteryjnej pochwy. Niestety, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ciało potrzebuje wsparcia ze strony skutecznego probiotyku ginekologicznego.
Jak działają preparaty probiotyczne dla kobiet?
Około 96% flory bakteryjnej pochwy zdrowej Polki stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus. Są to tzw. pałeczki kwasu mlekowego, które wytwarzają w drogach rodnych kobiety kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego, zdrowego pH okolic intymnych. Kwaśny odczyn pochwy wyraźnie ogranicza możliwości rozwoju chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu układ moczowo-płciowy kobiety jest mniej podatny na rozwój zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.
Bakterie kwasu mlekowego pełnią także dodatkowe funkcje:
- korzystnie oddziałują na aktywność układu odpornościowego;
- rywalizują z patogenami o miejsce na powierzchni nabłonka pochwy, hamując tym samym jego kolonizację przez szkodliwe mikroorganizmy;
- odbierają składniki odżywcze chorobotwórczym drobnoustrojom;
- wytwarzają bakteriocyny i nadtlenek wodoru, czyli substancje zwalczające rozwój i wzrost patogenów.
Pałeczki Lactobacillus to ultra skuteczne bakterie do zadań specjalnych, nic więc dziwnego, że to one wchodzą w skład wielu popularnych probiotyków ginekologicznych, w tym kapsułek dopochwowych Lactovaginal. Obecność dobroczynnych bakterii sprawia, że preparaty probiotyczne nie tylko przywracają kwaśny odczyn pochwy, ale także normalizują wydzielinę z dróg rodnych i łagodzą przykre objawy stanu zapalnego.
Kiedy warto zaopatrzyć się w probiotyk?
Głównym wskazaniem do zastosowania produktu probiotycznego jest leczenie antybiotykiem, ponieważ silne działanie antybakteryjne leków tego typu często skutkuje wyjałowieniem pochwy z pałeczek kwasu mlekowego i wzrostem pH okolic intymnych. Do zmniejszenia liczby bakterii Lactobacillus może jednak dochodzić również w innych okolicznościach:
- w okresie wzmożonej aktywności seksualnej i przy częstej zmianie partnerów;
- pod wpływem długotrwałego stresu – wytwarzany wówczas hormon stresu osłabia naturalne siły obronne organizmu;
- w trakcie leczenia onkologicznego (radioterapia, chemioterapia);
- przy niewłaściwej higienie intymnej (np. irygacje pochwy, noszenie perfumowanych wkładek do bielizny, zbyt rzadkie lub nadmiernie częste podmywanie się);
- w przebiegu zmian hormonalnych okresu ciąży, połogu i menopauzy;
- podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych;
- po miesiączce.
Dobrze dobrany probiotyk ginekologiczny, którego skład odzwierciedla biocenozę pochwy statystycznej Polki (np. Lactovaginal ), to najlepszy sprzymierzeniec twojego zdrowia intymnego. Kapsułki dopochwowe są bezpieczne i możesz stosować je leczniczo, po wystąpieniu upławów, lub profilaktycznie.