Czy potrzebujesz probiotyku ginekologicznego?



W ciągu kilku ostatnich lat probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe mikroorganizmy o prozdrowotnych właściwościach, zyskały dużą popularność w Polsce i na świecie jako preparaty osłonowe zalecane podczas kuracji antybiotykiem.

Produkty tego typu sprawdzają się także w innych sytuacjach, na przykład w przebiegu zmian hormonalnych u kobiet, gdy organizm potrzebuje wzmocnienia osłabionej flory bakteryjnej pochwy. Niestety, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze ciało potrzebuje wsparcia ze strony skutecznego probiotyku ginekologicznego.

Jak działają preparaty probiotyczne dla kobiet?

Około 96% flory bakteryjnej pochwy zdrowej Polki stanowią bakterie z rodzaju Lactobacillus. Są to tzw. pałeczki kwasu mlekowego, które wytwarzają w drogach rodnych kobiety kwas mlekowy odpowiedzialny za utrzymanie niskiego, zdrowego pH okolic intymnych. Kwaśny odczyn pochwy wyraźnie ogranicza możliwości rozwoju chorobotwórczych bakterii, dzięki czemu układ moczowo-płciowy kobiety jest mniej podatny na rozwój zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.

Bakterie kwasu mlekowego pełnią także dodatkowe funkcje:

  • korzystnie oddziałują na aktywność układu odpornościowego;
  • rywalizują z patogenami o miejsce na powierzchni nabłonka pochwy, hamując tym samym jego kolonizację przez szkodliwe mikroorganizmy;
  • odbierają składniki odżywcze chorobotwórczym drobnoustrojom;
  • wytwarzają bakteriocyny i nadtlenek wodoru, czyli substancje zwalczające rozwój i wzrost patogenów.

Pałeczki Lactobacillus to ultra skuteczne bakterie do zadań specjalnych, nic więc dziwnego, że to one wchodzą w skład wielu popularnych probiotyków ginekologicznych, w tym kapsułek dopochwowych Lactovaginal. Obecność dobroczynnych bakterii sprawia, że preparaty probiotyczne nie tylko przywracają kwaśny odczyn pochwy, ale także normalizują wydzielinę z dróg rodnych i łagodzą przykre objawy stanu zapalnego.



Kiedy warto zaopatrzyć się w probiotyk?

Głównym wskazaniem do zastosowania produktu probiotycznego jest leczenie antybiotykiem, ponieważ silne działanie antybakteryjne leków tego typu często skutkuje wyjałowieniem pochwy z pałeczek kwasu mlekowego i wzrostem pH okolic intymnych. Do zmniejszenia liczby bakterii Lactobacillus może jednak dochodzić również w innych okolicznościach:

  • w okresie wzmożonej aktywności seksualnej i przy częstej zmianie partnerów;
  • pod wpływem długotrwałego stresu – wytwarzany wówczas hormon stresu osłabia naturalne siły obronne organizmu;
  • w trakcie leczenia onkologicznego (radioterapia, chemioterapia);
  • przy niewłaściwej higienie intymnej (np. irygacje pochwy, noszenie perfumowanych wkładek do bielizny, zbyt rzadkie lub nadmiernie częste podmywanie się);
  • w przebiegu zmian hormonalnych okresu ciąży, połogu i menopauzy;
  • podczas stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych;
  • po miesiączce.

Dobrze dobrany probiotyk ginekologiczny, którego skład odzwierciedla biocenozę pochwy statystycznej Polki (np. Lactovaginal ), to najlepszy sprzymierzeniec twojego zdrowia intymnego. Kapsułki dopochwowe są bezpieczne i możesz stosować je leczniczo, po wystąpieniu upławów, lub profilaktycznie.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ