Czy można uniknąć przeziębienia?



Często lekceważone, za to wyjątkowo uciążliwe przeziębienie jest typową dolegliwością w okresie jesienno-zimowym. Czy z tą dolegliwością można walczyć?

Czy istnieją skuteczne sposoby na uniknięcie kataru i gorączki? Oto kilka sprawdzonych porad dla tych, którzy chcą zwiększyć swe szanse na cieszenie się dobrą formą nawet w porze zwiększonego ryzyka.

Jak objawia się przeziębienie?

Objawy przeziębienia są nam doskonale znane. Większość z nas boryka się z nim przecież kilka razy w roku. Bóle gardła, podwyższona temperatura, gorsze samopoczucie, zmęczenie oraz zapchany nos to dolegliwości, z którymi przeciętny Polak boryka się średnio 2-4 razy w roku. Takie dolegliwości mogą utrudniać życie nawet przez dziesięć dni, tyle bowiem czasu potrzeba, by wyleczyć przeziębienie. Czy można ich uniknąć?

 Jak unikać przeziębienia?

Za rozwój tej choroby odpowiedzialne są wirusy, które bardzo szybko przenoszą się z człowieka na człowieka. Jednym z podstawowych zaleceń w okresie zwiększonego ryzyka staje się zatem unikanie większych skupisk ludzkich, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach. Ważne jest też wzmocnienie odporności organizmu. Im silniejszy układ immunologiczny, tym skuteczniej nasz organizm radzi sobie z atakami wirusów.

Warto zatem sięgać po witaminy, a do jesiennej diety wprowadzić większą porcję świeżych warzyw i owoców. Szczególnie zalecane są te, w których znajduje się witamina C. Cytrusy, czarna porzeczka i brokuły powinny zatem pojawiać się na stole wyjątkowo często. Profilaktyka obejmuje nie tylko dietę, ale i aktywność fizyczną.

Wysportowany, dotleniony organizm staje się silniejszy, a ruch na świeżym powietrzu pozwala skutecznie zahartować się przed nadchodzącą zimą. Pamiętać też należy o stroju. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie organizmu może doprowadzić do rozwoju choroby. Jesienią, gdy pogoda sprawia najwięcej niespodzianek, warto sięgnąć po sprawdzony i uniwersalny styl „na cebulkę”.




Jak złagodzić skutki przeziębienia?

Wzbogacenie diety o cenne dla zdrowia witaminy oraz wypoczynek z pewnością mogą się okazać skuteczną pomocą w przypadku przeziębienia. Problemem, z którym walka wydaje się najtrudniejsza, jest jednak katar. Czym jest katar? Jest to wydzielina pojawiająca się wskutek rozwoju stanu zapalnego błony śluzowej. Gęsty katar zatyka nos, poważnie utrudniając oddychanie. Na szczęście współczesna medycyna ma swe sprawdzone sposoby na leczenie kataru.

Wśród środków pozwalających na walkę z tym uciążliwym problemem prym wiodą płyny do nosa, które pozwalają na udrożnienie górnych dróg oddechowych i skuteczną walkę ze stanem zapalnym. Wśród leków, które pozwalają zwalczać objawy zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, ważne miejsce zajmuje płyn marki Xylorin.  Bezpieczny i łatwy w aplikacji aerozol pozwala na zmniejszenie obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Jego stosowanie pozwala na zmniejszenie ilości wydzieliny zalegającej w nozdrzach, dzięki czemu oddychanie przez nos staje się znacznie łatwiejsze.

Stosowanie się do zasad zdrowego stylu życia, troska o profilaktykę oraz unikanie kontaktów z wirusami to podstawa dla każdego, komu marzy się uwolnienie od powracających co roku przeziębień.  Dla własnego dobra warto skorzystać ze sprawdzonych sposobów walki z przeziębieniem i w porę wzmocnić swój organizm. Wbrew pozorom jest to bardzo proste.

modanaurode.pl - przeziebienie-recolor-z

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ