Czterdzieści tygodni oczekiwania



Ciąża to dla wielu mam, nawet tych doświadczonych, fascynujący, ale i jednocześnie stresujący czas. Trwa około 40 tygodni i wiąże się z wieloma zmianami, jakie zachodzą w organizmie i psychice ciężarnej. Zmienia się także otoczenie: rodzina reaguje różnie na wieści o pojawieniu się nowej osoby w jej gronie, trwają przygotowania mieszkania do przyjęcia malucha, a kalendarz ciąży, który ułatwi nam odliczanie dni do rozwiązania wydaje się nie mieć końca.

Czas snu i wrażliwego węchu

Liczenie tygodni ciąży zaczyna się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na pierwsze badania ginekologiczne trafiają pacjentki w około 5-7 tygodniu ciąży, kiedy lekarz może dojrzeć na ekranie ultrasonografu zarodek i ocenić, czy początek ciąży przebiega prawidłowo. Wtedy też zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego. Przyszła mama może już odczuwać pewne dolegliwości: senność, wzmożone oddawanie moczu, mdłości i niechęć do niektórych zapachów.

Przyszła mama w pierwszym trymestrze ciąży może też czuć się ociężała, ale nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Owszem, warto zadbać o dłuższy sen, odpoczynek w ciągu dnia oraz zdrowe posiłki, ale pływanie, marsz, a nawet bieganie, jeśli ciąża przebiega prawidłowa, wciąż powinny gościć w jej rozkładzie dnia. Przyszła mama może też mieć wahania nastrojów, warto więc uczulić najbliższych na to, że być może będzie wrażliwsza na krytyczne uwagi i zestresowana.



Pełnia radości z ciąży

Po trudnych pierwszych 15 tygodniach ciąży i badaniach usg, dzięki którym lekarz sprawdza czy maluch nie będzie cierpiał na ciężkie genetyczne choroby, przychodzi czas względnego spokoju i dobrego samopoczucia. Wiele ciężarnych czeka do drugiego trymestru z poinformowaniem bliższych i dalszych znajomych o tym, że spodziewa się dziecka.

Chociaż ciąża jest już widoczna, piersi znacznie się powiększają, to większość mam w tym okresie czuje się wybornie: ma dużo energii, dobre samopoczucie, libido wzrasta, mdłości i senność mijają. Większość przyszłych mam w drugim trymestrze ciąży, jeśli nie przytyła więcej niż 5 kilogramów, czuje się też niezwykle seksownie i jest aktywna fizycznie. W tym czasie warto zapisać się do szkoły rodzenia i rozglądać za wyprawką.

Wolniutko do upragnionego końca ciąży

Trzeci trymestr to już oczekiwanie na poród. W internetowych oraz podręcznikowych kalendarzach ciążowych można doczytać, ile w danym tygodniu orientacyjnie waży maluch, w jakim stopniu jego organizm jest wykształcony i gotowy do przyjścia na świat. To też czas „wicia gniazda” czyli instynktownego przygotowywania się do przyjęcia dziecka do swojego domu, ale też moment kiedy przyszła mama może odczuwać problemy z kręgosłupem, chodzeniem, może cierpieć z powodu wody zatrzymywanej w organizmie. Ważne jest, by dużo wypoczywała, nie forsowała się i by miała duże wsparcie psychiczne w swoim partnerze, lekarzu i położnej, która będzie przyjmowała poród. 36 tydzień ciąży to też ostatni moment na urządzenie pokoju dla dziecka i przygotowanie walizek z rzeczami niezbędnymi w szpitalu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ