Co zrobić by zapobiec poronieniu?



NIestety bardzo często poronieniem kończy się około 20% rozpoznanych ciąż, a prawdopodobnie nawet trzy czwarte zapłodnionych komórek jajowych jest roniona przez organizm na wczesnym etapie ciąży. Do około 98% przypadków poronienia dochodzi w pierwszych 13 tygodniach ciąży.

Co może spowodować poronienie?

Choć lekarze nie są w stanie wskażać jednoznacznie przyczyny większości wczesnych poronień, to jednak można założyć że zwykle dochodzni do poronienia, jeśli płód pod jakimś względem nie rozwija się prawidłowo. Przypuszczalnie przyczyną  przynajmniej połowy poronień w pierwszym trymestrze ciąży są nieprwaidłowości chromosomowe, które sprawiają że dziecko nie może normalnie się rozwijać.

Późniejsze poronienia , po 20 tygodniu ciąży, bywają skutkiem infekcji lub nieprawidłowości w budowie szyjki macicy lub łożyska. Czasami tez przyczyną poronienia jest słana szyjka macicy, która nie jest w stanie zamknąć macicy do chwili, gdy płód może przyjść na świat.

Jakie są objawy poronienia?

Najbardziej oczywistymi objawami poronienia są bóle przypominające dolegliwości miesiączkowe oraz obfite krwawienie, a którym mogą być widoczne skrzepy krwi.

zdarza się jednak, że poronienie jest całkowicie niezauważalne, szczególnie na początku ciąży. Wiele kobiet myli poronienie z opóźnioną miesiączką. Dużo poronień zostaje rozpoznanych dopiero , wtedy gdy lekarz lub położna nie mogą wykryć bicia serca dziecka.Mamy wtedy do czynienia z sytuacją znaną jako “poronienie zatrzymane” , kiedy płód zamiera, lecz nie jest roniony. Plamienie często pojawia się na wczesnym etapie ciąży i nie musi się wiązać z problemem natury medycznej, lepiej jednak w takim przypadku powiadomić lekarza i powiedzić mu o plamieniu i krwawieniu.



Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poronienia?

Zmiejszyć ryzyko poronienia można jeśli np. rzucisz palenie papierosów oraz ograniczysz spożywanie kofeiny i alkoholu. Kobietom, które już wcześniej poroniły, zaleca się jak najwięcej wypoczynku w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak nie ma jednoznacnych dowodów by mogło to cokolwiek zmienić. Czasem też zaleca  się powstrzymywanie przed seksem do czasu aż ciąża się ustabilizuje.

Jeśli wiesz że masz osłabioną szyjkę macicy, ponieważ już wcześniej z tego powodu straciłaś ciąże, prawdopodobnie zalecone zostanie ci założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki.

Czy poronienie może negatywnie wpłynąć na płodność?

Nie. Poronienie nie oznacza problemów z zajściem w ciąże. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, twoja kolejna ciążą może być jak najbardziej prawidłowa.

Badania wskazują że 50-75% kobiet, które dwa lub trzy razy poroniły, rodzi zdrowe dzieci bez uciekania się do pomocy medycznej, Prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego poronienia nie jest większe w porównianiu z pierwszym poronieniem, a prawdopodobieństwo trzeciego poronienia, tylko nieco większe niż drugiego.

Czynniki zwiększające możliwość poronienia:

palenie papierosów, wypijanie dziennie 3 – 4 filiżanki kawy, wcześniejsze poronienia, masz mieśniaki,  masz toczeń, chorujesz na cukrzycę, chorobę nerek bądź tarczycy,  w e wczesnym okresie ciąży przechodzisz infekcję np. różyczka, listerioza lub zakażenie bakteriami Chlamydia, masz więcej niż 30 lat.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ