Co zrobić by zapobiec poronieniu?



NIestety bardzo często poronieniem kończy się około 20% rozpoznanych ciąż, a prawdopodobnie nawet trzy czwarte zapłodnionych komórek jajowych jest roniona przez organizm na wczesnym etapie ciąży. Do około 98% przypadków poronienia dochodzi w pierwszych 13 tygodniach ciąży.

Co może spowodować poronienie?

Choć lekarze nie są w stanie wskażać jednoznacznie przyczyny większości wczesnych poronień, to jednak można założyć że zwykle dochodzni do poronienia, jeśli płód pod jakimś względem nie rozwija się prawidłowo. Przypuszczalnie przyczyną  przynajmniej połowy poronień w pierwszym trymestrze ciąży są nieprwaidłowości chromosomowe, które sprawiają że dziecko nie może normalnie się rozwijać.

Późniejsze poronienia , po 20 tygodniu ciąży, bywają skutkiem infekcji lub nieprawidłowości w budowie szyjki macicy lub łożyska. Czasami tez przyczyną poronienia jest słana szyjka macicy, która nie jest w stanie zamknąć macicy do chwili, gdy płód może przyjść na świat.

Jakie są objawy poronienia?

Najbardziej oczywistymi objawami poronienia są bóle przypominające dolegliwości miesiączkowe oraz obfite krwawienie, a którym mogą być widoczne skrzepy krwi.

zdarza się jednak, że poronienie jest całkowicie niezauważalne, szczególnie na początku ciąży. Wiele kobiet myli poronienie z opóźnioną miesiączką. Dużo poronień zostaje rozpoznanych dopiero , wtedy gdy lekarz lub położna nie mogą wykryć bicia serca dziecka.Mamy wtedy do czynienia z sytuacją znaną jako “poronienie zatrzymane” , kiedy płód zamiera, lecz nie jest roniony. Plamienie często pojawia się na wczesnym etapie ciąży i nie musi się wiązać z problemem natury medycznej, lepiej jednak w takim przypadku powiadomić lekarza i powiedzić mu o plamieniu i krwawieniu.



Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poronienia?

Zmiejszyć ryzyko poronienia można jeśli np. rzucisz palenie papierosów oraz ograniczysz spożywanie kofeiny i alkoholu. Kobietom, które już wcześniej poroniły, zaleca się jak najwięcej wypoczynku w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak nie ma jednoznacnych dowodów by mogło to cokolwiek zmienić. Czasem też zaleca  się powstrzymywanie przed seksem do czasu aż ciąża się ustabilizuje.

Jeśli wiesz że masz osłabioną szyjkę macicy, ponieważ już wcześniej z tego powodu straciłaś ciąże, prawdopodobnie zalecone zostanie ci założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki.

Czy poronienie może negatywnie wpłynąć na płodność?

Nie. Poronienie nie oznacza problemów z zajściem w ciąże. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, twoja kolejna ciążą może być jak najbardziej prawidłowa.

Badania wskazują że 50-75% kobiet, które dwa lub trzy razy poroniły, rodzi zdrowe dzieci bez uciekania się do pomocy medycznej, Prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego poronienia nie jest większe w porównianiu z pierwszym poronieniem, a prawdopodobieństwo trzeciego poronienia, tylko nieco większe niż drugiego.

Czynniki zwiększające możliwość poronienia:

palenie papierosów, wypijanie dziennie 3 – 4 filiżanki kawy, wcześniejsze poronienia, masz mieśniaki,  masz toczeń, chorujesz na cukrzycę, chorobę nerek bądź tarczycy,  w e wczesnym okresie ciąży przechodzisz infekcję np. różyczka, listerioza lub zakażenie bakteriami Chlamydia, masz więcej niż 30 lat.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ