Co zrobić by zapobiec poronieniu?



NIestety bardzo często poronieniem kończy się około 20% rozpoznanych ciąż, a prawdopodobnie nawet trzy czwarte zapłodnionych komórek jajowych jest roniona przez organizm na wczesnym etapie ciąży. Do około 98% przypadków poronienia dochodzi w pierwszych 13 tygodniach ciąży.

Co może spowodować poronienie?

Choć lekarze nie są w stanie wskażać jednoznacznie przyczyny większości wczesnych poronień, to jednak można założyć że zwykle dochodzni do poronienia, jeśli płód pod jakimś względem nie rozwija się prawidłowo. Przypuszczalnie przyczyną  przynajmniej połowy poronień w pierwszym trymestrze ciąży są nieprwaidłowości chromosomowe, które sprawiają że dziecko nie może normalnie się rozwijać.

Późniejsze poronienia , po 20 tygodniu ciąży, bywają skutkiem infekcji lub nieprawidłowości w budowie szyjki macicy lub łożyska. Czasami tez przyczyną poronienia jest słana szyjka macicy, która nie jest w stanie zamknąć macicy do chwili, gdy płód może przyjść na świat.

Jakie są objawy poronienia?

Najbardziej oczywistymi objawami poronienia są bóle przypominające dolegliwości miesiączkowe oraz obfite krwawienie, a którym mogą być widoczne skrzepy krwi.

zdarza się jednak, że poronienie jest całkowicie niezauważalne, szczególnie na początku ciąży. Wiele kobiet myli poronienie z opóźnioną miesiączką. Dużo poronień zostaje rozpoznanych dopiero , wtedy gdy lekarz lub położna nie mogą wykryć bicia serca dziecka.Mamy wtedy do czynienia z sytuacją znaną jako “poronienie zatrzymane” , kiedy płód zamiera, lecz nie jest roniony. Plamienie często pojawia się na wczesnym etapie ciąży i nie musi się wiązać z problemem natury medycznej, lepiej jednak w takim przypadku powiadomić lekarza i powiedzić mu o plamieniu i krwawieniu.



Co można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia poronienia?

Zmiejszyć ryzyko poronienia można jeśli np. rzucisz palenie papierosów oraz ograniczysz spożywanie kofeiny i alkoholu. Kobietom, które już wcześniej poroniły, zaleca się jak najwięcej wypoczynku w pierwszych miesiącach ciąży. Jednak nie ma jednoznacnych dowodów by mogło to cokolwiek zmienić. Czasem też zaleca  się powstrzymywanie przed seksem do czasu aż ciąża się ustabilizuje.

Jeśli wiesz że masz osłabioną szyjkę macicy, ponieważ już wcześniej z tego powodu straciłaś ciąże, prawdopodobnie zalecone zostanie ci założenie szwu okrężnego na część pochwową szyjki.

Czy poronienie może negatywnie wpłynąć na płodność?

Nie. Poronienie nie oznacza problemów z zajściem w ciąże. Jeśli lekarz nie stwierdzi inaczej, twoja kolejna ciążą może być jak najbardziej prawidłowa.

Badania wskazują że 50-75% kobiet, które dwa lub trzy razy poroniły, rodzi zdrowe dzieci bez uciekania się do pomocy medycznej, Prawdopodobieństwo wystąpienia drugiego poronienia nie jest większe w porównianiu z pierwszym poronieniem, a prawdopodobieństwo trzeciego poronienia, tylko nieco większe niż drugiego.

Czynniki zwiększające możliwość poronienia:

palenie papierosów, wypijanie dziennie 3 – 4 filiżanki kawy, wcześniejsze poronienia, masz mieśniaki,  masz toczeń, chorujesz na cukrzycę, chorobę nerek bądź tarczycy,  w e wczesnym okresie ciąży przechodzisz infekcję np. różyczka, listerioza lub zakażenie bakteriami Chlamydia, masz więcej niż 30 lat.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ