Co oznacza twój ból brzucha?



Zazwyczaj gdy boli brzuch, dolegliwości te łączymy z układem pokarmowym. Jednak bóle mogą być również efektem nieprawidłowego działania innych narządów. Dlatego jeżeli narastają i powtarzają się często, warto poszukać przyczyny.

 

W większości przypadków ból brzucha pojawia się jako konsekwencja zjedzenia ciężkostrawnego czy tłustego posiłku, niestrawności, zatruć czy w mniejszym stopniu nietolerancji pokarmowych. U kobiet ból brzucha często towarzyszy miesiączkowaniu. Także może być symptomem zakażeń i chorób układu moczowo-płciowego.

Najczęściej bóle te mają charakter spastyczny, czyli skurczowy – odpowiada za nie mięśniówka gładka budująca narządy wewnętrzne. Przy prawidłowej pracy wspomaga ich funkcjonowanie, może natomiast boleśnie kurczyć się i rozkurczać w stanach chorobowych. Także pieczenie, kłucie w brzuchu, uczucie przepełnienia czy wzdęcia czasami są jednak symptomem poważniejszych schorzeń, dlatego wymagają konsultacji ze specjalistą.

Lokalizacja bólu brzucha

Na podstawie lokalizacji bólu brzucha można w przybliżeniu określić jego przyczynę. Oczywiście musi być ona potwierdzona stosownymi badaniami diagnostycznymi, na przykład badaniem krwi, USG czy RTG.

W górnej prawej części ból to głównie choroby wątroby lub dróg żółciowych, na przykład zapalenie wątroby, kolka żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Również powodem mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy czy trzustka. Ból z lewej strony jest na ogół symptomem chorób trzustki, śledziony czy okrężnicy.

Bóle w śródbrzuszu zlokalizowane po stronie lewej albo prawej pojawiają się przy schorzeniach nerek lub jelit, mogą też oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy zlokalizowane są bliżej pępka. Bóle dolnej części brzucha oznaczają choroby jelit, w tym zespół jelita nadwrażliwego, przepuklinę, schorzenia układu moczowo-płciowego, na przykład skręt czy torbiel jajnika, zapalenie nerek, kolkę nerkową. Gdy ból odczuwalny jest w całym brzuchu, może być to oznaka zapalenia układu pokarmowego, otrzewnej czy infekcji układu moczowego.



Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

W łagodnych przypadkach jak kłucie w brzuchu czy skurcze wystarczy tylko tabletka przeciwbólowa lub tabletka rozkurczająca, na przykład No-Spa, która zmniejszy skurcze mięśni odpowiadających głównie za kolkowe bóle, dlatego daje dobre efekty w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, drogami żółciowymi, układem moczowo-płciowym. Można także zastosować ciepłą kąpiel, termofor z gorącą wodą. Polecane jest też picie dużej ilości wody i lekka dieta.

Jednak w sytuacjach, gdy ból utrzymuje się dłużej, stale rośnie, towarzyszą mu takie objawy jak wysoka gorączka, omdlenia, nadmierna potliwość, tkliwość brzucha, niższe niż zwykle ciśnienie, wtedy należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Trzeba skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Bólu brzucha nie należy wobec tego ignorować. Chociaż zwykle jest niegroźny i nie wymaga leczenia, to jednak należy pamiętać o tym, że zlekceważenie objawów może skończyć się nawet na stole operacyjnym.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ