Co oznacza twój ból brzucha?



Zazwyczaj gdy boli brzuch, dolegliwości te łączymy z układem pokarmowym. Jednak bóle mogą być również efektem nieprawidłowego działania innych narządów. Dlatego jeżeli narastają i powtarzają się często, warto poszukać przyczyny.

 

W większości przypadków ból brzucha pojawia się jako konsekwencja zjedzenia ciężkostrawnego czy tłustego posiłku, niestrawności, zatruć czy w mniejszym stopniu nietolerancji pokarmowych. U kobiet ból brzucha często towarzyszy miesiączkowaniu. Także może być symptomem zakażeń i chorób układu moczowo-płciowego.

Najczęściej bóle te mają charakter spastyczny, czyli skurczowy – odpowiada za nie mięśniówka gładka budująca narządy wewnętrzne. Przy prawidłowej pracy wspomaga ich funkcjonowanie, może natomiast boleśnie kurczyć się i rozkurczać w stanach chorobowych. Także pieczenie, kłucie w brzuchu, uczucie przepełnienia czy wzdęcia czasami są jednak symptomem poważniejszych schorzeń, dlatego wymagają konsultacji ze specjalistą.

Lokalizacja bólu brzucha

Na podstawie lokalizacji bólu brzucha można w przybliżeniu określić jego przyczynę. Oczywiście musi być ona potwierdzona stosownymi badaniami diagnostycznymi, na przykład badaniem krwi, USG czy RTG.

W górnej prawej części ból to głównie choroby wątroby lub dróg żółciowych, na przykład zapalenie wątroby, kolka żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Również powodem mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy czy trzustka. Ból z lewej strony jest na ogół symptomem chorób trzustki, śledziony czy okrężnicy.

Bóle w śródbrzuszu zlokalizowane po stronie lewej albo prawej pojawiają się przy schorzeniach nerek lub jelit, mogą też oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy zlokalizowane są bliżej pępka. Bóle dolnej części brzucha oznaczają choroby jelit, w tym zespół jelita nadwrażliwego, przepuklinę, schorzenia układu moczowo-płciowego, na przykład skręt czy torbiel jajnika, zapalenie nerek, kolkę nerkową. Gdy ból odczuwalny jest w całym brzuchu, może być to oznaka zapalenia układu pokarmowego, otrzewnej czy infekcji układu moczowego.



Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

W łagodnych przypadkach jak kłucie w brzuchu czy skurcze wystarczy tylko tabletka przeciwbólowa lub tabletka rozkurczająca, na przykład No-Spa, która zmniejszy skurcze mięśni odpowiadających głównie za kolkowe bóle, dlatego daje dobre efekty w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, drogami żółciowymi, układem moczowo-płciowym. Można także zastosować ciepłą kąpiel, termofor z gorącą wodą. Polecane jest też picie dużej ilości wody i lekka dieta.

Jednak w sytuacjach, gdy ból utrzymuje się dłużej, stale rośnie, towarzyszą mu takie objawy jak wysoka gorączka, omdlenia, nadmierna potliwość, tkliwość brzucha, niższe niż zwykle ciśnienie, wtedy należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Trzeba skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Bólu brzucha nie należy wobec tego ignorować. Chociaż zwykle jest niegroźny i nie wymaga leczenia, to jednak należy pamiętać o tym, że zlekceważenie objawów może skończyć się nawet na stole operacyjnym.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ