Co oznacza twój ból brzucha?



Zazwyczaj gdy boli brzuch, dolegliwości te łączymy z układem pokarmowym. Jednak bóle mogą być również efektem nieprawidłowego działania innych narządów. Dlatego jeżeli narastają i powtarzają się często, warto poszukać przyczyny.

 

W większości przypadków ból brzucha pojawia się jako konsekwencja zjedzenia ciężkostrawnego czy tłustego posiłku, niestrawności, zatruć czy w mniejszym stopniu nietolerancji pokarmowych. U kobiet ból brzucha często towarzyszy miesiączkowaniu. Także może być symptomem zakażeń i chorób układu moczowo-płciowego.

Najczęściej bóle te mają charakter spastyczny, czyli skurczowy – odpowiada za nie mięśniówka gładka budująca narządy wewnętrzne. Przy prawidłowej pracy wspomaga ich funkcjonowanie, może natomiast boleśnie kurczyć się i rozkurczać w stanach chorobowych. Także pieczenie, kłucie w brzuchu, uczucie przepełnienia czy wzdęcia czasami są jednak symptomem poważniejszych schorzeń, dlatego wymagają konsultacji ze specjalistą.

Lokalizacja bólu brzucha

Na podstawie lokalizacji bólu brzucha można w przybliżeniu określić jego przyczynę. Oczywiście musi być ona potwierdzona stosownymi badaniami diagnostycznymi, na przykład badaniem krwi, USG czy RTG.

W górnej prawej części ból to głównie choroby wątroby lub dróg żółciowych, na przykład zapalenie wątroby, kolka żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego. Również powodem mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy czy trzustka. Ból z lewej strony jest na ogół symptomem chorób trzustki, śledziony czy okrężnicy.

Bóle w śródbrzuszu zlokalizowane po stronie lewej albo prawej pojawiają się przy schorzeniach nerek lub jelit, mogą też oznaczać zapalenie wyrostka robaczkowego, gdy zlokalizowane są bliżej pępka. Bóle dolnej części brzucha oznaczają choroby jelit, w tym zespół jelita nadwrażliwego, przepuklinę, schorzenia układu moczowo-płciowego, na przykład skręt czy torbiel jajnika, zapalenie nerek, kolkę nerkową. Gdy ból odczuwalny jest w całym brzuchu, może być to oznaka zapalenia układu pokarmowego, otrzewnej czy infekcji układu moczowego.



Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

W łagodnych przypadkach jak kłucie w brzuchu czy skurcze wystarczy tylko tabletka przeciwbólowa lub tabletka rozkurczająca, na przykład No-Spa, która zmniejszy skurcze mięśni odpowiadających głównie za kolkowe bóle, dlatego daje dobre efekty w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, drogami żółciowymi, układem moczowo-płciowym. Można także zastosować ciepłą kąpiel, termofor z gorącą wodą. Polecane jest też picie dużej ilości wody i lekka dieta.

Jednak w sytuacjach, gdy ból utrzymuje się dłużej, stale rośnie, towarzyszą mu takie objawy jak wysoka gorączka, omdlenia, nadmierna potliwość, tkliwość brzucha, niższe niż zwykle ciśnienie, wtedy należy jak najszybciej zadzwonić na pogotowie. Trzeba skontaktować się z lekarzem, który będzie mógł przeprowadzić diagnozę i wdrożyć leczenie.

Bólu brzucha nie należy wobec tego ignorować. Chociaż zwykle jest niegroźny i nie wymaga leczenia, to jednak należy pamiętać o tym, że zlekceważenie objawów może skończyć się nawet na stole operacyjnym.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ