Ciążą wielopłodowa inaczej bliźniacza. Czym różni się taka ciąża od ciąży pojedyńczej?



Ponieważ nosisz więcej niż jedno dziecko, zakłada się że twoja ciążą jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dlatego też jej przebiegbędzie uważniej monitorowany. Ale nie oznacza to, że powinnaś się bardziejniepokoić. Większość ciąż wielopłodowych-bliźniaczych przebiega bez komplikacji.

Jakie komplikacje mogą wystąpić podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej?:

Fakt że oczekujesz bliźniąt, nie jest jednoznaczny z komplikacjami ciążowymi. Niestety w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zwiększa się ryzyko poronienia, szczególnie w przypadku bliźniąt jednojajowych. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedynczej, większość poronień w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zdarza się w pierwszych 12 tygodniach od zapłodnienia. Czasem traci się “tylko” jedno dziecko, a wtedy ryzyko że stanie się coś drugiemu jest niewielkie.

Wczesne wykrycie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, daje opiekującemu się tobą lekarzowi wystarczająco dużo czasu na wykrycie wszelkich komplikacji, a zatem i na zaradzenie im. Trojaczki zdarzają się znacznie rzadziej, lecz niestety wtedy ryzyko wystąpienie komplikacji, bardzo wzrasta, Trojaczki rodzą się przedwcześnie, niekiedy już między 26 a 28 tygodniem ciąży.



Opieka prenatalna:

Lekarze i położne będą uważnie kontrolować przebieg ciąży, starając się, aby do rozwiązania doszło jak najbliżej przewidzianego terminu. NIemal połowa wszystkich ciąż bliźniaczych kończy się przed 37 tygodniem ciąży, lecz jeśli nie ma powodów, by poród odbył się wcześniej staraj nastawić się psychicznie aby donosić ciążę.

Wizyty prenatalne mogą być w twoim przypadku częstsze, nierzadko co 2,3 tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze, a w trzecim co tydzień. Lekarz położnik będzie monitorowałnie tylko stan twego zdrowia, lecz również rozwój płodów. W tym celu wykonane zostaną dodatkowe badania ultrasonograficzne, ponieważ trudno rozwój ten ocenić wyłącznie na podstawie badania zewnętrznego. Jeśli nosisz bliźnięta jednojajowe, które korzystają z tego samego łożyska, częściej będziesz badana i więcej razy przeprowadzone będzie USG, by stwierdzić, czy nie dochodzi do zespołu transfuzji międzypłynowej, czyli sytuacji, w której jedno z bliźniąt otrzymuje więcej krwi obiegowej.

Jeśli natomiast nosisz trojaczki, co zdarza się znacznie rzadziej, opią prenetalną oraz porodem zajmą się specjaliści w szpitalu.

modanaurode.pl - ciaza  wieloplodowa-blizniacza badanie usg, opieka prenatalna

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, będą bardziej nasilone niż w przypadku ciąży pojedyńczej. Tzw, poranne nudności pojawią się ze wzmorzoną dokuczliwością. Możesz też doświadczyć takich dość częstych dolegliwości, jak problemy ze snem, zmęczenie, ogólny dyskomfort i obolałość oraz obrzmienie dłoni i stóp. Możliwe że w późniejszych miesiącach ciąży będzie trudniej Ci się poruszać.

Dieta podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Nie ma dodatkowych wskazówek co do odżywiania dla kobiet oczekujących więcej niż jedno dziecko. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedyńczej, zaleca sie jeść tyle aby zaspokoić apetyt oraz odżywiać się zdrowo i zróżnicowanie. Właściwa dieta zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dzieci o prawidłowej masie urodzeniowej. W miarę rozwoju ciąży możesz zacząć odczuwać trudności z jedzeniem obfitych posiłków, zatem łatwiej ci będzie jeść mało ale często.

Kobiety noszące więcej niż jedno dziecko, częściej zapadają na niedokrwistość, dlatego też lekarze częściej wykonują im badanie krwi oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, doradzają przyjmowania preparatów zawierających żelazo.

Rozwiązanie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Sa pewne dowody na to że czasem lepiej rodzić bliźnięta przez cięcie cesarskie, szcególnie dla drugiego z potomstwa. Poza tym zdarza się, że jedno z dzieci ułożone jest w pozycji odwrotnej. Z tych powodów większość bliźniąt, choć napewno nie wszystkie, przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Ale wiele kobiet może urodzić w sposób naturalny, dlatego porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie podejście jest preferowane w twoim szpitalu oraz jaki sposób rodzenia jest dla ciebie najlepszy.

Poród naturalny powinień być możliwy przy prawidłowej ciąży, dobrze rozwijających się płodach oraz ich odpowiednim ułożeniem w łonie. Na wielu oddziałach porodowych zaleca się matkom chcącym rodzić w sposób naturalny, stałe monitorowanie dzieci oraz, podczas porodu, znieczulenie zewnątrz-oponowe.

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ