Ciążą wielopłodowa inaczej bliźniacza. Czym różni się taka ciąża od ciąży pojedyńczej?



Ponieważ nosisz więcej niż jedno dziecko, zakłada się że twoja ciążą jest ciążą podwyższonego ryzyka. Dlatego też jej przebiegbędzie uważniej monitorowany. Ale nie oznacza to, że powinnaś się bardziejniepokoić. Większość ciąż wielopłodowych-bliźniaczych przebiega bez komplikacji.

Jakie komplikacje mogą wystąpić podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej?:

Fakt że oczekujesz bliźniąt, nie jest jednoznaczny z komplikacjami ciążowymi. Niestety w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zwiększa się ryzyko poronienia, szczególnie w przypadku bliźniąt jednojajowych. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedynczej, większość poronień w ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, zdarza się w pierwszych 12 tygodniach od zapłodnienia. Czasem traci się “tylko” jedno dziecko, a wtedy ryzyko że stanie się coś drugiemu jest niewielkie.

Wczesne wykrycie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, daje opiekującemu się tobą lekarzowi wystarczająco dużo czasu na wykrycie wszelkich komplikacji, a zatem i na zaradzenie im. Trojaczki zdarzają się znacznie rzadziej, lecz niestety wtedy ryzyko wystąpienie komplikacji, bardzo wzrasta, Trojaczki rodzą się przedwcześnie, niekiedy już między 26 a 28 tygodniem ciąży.



Opieka prenatalna:

Lekarze i położne będą uważnie kontrolować przebieg ciąży, starając się, aby do rozwiązania doszło jak najbliżej przewidzianego terminu. NIemal połowa wszystkich ciąż bliźniaczych kończy się przed 37 tygodniem ciąży, lecz jeśli nie ma powodów, by poród odbył się wcześniej staraj nastawić się psychicznie aby donosić ciążę.

Wizyty prenatalne mogą być w twoim przypadku częstsze, nierzadko co 2,3 tygodnie w pierwszym i drugim trymestrze, a w trzecim co tydzień. Lekarz położnik będzie monitorowałnie tylko stan twego zdrowia, lecz również rozwój płodów. W tym celu wykonane zostaną dodatkowe badania ultrasonograficzne, ponieważ trudno rozwój ten ocenić wyłącznie na podstawie badania zewnętrznego. Jeśli nosisz bliźnięta jednojajowe, które korzystają z tego samego łożyska, częściej będziesz badana i więcej razy przeprowadzone będzie USG, by stwierdzić, czy nie dochodzi do zespołu transfuzji międzypłynowej, czyli sytuacji, w której jedno z bliźniąt otrzymuje więcej krwi obiegowej.

Jeśli natomiast nosisz trojaczki, co zdarza się znacznie rzadziej, opią prenetalną oraz porodem zajmą się specjaliści w szpitalu.

modanaurode.pl - ciaza  wieloplodowa-blizniacza badanie usg, opieka prenatalna

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Objawy ciąży wielopłodowej-bliźniaczej, będą bardziej nasilone niż w przypadku ciąży pojedyńczej. Tzw, poranne nudności pojawią się ze wzmorzoną dokuczliwością. Możesz też doświadczyć takich dość częstych dolegliwości, jak problemy ze snem, zmęczenie, ogólny dyskomfort i obolałość oraz obrzmienie dłoni i stóp. Możliwe że w późniejszych miesiącach ciąży będzie trudniej Ci się poruszać.

Dieta podczas ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Nie ma dodatkowych wskazówek co do odżywiania dla kobiet oczekujących więcej niż jedno dziecko. Podobnie jak w przypadku ciąży pojedyńczej, zaleca sie jeść tyle aby zaspokoić apetyt oraz odżywiać się zdrowo i zróżnicowanie. Właściwa dieta zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia dzieci o prawidłowej masie urodzeniowej. W miarę rozwoju ciąży możesz zacząć odczuwać trudności z jedzeniem obfitych posiłków, zatem łatwiej ci będzie jeść mało ale często.

Kobiety noszące więcej niż jedno dziecko, częściej zapadają na niedokrwistość, dlatego też lekarze częściej wykonują im badanie krwi oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, doradzają przyjmowania preparatów zawierających żelazo.

Rozwiązanie ciąży wielopłodowej-bliźniaczej:

Sa pewne dowody na to że czasem lepiej rodzić bliźnięta przez cięcie cesarskie, szcególnie dla drugiego z potomstwa. Poza tym zdarza się, że jedno z dzieci ułożone jest w pozycji odwrotnej. Z tych powodów większość bliźniąt, choć napewno nie wszystkie, przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Ale wiele kobiet może urodzić w sposób naturalny, dlatego porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie podejście jest preferowane w twoim szpitalu oraz jaki sposób rodzenia jest dla ciebie najlepszy.

Poród naturalny powinień być możliwy przy prawidłowej ciąży, dobrze rozwijających się płodach oraz ich odpowiednim ułożeniem w łonie. Na wielu oddziałach porodowych zaleca się matkom chcącym rodzić w sposób naturalny, stałe monitorowanie dzieci oraz, podczas porodu, znieczulenie zewnątrz-oponowe.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ