Ciąć czy zapuszczać?



Jakie jest największe marzenie małej dziewczynki, gdy patrzy w lustro? Włosy długie do pasa. Wiele z nas z upływem lat nie rezygnuje z tego pragnienia, mimo że włosy nie są w najlepszej kondycji. Jak po wielu fryzjerskich eksperymentach, niekoniecznie udanych, zapuścić włosy i czy każda kobieta powinna to robić, wyjaśnia Oskar Bachoń, hair & make-up designer.

 

Ciąć!

 Nie każde włosy nadają się do zapuszczania do maksymalnej długości – wyjaśnia Oskar Bachoń. Po pierwsze każda kobieta ma inne włosy, czy to z powodu genów czy z powodu sposobu obchodzenia się z nimi na co dzień. Jeśli włosy są kruche, delikatne, wrażliwe, będą słabo rosły i nie będą ozdobą kobiety, a jej wiecznym utrapieniem.  Po drugie, nie każda pani dobrze wygląda z długimi włosami. To zależy od kształtu twarzy, jej temperamentu, trybu życia. Zapuszczanie na siłę, bo taka jest moda albo chcesz być bardziej kobieca nie ma sensu, jeśli będziesz źle się czuć i wyglądać. Noś wygodną fryzurę, w której się sobie podobasz.

Zapuszczać!

Pierwszym krokiem w zapuszczaniu włosów bywa… ostre cięcie. Jest ono konieczne, jeśli włosy są zniszczone trwałą czy źle przeprowadzoną koloryzacją. Kolejnym krokiem w takim przypadku jest intensywna regeneracja na całej długości włosa. – Im jest dłuższy, tym więcej pielęgnacji wymaga – zaznacza stylista. – Rdzeń odżywiany jest od cebulki, ale dalej mamy martwą zrogowaciałą część, której pielęgnacja jest bardzo wymagająca. Włosy długie, o które się nie dba, po prostu wypadają.



Troskliwa pielęgnacja

Oskar Bachoń wyjaśnia w kilku prostych krokach, jak dbać o włosy, by rosły długie i zdrowe:

  • 1. Zacznij od wizyty u fryzjera. On najlepiej doradzi, jak i z jaką częstotliwością podcinać włosy. Jedna klientka skraca końcówki co 3 miesiące o 1 centymetr, a inna co miesiąc o 5 mm.
  • 2. Wybierz odpowiednie preparaty przyspieszające wzrost włosów. Są skuteczne, jeśli są dopasowane do rodzaju Twoich włosów.
  • 3. Do pielęgnacji stosuj lekkie odżywki i olejek arganowy, który wygładzi końce. Rzadziej używaj ciężkich oleistych kosmetyków, które męczą włos.
  • 4. Jeśli farbujesz włosy, wybieraj delikatne, neutralne koloryzacje. Ostre rozjaśnienie wysuszy je i opóźni ich wzrost.
  • 5. Ostrożnie z suszarką! Susz włosy chłodnym powietrzem. I nie chodź spać z mokrą głową, bo włosy będą zaparzały się od poduszki i kruszyły.
  • 6. Jeśli prostownica – to zawsze w duecie ze środkami chroniącymi strukturę włosa przed skutkami działania wysokiej temperatury.
  • 7. Używaj szczotki z naturalnego włosia.
  • 8. Modeluj  na szczotce, która zamyka łuski włosa, wygładza go i rozprowadza sebum od skóry głowy równomiernie na całą jego długość.
  • 9. Jedz zdrowo – odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w Twoim organizmie będzie widoczna na zewnątrz dzięki zdrowej skórze i lśniącym włosom.

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć. Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce. Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami). Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach. I chwała mu za to. Ktoś powiedziałaby – Bachoń spadł nam z nieba. Owszem. Ale to bynajmniej nie aniołek.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ