Ciąć czy zapuszczać?



Jakie jest największe marzenie małej dziewczynki, gdy patrzy w lustro? Włosy długie do pasa. Wiele z nas z upływem lat nie rezygnuje z tego pragnienia, mimo że włosy nie są w najlepszej kondycji. Jak po wielu fryzjerskich eksperymentach, niekoniecznie udanych, zapuścić włosy i czy każda kobieta powinna to robić, wyjaśnia Oskar Bachoń, hair & make-up designer.

 

Ciąć!

 Nie każde włosy nadają się do zapuszczania do maksymalnej długości – wyjaśnia Oskar Bachoń. Po pierwsze każda kobieta ma inne włosy, czy to z powodu genów czy z powodu sposobu obchodzenia się z nimi na co dzień. Jeśli włosy są kruche, delikatne, wrażliwe, będą słabo rosły i nie będą ozdobą kobiety, a jej wiecznym utrapieniem.  Po drugie, nie każda pani dobrze wygląda z długimi włosami. To zależy od kształtu twarzy, jej temperamentu, trybu życia. Zapuszczanie na siłę, bo taka jest moda albo chcesz być bardziej kobieca nie ma sensu, jeśli będziesz źle się czuć i wyglądać. Noś wygodną fryzurę, w której się sobie podobasz.

Zapuszczać!

Pierwszym krokiem w zapuszczaniu włosów bywa… ostre cięcie. Jest ono konieczne, jeśli włosy są zniszczone trwałą czy źle przeprowadzoną koloryzacją. Kolejnym krokiem w takim przypadku jest intensywna regeneracja na całej długości włosa. – Im jest dłuższy, tym więcej pielęgnacji wymaga – zaznacza stylista. – Rdzeń odżywiany jest od cebulki, ale dalej mamy martwą zrogowaciałą część, której pielęgnacja jest bardzo wymagająca. Włosy długie, o które się nie dba, po prostu wypadają.



Troskliwa pielęgnacja

Oskar Bachoń wyjaśnia w kilku prostych krokach, jak dbać o włosy, by rosły długie i zdrowe:

  • 1. Zacznij od wizyty u fryzjera. On najlepiej doradzi, jak i z jaką częstotliwością podcinać włosy. Jedna klientka skraca końcówki co 3 miesiące o 1 centymetr, a inna co miesiąc o 5 mm.
  • 2. Wybierz odpowiednie preparaty przyspieszające wzrost włosów. Są skuteczne, jeśli są dopasowane do rodzaju Twoich włosów.
  • 3. Do pielęgnacji stosuj lekkie odżywki i olejek arganowy, który wygładzi końce. Rzadziej używaj ciężkich oleistych kosmetyków, które męczą włos.
  • 4. Jeśli farbujesz włosy, wybieraj delikatne, neutralne koloryzacje. Ostre rozjaśnienie wysuszy je i opóźni ich wzrost.
  • 5. Ostrożnie z suszarką! Susz włosy chłodnym powietrzem. I nie chodź spać z mokrą głową, bo włosy będą zaparzały się od poduszki i kruszyły.
  • 6. Jeśli prostownica – to zawsze w duecie ze środkami chroniącymi strukturę włosa przed skutkami działania wysokiej temperatury.
  • 7. Używaj szczotki z naturalnego włosia.
  • 8. Modeluj  na szczotce, która zamyka łuski włosa, wygładza go i rozprowadza sebum od skóry głowy równomiernie na całą jego długość.
  • 9. Jedz zdrowo – odpowiednia ilość witamin i mikroelementów w Twoim organizmie będzie widoczna na zewnątrz dzięki zdrowej skórze i lśniącym włosom.

Informacje o ekspercie:

OSKAR BACHOŃ

Żeby przekonać się, jak barwną jest postacią, wystarczy na niego spojrzeć. Ale to wcale nie wygląd, a wyjątkowy charakter najbardziej wyróżnia Oskara Bachonia spośród znanych stylistów fryzur i wizażystów w Polsce. Szczery do bólu, rubasznie dowcipny, piekielnie zdolny i diabelsko inteligentny, mistrzowsko balansuje na granicy pruderii, komentując aktualne zjawiska i trendy we fryzjerstwie i makijażu.

Oskar Bachoń to człowiek instytucja. Jak sam o sobie mówi – profesjonalista i artysta. Jego rad w kwestiach wizerunku słucha wierne grono klientek w Krakowie (na strzyżenie u Bachonia trzeba czekać miesiącami). Prowadzi blog (www.oskarbachon.pl/blog), dzieli się także swoją wiedzą jako ekspert w mediach. I chwała mu za to. Ktoś powiedziałaby – Bachoń spadł nam z nieba. Owszem. Ale to bynajmniej nie aniołek.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ