Chlamydia, może mieć poważne konsekwencje, nieleczona może nawet prowadzić do niepłodności.



Bakteria chlamydii przenoszona jest głównie drogą płciową, czyli poprzez stosunek dopochwowy lub analny bez zabezpieczenia także podzczas seksu oralnego bez zabezpieczenia, również w przypadku kontaktu z narządami płciowymi osoby zarażonej bakterią chlamydii..

Osoby zarażone chlamydią bardzo często, nie odczuwaja żadnych objawów, i dlatego ta bakteria jest tak niebezpieczna dla naszego organizmu. Dodatkowo nie zdając sobie sprawy z faktu iż jestesmy zarażeni chlamydią, nieświadomie zarażamy naszych partnerów z którymi mamy stosunki seksualne.

Chlamydią, nie można zarazić się, korzystając z tej samej toalety co osoba zarażona ani też korzystają z basenów , z której korzystają nosiciele bakterii chlamydia

Chlamydią może zostać zarażone  dziecko podczas poródu, w przypadku gdy przyszła mama jest nosicielem chlamydii. Objawy zakażenia nie są zauważalne od razu, jednak  rozwijająca się infekcja daje widoczne oznaki  po upływie około dwóch tygodniach, może prowadzić do  bardzo groźnych dla noworodków powikłań, np  do zapalenia płuc.



Objawy chlamydią?

Tak jak wspominaliśmy już wczesniej bakterie Chlamydia bardzo często rozwija się w taki sposób iż osoba zakażona nie odczuwa żadnych objawów. Musimy pamiętać aby dużą wagę przykładać do zabezpieczania się podczas stopsunków płciowych, prezerwatywą. Natomiast gdy współżyliśmy bez zabezpieczenia a nie jesteśmy pewne co do partnera, warto wtedy przebadać się i w odpowiedniej placówce przeprowadzić test na obecność bakterii chlamydia w naszym organizmie.

  • niepokojące krwawienie, które wystepują po  stosunku płciowym lub między cyklami menstruacyjnymi
  • ból w okolicach podbrzusza lub pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • wydzielina o nieprzyjemnym zapachu z pochwy

Nieleczona Chlamydia trachomatis i skutki zaniedbania:

NIeleczona chlamydia może spowodować w naszym organizmie naprawdę poważne konsekwensje. Niżej opisujemy najbardziej poważne konsekwencje jakie mogą nas spotkać w przypadku zaniedbania chlamydii.

  • Kobiety u których doszło do zakażenia chlamydią i nie była ona leczona, może to doprowadzić do zapalenia narządów miednicy mniejszej. W niektórych przypadkach może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
  • NIeleczona chlamydia doprowadzić do zablokowania jajowodów, czego następstwem może być niepłodność.

Rozpoznanie chlamydii

Rozpoznanie bakterii chlamydi, jest bardzo trudne i wymaga bardzo specjalistycznych i kosztownych badań. Obecnie, stosunkowo niewiele jest laboratoriów wykonujących badania na obecność chlamydii. Całkowita diagnostyka zakażenia chlamydia, polega na oznaczeniu poziomu immunoglobulin IgM i IgG we krwi, oraz znalezieniu drobnoustrojów w wymazie, pobranym z miejsca w którym podejrzewamy  ich bytowanie. Najczęściej wymaz pobiera się specjalną szczoteczką na pożywkę transportową, ze zmian na sromie, z szyjki macicy lub ujścia cewki moczowej.

Jak wykrywana jest chlamydia?

  • w hodowli komórkowej, czułość wynosi około 80%, NIekiedy uzyskuje się fałszywie ujemne wyniki badania, co jest spowodowane obumarciem komórek w czasie transportu. Musi być zachowana niska temperatura podczas transportu.
  • metodami immunofluorescencji bezpośredniej (DFA), czułość wynosi około 80%. Materiał utrwalony na szkiełku podstawowym ogląda się pod mikroskopem.
  • metodą immunoenzymatyczną (EIA), czułość wynosi około 90%. Do badania wykorzystuje się specjalny aparat zwany spektrofotometrem
  • na podstawie testów enzymatycznych, mają bardzo niską czułością jednak mogą być wykonywane bezpośrednio w gabinecie lekarskim za pomocą testów płytkowych
  • metodami opartymi na wykrywaniu DNA (PCR, LCR), czułość wynosi do 98%, wykonywane z wymazu z szyjki macicy lub przedsionka pochwy albo próbki moczu.

Jak leczyć chlamydię?  

Leczenie chlamydii głównie polega na podawaniu antybiotyków osobie zrażonej. W leczeniu najczęściej stosuje się erytromycynę lub azytromycynę. Skuteczne leczenie chlamydii polega na tym aby razem z partnerem poddać się równoczesnej terapii antybiotykowej.

Jeśli nasz partner seksualny nie podda się terapii razem z nami, dojdzie wówczas do ponownego zrażenia chlamydią podczas stosunku płciowego. Po zakończeniu leczenia, musimy ponownie poddać się testowi na obecność bakterii chlamydia w naszym organizmie i potwierdzeniu całkowitego wyleczenia.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ