Antykoncepcja 2.0 – nowa jakość seksu



Implant w wielkości zapałki, który po wszczepieniu pod skórę sprawi, że nie zajdziesz w ciążę? To wcale nie science fiction! Nowoczesne metody antykoncepcyjne nie narzucają ograniczeń. Sama decydujesz czy zabezpieczasz się na kilka miesięcy, czy na kilka lat.

 

Prezerwatywy pozostają najczęściej stosowaną przez Polaków metodą antykoncepcyjną, mimo to mają wady – są niewygodne, a ich zakładanie psuje atmosferę w sypialni. Z kolei popularne tabletki antykoncepcyjne wymagają dyscypliny – każde zaniedbanie może skutkować niechcianą ciążą. Jakie są nowoczesne metody, które zapewnią komfort i skuteczność?

Metoda I – Implant antykoncepcyjny

Implant swoim wyglądem przypomina zapałkę o 4 cm długości i 2 mm szerokości. Lekarz wszczepia go pod skórę kobiety, gdzie uwolniony zostaje progestagen (hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia). Metoda wszczepienia przypomina bezbolesny zastrzyk. Implant działa tydzień po wszczepieniu, przez 3 lata. Później zasoby hormonów zostają wyczerpane, dlatego należy go zastąpić nowym.

– W przeciwieństwie do plastrów antykoncepcyjnych z implantów mogą korzystać osoby ważące powyżej 90 kg. Są również opcją dla kobiet, które nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych z przyczyn zdrowotnych – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Przed założeniem implantu zalecana jest trzymiesięczna próba z wykorzystaniem innych hormonów gestagenowych, które pokażą reakcje organizmu kobiety. Jeśli organizm zareaguje pozytywnie, lekarz wykona zabieg. Warto pamiętać, że implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, tutaj wciąż bezkonkurencyjne pozostają prezerwatywy. Decyzja o wszczepieniu musi być przemyślana – to długotrwała, kilkuletnia inwestycja, która kosztuje około 1000 zł.

 



Metoda II – Zastrzyk antykoncepcyjny

Skutecznością i wygodą kuszą zastrzyki antykoncepcyjne. To nowoczesna metoda, która stanowi dużą konkurencję dla prezerwatyw, tabletek, a nawet implantów. Zastrzyki są zdecydowanie tańsze (kosztują kilkadziesiąt złotych), ale działają zdecydowanie krócej (3 miesiące).

– Podobnie jak implant, zastrzyk opiera się w głównej mierze na progestagenie. Dzięki nieinwazyjnemu składowi mogą je stosować kobiety, które przez choroby nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych. Zastrzyk jest szybki i bezbolesny – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Panie muszą pamiętać, że decyzja o zastosowaniu zastrzyku jest nieodwołalna. W przeciwieństwie do implantu, nie ma możliwości pozbycia się substancji zapobiegających ciąży z organizmu.

Metoda III – Wkładka hormonalna

Trzecia metoda to hormonalna wkładka domaciczna, która łączy zalety spirali i tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka wyposażona jest w małą, plastikową ramkę w kształcie litery „T”. Na jej ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do wnętrza macicy, dzięki temu hormon działa miejscowo na błonę śluzową, a nie – jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych – na cały organizm. Całość ma około 3 cm.

– Proces założenia przebiega bardzo szybko i bezboleśnie. Wkładkę zakłada się w trakcie miesiączki. Działa przez około 5 lat, jednak można ją usunąć w każdej chwili – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Choć około 80% młodych Polaków deklaruje, że stosuje antykoncepcję, to tylko 3% z nich korzysta z tzw. niecodziennych metod hormonalnych, uważanych za najbardziej nowoczesne i skuteczne – wynika z najnowszego raportu Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków. Najczęściej stosowanymi metodami antykoncepcji są prezerwatywa (stosowana przez 54% Polaków) i tabletka hormonalna (31%). Co piąty ankietowany, jako praktykowaną metodę, wskazał stosunek przerywany.

 

Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Jest firmą z polskim kapitałem. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych, zatrudniając dyplomowane pielęgniarki.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ